Pogrzeb arcybiskupa Szczepana Wesołego ZDJĘCIA Pożegnanie...

  Pogrzeb arcybiskupa Szczepana Wesołego ZDJĘCIA Pożegnanie biskupa bez ziemi, pielgrzyma, który otrzymał cały świat

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pogrzeb arcybiskupa Szczepana Wesołego. Zmarły,, zgodnie ze swoją wolą, spoczął w Kościele św. Piora i Pawła w Katowicach
  1/107
  przejdź do galerii

  Pogrzeb arcybiskupa Szczepana Wesołego. Zmarły,, zgodnie ze swoją wolą, spoczął w Kościele św. Piora i Pawła w Katowicach

  Arcybiskup Szczepan Wesoły, zgodnie ze swoją wolą spoczął w Kościele św. Piora i Pawła w Katowicach - tym samym, gdzie został ochrzczony on i dwóch jego braci. Ciało zostało złożone w grobowski biskupów, w tym Stanisława Adamskiego, niezłomnego księdza, ofiary dwóch totalitaryzmów, hitleryzmu i komunizmu.
  Abp Szczepan Wesoły, 92 -letni duchowny, to jedna z najbardziej załużonych postaci polskiego Kościoła, szczególnie dla polskiej emigracji, której przez lata był duchowym opiekunem. Na spotkania z Polonusami przemierzył tysiące kilometrów. Wręcz mieszkał w samolocie, a jego majątek stanowiły dwie walizki. Przyjaźnił się z papieżem Janem Pawłem II, a jako duchownego i człowieka ukształtował go Sobór Watykański II. Pracował wtedy w biurze prasowym dla krajów słowiańskich.

  Zobacz galerię

  - Arcybiskup Szczepan, to był biskup bez ziemi, miał jej, ile pookrywała jego stopa - mówi wczoraj w ostatatni pożegnaniu abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. - Był ciągle w drodzie, nie odmawiał spotkań, rozmów.

  Abp Szczepan Wesoły zmarł 28 sierpnia w Rzymie, w 92 roku życia, w 62 roku kapłaństwa i 50 roku biskupstwa.
  Podczas uroczystości w poniedziałek 10 września Eucharystię pogrzebową w dostojnej Katedrze Chrzystusa Króla sprawował prymas Polski, arcybiskup gnieźnieński Wojciech Polak. By pożegnać zasłużonego księdza zjechał się niemal cały Episkopat.

  W niemieckim mundurze...


  Życiorys arcybiskupa Szczepana Wesołego to życiorys tak znany Ślązakom. Ojciec, przedwojenny korfonciorz, zmarł kilka miesięcy po wybuduchu wojny, matka by ratować rodzinę wspisała się na volkslistę. Młody Szczepan w niemieckim mundurze wytrwał do 1944 roku. Udało mu się uciec do armii generała Andersa. Jako radiotelegrafista uczestniczył w walkach z Niemcami we Włoszech. Po wojnie zdecydował się na emigrację. Wybrał misję polskiego kapłana - łącznika z krajem.

  Święcenia kapłańskie otrzymał w Rzymie 28 pażdziernika 1956 roku. Choć został przydzielony do diecezji katowickiej, został w Rzymie. Sakrę biskupią przyjął 7 lutego 1969 roku z rąk prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego. Od 1980 roku pełnił funkcję delegata prymasa Polski dla duszpasterstwa emigracyjnego.

  - Dziękuję Ci przyjacielu za Twoje pielgrzymowanie, za Twoją ciągłą obecność, poświęcenie, skromność i troskę - mówił metropolita katowicki abp Skworc. - Dziękujemy Ci za Twoją służbę, dziękujemy Ci za Twoje świadectwo wiary, dziękujemy Ci za Twoje świadectwo miłości, zwłaszcza do Twoich rozsianych po całym świecie - stwierdził prymas Polak.

  Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Piero Parolin odczytał specjalny list od papieża Franciszka.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień


  Piknik w Parku Śląskim pod hasłem "Łączymy pokolenia"


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przez pogrzeb zakłócono ruch w centralnej dzielnicy miasta

  Rozka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Przez pogrzeb zakłócono ruch w centralnej dzielnicy miasta m skozniłam sie przez objazdy do lekarza , wyleciałam na koniec kolejki. Objazd prowadził w pobliżu ulicy skąd blisko było do mojej...rozwiń całość

  Przez pogrzeb zakłócono ruch w centralnej dzielnicy miasta m skozniłam sie przez objazdy do lekarza , wyleciałam na koniec kolejki. Objazd prowadził w pobliżu ulicy skąd blisko było do mojej przychodni ale nikt nie przewidział jakiegoś dodatkowego przystanku mimo ,że przez objazd ominięto dwa na właściwej trasie. Częsci pasażerów pouciekały autobusy przesiadkowe." .
  To jakaś paranoja jest ,żeby przez pogrzeb biskupa w duzym mieście .zakłocać ruch .zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I pomyślec że wystarczy całeżycie w ciula lecieć,

  anatom (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  żeby dożyć 92 lat.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Panie Boże !. Błagam cię klęcząc nakolanach, żebyś

  Wacław (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  powoływał takie persony jak ta Hurtem. W detalu to za długo trwa.amen.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim