Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Marii Pańczyk-Pozdziej. Ostatnie pożegnanie wybitnej Ślązaczki odbyło się w jej rodzinnym mieście

RED
Pogrzeb Marii Pańczyk-Pozdziej odbył się w sobotę, 21 maja w jej rodzinnych Tarnowskich Górach.Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pogrzeb Marii Pańczyk-Pozdziej odbył się w sobotę, 21 maja w jej rodzinnych Tarnowskich Górach.Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Karina Trojok
W sobotę, 21 maja w Tarnowskich Górach odbył się pogrzeb Marii Pańczyk-Pozdziej. Dziennikarka, przez wiele lat związana z Radiem Katowice, inicjatorka konkursu "Po naszymu, czyli po śląsku" oraz autorka telewizyjnego cyklu "Sobota w Bytkowie" zmarła 12 maja w wieku 79 lat.

Pogrzeb Marii Pańczyk-Pozdziej

Ostatnie pożegnanie Marii Pańczyk-Pozdziej odbyło się w jej rodzinnym mieście, w Tarnowskich Górach. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się po godzinie 9.00 w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła, który wypełnił się żałobnikami.

- Już starożytni myśliciele i mędrcy zwracali na to uwagę, że z chwilą śmierci nie wszystko się kończy, że ten dzień śmierci jest bardzo ważny. Rzymski filozof i pisarz Seneka napisał: „przez całe życie trzeba uczyć się umierać”. Leopold Staff, nasz polski poeta doda: „śmierci trzeba uczyć się jak życia”. Marysia już o tym wie, stanęła przed obliczem Boga, uwielbiła Ojca - usłyszeliśmy podczas kazania.

Dary, które od Boga otrzymała Maria Pańczyk-Pozdziej były "bardzo liczne i różnorakie".

- Nie sposób abyśmy wyliczyli wszystkie te dary, którymi Bóg ją obdarował. Chciałbym jednak zwrócić uwagę na ten najważniejszy dar, jakim się odznaczała. Umiłowanie słowa. Umiłowanie kultury. Temu poświęciła niemal całe swoje życie. A zwłaszcza jeśli chodzi o naszą kulturę śląską. O gwarę śląską, jej piękno. Zwyczaje i obyczaje śląskie tak mocno związane z chrześcijańską wiarą ludu śląskiego. Tradycje rodzinne, szacunek dla ciężkiej pracy, olbrzymi etos pracy i cały szereg innych wartości z kulturą śląską związane - podkreślono w trakcie mszy pogrzebowej.

Wspomniane zostały też słowa Jana Pawła II, z przemówienia o znaczeniu kultury w życiu człowieka, wygłoszonego w paryskiej siedzibie UNESCO w czerwcu 1980 roku.

„Człowiek nie może obejść się bez kultury. Kultura jest właściwym sposobem istnienia. Człowiek i tylko człowiek jest sprawcą i twórcą kultury. Żeby tworzyć kulturę trzeba tego człowieka umiłować. Jak te słowa pięknie odzwierciedlają życie Marysi. Umiłowała Boga, umiłowała człowieka".

Wśród osób, które pojawiły się na pogrzebie byli też przedstawiciele świata polityki m.in.: wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, senator Halina Bieda, posłanka Barbara Dziuk, poseł Jerzy Polaczek, Borys Budka.

- Kochała Śląsk nade wszystko. Ciągle o nim mówiła. Mówiła o problemach, a jednocześnie starała się mówić jak można je rozwiązywać. Była takim ambasadorem Śląska w polskim Senacie. Ale była też bardzo twardą patriotką polską. Uważała, ze te dwie przestrzenie trzeba łączyć - mówił wicemarszałek Senatu, Bogdan Borusiewicz.

Metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc skierował list do uczestników pogrzebu.

"Wszyscy mamy świadomość, że żegnamy osobę pełną serdeczności i głębokiej empatii. Zabiegającą nieustannie o dobro wspólne i szukającą zawsze tego co łączy. Dziękujemy za umiłowanie ojczyzny, Górnego Śląska i naszej gwary" - czytamy w liście.

List napisał także arcybiskup-senior Damian Zimoń, który podkreślił m.in., że "dzięki pani Marii wielu z nas ma poczucie dumy z tego, że są Ślązakami".

Maria Pańczyk-Pozdziej spoczęła na cmentarz św. Anny w Tarnowskich Górach.

Zabiegała o godne miejsce śląskiej kultury

Maria Pańczyk-Pozdziej w pracy dziennikarskiej zawsze zabiegała o godne i właściwe miejsce śląskiej kultury oraz gwary w dziedzictwie kultury narodowej. Była inicjatorką konkursu "Po naszymu, czyli po śląsku". U jego podstaw legły etos pracy i wartości moralne, charakterystyczne dla Ślązaków, a przede wszystkim ich mowa. Dwukrotnie, w 1998 i 2004 r., konkurs był zorganizowany w Teksasie wśród tamtejszych potomków śląskich osadników. Laureaci dotychczasowych edycji tworzą formację "Po naszymu Czelodka", propagującą śląski folklor, dialekt i obyczaje.

Była autorką cyklu programów "Sobota w Bytkowie" emitowanego w latach 1993-1999 w Telewizji Katowice. Wydała śpiewnik "Pośpiewomy po naszymu" i książki "Po naszymu, czyli po śląsku" oraz "Godomy, rządzymy, rozprawiomy". Zasiadała w jury licznych konkursów o charakterze regionalnym, organizowanych w województwach śląskim i opolskim. Za swą pracę dziennikarską i społeczną, propagującą Śląsk i Ślązaków, wielokrotnie ją nagradzano.

W latach 2002-2005 sprawowała mandat radnej Sejmiku Województwa Śląskiego. Należała też do Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Maria Pańczyk-Pozdziej była też senatorem VI, VII, VIII i IX kadencji. W Senacie VI kadencji była członkinią Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Rodziny i Polityki Społecznej. W VII kadencji pracowała w Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. W latach 2011–2015 pełniła funkcję wicemarszałek Senatu VIII kadencji.

W 2002 prezydent RP Aleksander Kwaśniewski odznaczył ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera