Pogrzeb arcybiskupa Stanisława Nowaka w Częstochowie. Na Jasnej Górze odbyła się msza żałobna

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Pogrzeb arcybiskupa Stanisława Nowaka. Msza żałobna na Jasnej Górze.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pogrzeb arcybiskupa Stanisława Nowaka. Msza żałobna na Jasnej Górze.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Bartłomiej Romanek, PL
Udostępnij:
Msza żałobna na Jasnej Górze rozpoczęła dwudniowe uroczystości pogrzebowe arcybiskupa Stanisława Nowaka, pierwszego metropolity częstochowskiego, który w wieku 86 lat zmarł 12 grudnia 2021 roku. Mszy żałobnej przewodniczył Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Homilię wygłosił arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Mszą świętą na Jasnej Górze rozpoczęły się dwudniowe uroczystości pogrzebowe śp. abp. Stanisława Nowaka, pierwszego metropolity arch. częstochowskiej. To tradycja Kościoła częstochowskiego, że celebra pożegnania kolejnego „ministra Matki Bożej”, jak nazywają siebie kolejni biskupi częstochowscy, rozpoczyna się u tronu Matki, w jasnogórskim Sanktuarium. Eucharystii żałobnej w Bazylice przewodniczył abp Marek Jędraszewski z Krakowa. To kościół krakowski, dał abp. Nowaka Kościołowi częstochowskiemu. Kazanie wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

- Od Maryi nauczył się upodobnienia do Chrystusa poprzez miłość i służbę według stylu wiary i posługi św. Jana Pawła II - który, jak wyznał w testamencie - był dla niego wzorem świętości - mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, cytowany przez Biuro Prasowe Jasnej Góry.

Arcybiskup podkreślił, że śp. abp Stanisław Nowak jako kapłan i pasterz Kościoła dobrze odczytał i wypełnił radykalizm św. Pawła - „Trwajcie mocno w Panu”.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Przytoczył słowa Zmarłego, który mówił: „Jezus Chrystus i Jego Kościół jest i powinien być dla biskupa całym światem. Dlatego biskup powinien dać Kościołowi, któremu przewodzi wszystko co ma całe życie, a nawet śmierć. W Częstochowie szczególnie należało oddać wszystko w duchu Maryi”.

- Drogi ojcze Stanisławie- dziękujemy dzisiaj Bogu, w Trójcy św. Jedynemu przez Maryję, że wytrwałeś pod krzyżem z Matką Pana do końca, że wytrwałeś przy Eucharystii sprawowanej przez wiernego biskupa Andrzeja aż do ostatnich chwil swego życia i zamknąłeś je Mszą św. 12 grudnia o godzinie 7.45 przechodząc z życia do Życia - mówił abp Depo.

Po mszy świętej na Jasnej Górze trumna z ciałem zmarłego arcybiskupa Stanisława Nowaka zosyała w kondukcie przeniesiona aleją Najświętszej Maryi Panny do Bazyliki Archikatedralnej.

Tam w sobotę 18 grudnia, o godz. 12 odbędzie się msza Święta pogrzebowa, sprawowana pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, metropolity Poznańskiego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Po mszy świętej nastąpi złożenie ciała śp. Arcybiskupa w Krypcie Biskupów Częstochowskich w podziemiach Archikatedry.

63 lata posługi kapłańskiej

Abp Stanisław Nowak urodził się 11 lipca 1935 roku w Jeziorzanach. Ukończył II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Studiował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk abp. Eugeniusza Baziaka, 22 czerwca 1958 r. Jego mottem podczas posługi kapłańskiej były słowa św. Pawła Apostoła "Miłość Chrystusa przyciska nas".

Swoją ścieżkę kapłańską rozpoczął w archidiecezji krakowskiej jako wikariusz w Choczni k. Wadowic, w Ludźmierzu i Rogoźniku na Podhalu. Od 1963 do 1979 roku był księdzem w Krakowskim Seminarium Duchownym. W latach 1967-71 podjął studia specjalistyczne z teologii w Instytucie Katolickim w Paryżu, które ukończył doktoratem. Od 1971 r. kierował katedrą teologii życia wewnętrznego Papieskiego Wydziału Teologicznego w Krakowie, natomiast od 1981 r. - Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej.

Jan Paweł II mianował go biskupem

Abp Stanisław Nowak był autorem wielu publikacji z zakresu teologii życia wewnętrznego. W 1979 r. objął funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Biskupem częstochowskim, 8 września 1984 r. mianował go św. Jan Paweł II., a święceń biskupich udzielił kard. Józef Glemp Prymas Polski, 25 listopada 1984 r. Bp Stanisław Nowak objął kanonicznie diecezję 26 listopada 1984 r. Jego mottem podczas posługi biskupiej były słowa: "Iuxta crucem Tecum stare" - Chcę pod krzyżem stać przy Tobie.

W latach 1989–1996 był przewodniczącym Komisji Maryjnej. W 1990 i 1994 brał udział w Synodach Biskupów w Rzymie. 24 czerwca 2004 papież Jan Paweł II ustanowił go drugim wiceprzewodniczącym Papieskiej Akademii Niepokalanej. Po ukończeniu 75 lat, W lipcu 2010, złożył rezygnację z urzędu. Papież w odpowiedzi na rezygnację poprosił metropolitę o kontynuowanie posługi do końca 2011. 29 grudnia 2011 papież Benedykt XVI zwolnił go z funkcji arcybiskupa metropolity częstochowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie