Pogoda na grudzień 2018. Będą białe święta? Kiedy spadnie...

  Pogoda na grudzień 2018. Będą białe święta? Kiedy spadnie śnieg? Sprawdź prognozę. Sroga zima nadejdzie

  JJ

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jaka będzie pogoda w grudniu 2018? Kiedy spadnie śnieg? Meteorolodzy twierdzą, że w tym roku z obfitym śniegiem mogą być problemy, ale białego puchu nie zabraknie. Te pytania zadaje sobie już wielu z nas zwłaszcza w kontekście świąt Bożego Narodzenia, ale też sylwestra i Nowego Roku. Pogoda na grudzień nie powinna przynieść tęgich mrozów, ale jaka będzie pogoda w święta? Sroga zima nadejdzie trochę później.
  Pogoda na grudzień 2018. Jakie będą święta? Kiedy spadnie śnieg?
  1/3
  przejdź do galerii

  Pogoda na grudzień 2018. Jakie będą święta? Kiedy spadnie śnieg?

  Pogoda na grudzień 2018: Kiedy spadnie śnieg?  Znacie takie przysłowie: Jak Barbara po wodzie, to święta po lodzie?

  Tak może właśnie być w tym roku.

  Pierwszy atak tegorocznej zimy właśnie trwa. Pogoda jest dokuczliwa, bo przy ujemnych temperaturach, siąpi marznący deszcz. Przenikliwy wiatr smaga pieszych, a śliskie jezdnie są zmorą kierowców. Czy taka klasyczna listopadowa aura – z pobielonymi śniegiem polami - oznacza powrót tradycyjnej zimy w grudniu?


  Wcale to jednak nie oznacza, że pogoda na grudzień 2018 roku będzie bardziej mroźna i śnieżna niż w ostatnich latach. Przypomnijmy: rok temu prawie nie było zimy, a dwa i trzy lata temu prawdziwa zima – z mrozami i opadami śniegu – zaczęła się dopiero w pierwszych dniach stycznia.

  Pogoda w grudniu bez mrozu?


  Jakiej zatem pogody możemy się spodziewać do końca roku? Na mapach synoptycznych na razie nie widać surowej zimy. Wręcz odwrotnie – oczekujmy jeszcze kilka dni takiego chłodu jaki mamy, i wrócą dodatnie temperatury.

  Przez najbliższe dni słupek rtęci w termometrach zatrzyma się na poziomie zera stopni Celsjusza – w ciągu dnia będzie się nieco podnosił, a nocami spadał do minus 4-8 st. C.

  Właśnie taka pogoda – zmienna, kapryśna, wilgotna i chłodna z zachmurzonym niebem i krótkimi przebłyskami słońca – ale niezbyt mroźna – będzie charakterystyczna dla pierwszej dekady grudnia.

  Druga dekada będzie podobna – bardziej jesienna niż zimowa - termometry pokażą nie więcej niż plus 8-9 st. C, ale też nie mniej niż minus 3-4 st. C. Niestety, nie zapowiadają się zbyt obfite opady śniegu i śniegu z deszczem, a szkoda, bo susza wciąż trwa.

  Pogoda na Święta. Jakie będzie Boże Narodzenie?


  Najważniejsza jest dla nas trzecia dekada grudnia, czyli pogoda na święta Bożego Narodzenia, sylwestra, a potem Nowy Rok.

  Początek astronomicznej zimy, która w tym roku zaczyna się 21 grudnia o godz. 23.23, niewiele zmieni. Toteż musimy się liczyć z tym, że Boże Narodzenie kolejny rok z rzędu nie będzie śnieżne i białe, choć taki właśnie może być Nowy Rok. Pogoda w trzeciej dekadzie będzie wciąż jesienna, a krajobraz typowo listopadowy.

  Na pocieszenie warto przypomnieć, że długoterminowe prognozy pogody obarczone są sporym błędem, a pogoda często lubi nas zaskakiwać. Dlatego mimo wszystko nie można wykluczyć, że aura sprawi nam miłą niespodziankę i przynajmniej na Boże Narodzenie zapanuje prawdziwa zima.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego  COP24 w Katowicach: To musicie wiedzieć o szczycie klimatycznym ONZ
  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim