Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podpatrywanie Lecha Majewskiego

Henryka Wach-Malicka
Fot. Mikołaj Suchan
Reportaż z planu zawsze bywa interesujący, bo kino od kuchni to po prostu nośny temat.

W przypadku filmu dokumentalnego Dagmary Drzazgi pt. Lech Majewski. Świat według Bruegla postulat zaspokojenia naszej ciekawości zostaje zrealizowany w pełni. Ale nie tylko. Myślę, że każdy, kto wybierze się w przyszłości na Młyn i krzyż, kręcony przez Lecha Majewskiego w międzynarodowej obsadzie i w różnych miejscach świata, powinien dokument Drzazgi obejrzeć. Autorce udało się namówić reżysera do bardzo osobistego komentarza na temat jego interpretacji płótna Bruegela, co z pewnością ułatwi nam oglądanie gotowej produkcji.

Lech Majewski zrealizował Młyn i krzyż, zafascynowany obrazem Pietera Bruegla pt. Droga krzyżowa, ożywiając powstałe w 1563 roku dzieło w sposób niezwykły. Odtwarza każdy szczegół słynnego płótna - krajobraz (fenomenalnie zagrała tu nasza Jura Krakowsko-Częstochowska), najdrobniejsze rekwizyty, wyrazy twarzy (charakteryzacja zasługuje na Oscara) i pozy głównych bohaterów.

W dokumencie Dagmary Drzazgi swoje role komentują zarówno odtwórcy głównych ról: Michael York, Charlotte Rampling i Rutger Hauer, jak i statyści, których naturalność podkreśla wiarygodność filmowej historii. Młyn i krzyż jest jednak nie tylko animacją dzieła malarskiego. Majewski nakłada na nią historyczną fabułę, związaną z dramatycznymi losami Flandrii pod dyktaturą króla Hiszpanii.

Równolegle z rozważaniami twórcy o idei powstającego obrazu, Dagmara Drzazga i znakomity kamerzysta Mieczysław Chudzik rejestrują codzienne zmagania gigantycznej (kilkaset osób) ekipy, realizującej film w katowickim studiu, a przede wszystkim w plenerach podczęstochowskiego Olsztyna. Momentami są to sytuacje komiczne, momentami dramatyczne; choćby w scenie, gdy tresowany kruk dziobie twarz jednego z bohaterów. Niby wszystko zabezpieczone, ale żywy ptak zawsze może zachować się "nieodpowiedzialnie". Może tylko niekoniecznie trzeba było zdradzać, że niebo nad jurajskimi plenerami zostało sfotografowane w Nowej Zelandii i sprytnie wmontowane w obraz przy pomocy sprzętu elektronicznego...

Niezwykle interesujący film Dagmary Drzazgi pt. Lech Majewski. Świat według Bruegla pokazany zostanie 6 grudnia, o godz. 23.20 w TVP 2.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!