Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkomisja ds. metropolii z pos. Wójcikiem na czele?

Agata Pustułka
arc.
Parlamentarna forma prac nad ustawą metropolitalną nie jest jeszcze wybrana. Drogi są dwie: może powstać komisja nadzwyczajna lub podkomisja, do której zaproszeni zostaną posłowie z dwóch parlamentarnych komisji - Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Regionalnego.

W obu mamy ludzi ze Śląska w rolach wiceszefów. W pierwszej Marka Wójcika (PO) i Jerzego Polaczka (PiS) oraz w drugiej posłankę z Częstochowy Halinę Rozpondek (PO).

Z naszych informacji wynika, że większość zwolenników ustawy metropolitalnej opowiada się za powstaniem podkomisji. - Inna formuła nie sprzyjałaby pracom, bo znaleźlibyśmy się na widelcu całego parlamentu, gdyż sprawa obszarów metropolitalnych budzi ogromne emocje i ma niestety wielu przeciwników - mówi poseł Wójcik, typowany przez PO na szefa podkomisji. Poseł w minionej kadencji pilotował powstanie projektu ustawy przekazanej przez posłów Platformy do konsultacji w ramach Górnośląskiego Związku Metropolitalnego.

Metropolitalne rozwiązania, zgodnie z intencjami posłów PO, mają być w naszym województwie przećwiczone pilotażowo. Wójcik jest pewny, że akces do pracy w komisji zgłoszą także posłowie z Warszawy i Trójmiasta, dwóch poza Śląskiem naturalnych metropolii.

Prezydenci Gdańska oraz Warszawy poparli pomysł i też chcieliby przetestować nowe rozwiązania u siebie. Posłowie mają też sojusznika w osobie marszałka województwa śląskiego Adama Matusiewicza, którego koncepcje idą znacznie dalej. - Moim zdaniem ta ustawa będzie formą przejściową. Nie za naszego politycznego pokolenia, ale może za 20 lat, w regionie powstanie wielkie miasto, łączące organizmy kilkunastu miast aglomeracji. Wiem, że to odważna wizja, ale moim zdaniem bardzo realna - mówił nam marszałek Matusiewicz.

Twórcy ustawy metropolitalnej będą musieli wziąć pod uwagę aspiracje i interesy pozostałych części składowych województwa śląskiego, które z tak wielkim trudem stworzyły wielki regionalny organizm. Zbytnie dopieszczanie centrum może skończyć się buntem i secesją, co dali już do zrozumienia samorządowcy z Częstochowy, zaniepokojeni działaniami Ruchu Autonomii Śląska. Na świecie nic nie jest wieczne, a tym bardziej podział administracyjny kraju.

Metropolia - różne punkty widzenia

Powstanie metropolii w Polsce popiera Unia Metropolii Polskich, skupiająca przedstawicieli 12 największych miast. W Unii Metropolii Polskich przyjęto definicję, że "metropolia to kompleks osiedleńczy miast lub tzw. miasta wiedzy, w którym żyje ponad 500 tys. mieszkańców, a uczy się ponad 50 tys. studentów, stanowiący europejski (ponadnarodowy) węzeł transportowy". Zdaniem prezydentów polskich miast największą barierą w ich rozwoju jest brak jednolitych, silnych władz publicznych obszarów metropolitalnych.

UMP jest zwolennikiem wprowadzenia 12 regionów metropolitalnych i 21 miejskich. Wtedy w Polsce liczba powiatów zmniejszyłaby się o 130, bo zamiast 379 byłoby ich 249. Tymczasem według raportu Michała Boniego "Polska - 2030" w naszym kraju powinno funkcjonować od 5 do 9 metropolii.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

Katastrofa samolotu Cirrus w Pyrzowicach. NAJNOWSZE USTALENIA, NIEZNANE FAKTY, RELACJE ŚWIADKÓW
TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!