Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy muszą pracować dłużej. Granica kryzysu finansów emerytalnych ostatnio bardzo się przybliżyła

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Pixabay
Dostępne dane wskazują, że okres przeżycia na emeryturze może sięgać 20-25 lat. Oznacza to, iż w przypadku niskiego wskaźnika aktywności zawodowej, dopłaty do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych osiągną skalę ograniczającą możliwości rozwoju państwa. Granica kryzysu finansów emerytalnych ostatnio bardzo się przybliżyła. List prezesa BCC Marka Goliszewskiego do wicepremiera Jarosława Gowina, ministra rozwoju regionalnego.

Prezes BCC Marek Goliszewski napisał do wicepremiera Jarosława Gowina, ministra rozwoju regionalnego list, w którym uważa, powołując się na twarde dane ekonomiczne, że Polacy muszą pracować dłużej.

- W ostatnim czasie w związku z obniżeniem wieku emerytalnego oraz tzw. złą demografią, rośnie liczba osób opuszczająca rynek pracy. Osłabienie aktywności zawodowej jest widoczne w szczególności w zderzeniu z niską dzietnością (wskaźnik poniżej 1.3, przy zastępowalności pokoleń na poziomie 2.1). Wskaźnik pokrycia wypłat z funduszu emerytalnego w FUS składkami w ostatnich trzech latach (2018-2020), spadł z 71,3% do 63,7%, a reszta jest pokrywana z budżetu państwa. Obecnie, przy wzroście liczby emerytów o 200 tys. osób, jednocześnie ubyło 200 tys. osób w wieku produkcyjnym. Mniej pracujących i więcej świadczeniobiorców, są czynnikami napędzającymi kolejne wydatki na emerytury i renty - twierdzi prezes Goliszewski.

Dostępne dane wskazują, że okres przeżycia na emeryturze może sięgać 20-25 lat. Oznacza to, iż w przypadku niskiego wskaźnika aktywności zawodowej, dopłaty do FUS osiągną skalę ograniczającą możliwości rozwoju państwa. Granica kryzysu finansów emerytalnych ostatnio bardzo się przybliżyła. W 2017 r. Ministerstwo Rozwoju wystąpiło z inicjatywą, której istotą było premiowanie obywateli decydujących się na pozostanie na rynku pracy po uzyskaniu uprawnień emerytalnych. Wedle dostępnych analiz, kontynuacja pracy przez kolejny rok zamiast przejścia na emeryturę, może powiększyć przyszłe świadczenie o blisko 8%,
miesięcznie.

Musisz to wiedzieć

- Założenia tej inicjatywy zawierały zachęty finansowe związane z pozostaniem na rynku pracy dłuższym o rok lub2 lata. Kurcząca się liczba osób pracujących oraz ich spadająca relacja do rosnącej populacji emerytów i rencistów, czynią podobne projekty niezwykle istotnymi do opracowania i wdrożenia. Rozwiązań proaktywizacyjnych może być więcej, zarówno w sferze podatkowej jak i związanej z promocją zdrowego stylu życia. BCC deklaruje wsparcie dla rekomendowanych działań Pana Premiera w omawianej sferze, poprzez ewentualne włączenie się w prace projektowe, wkład merytoryczny oraz udział ekspertów z omawianej dziedziny - zaprasza do współpracy Goliszewski. Teraz ruch należy do premiera Gowina.

Nie przeocz

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera