
Agata Pustułka
dziennikarzDziennik ZachodniSosnowiec

Nie tylko prezes ma kota, choć to kot prezesa zrobił największą medialną karierę. Wśród polityków zwycięża frakcja psiarzy
Amerykanie cieszą się, że wraz z nowym prezydentem wrócą do Białego Domu ... psy. Donald Trump, poprzednik obecnego prezydenta Joe Bidena, mówił, że nie miałby na nie czasu. Miłośnikiem psów i to solidnych ras, jak na prezydenta Rosji przystało, jest Władimir Putin. W Polsce wśród polityków dominuje frakcja psiarzy, ale kociarze mają swojego wpływowego lidera, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Psy, owczarki niemieckie, szczególnie hołubione były przez Jolantę i Aleksandra Kwaśniewskich.

Radioterapia chorych na COVID-19 to ratunek dla osób z ciężkim zapaleniem płuc
Trzy pionierskie zabiegi naświetlania niskimi dawkami promieniowania jonizującego u chorych z ciężkim przebiegiem COVID-19 przeprowadzili w ostatnich dniach radioterapeuci z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach. To efekt współpracy ze specjalistami z Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Szpitala Specjalistycznego Nr 1 w Bytomiu, którzy kwalifikują pacjentów do tego autorskiego projektu.

Sukienka zemsty księżnej Diany, czyli wieczne życie królowej ludzkich serc. Kim była kontrowersyjna, kochana przez lud księżna?
- Końcówka lat 70., lata 80., gdy Diana wchodzi do rodziny królewskiej, to moment przełomowy w rozwoju mediów. Ona stała się dla świata brukowców, ale też poważnych magazynów wymarzoną bohaterką. - mówi Agnieszka Kandzia-Poździał z Towarzystwa Naukowego Australii, Nowej Zelandii i Oceanii, ekspertka dziejów rodziny królewskiej.

Franciszkanin z Panewnik: Naszym ołtarzem jest łóżko chorego. Cytuje "Gladiatora", był pielęgniarzem, jest instrumentariuszem
Brat Konrad, zakonnik, franciszkanin z Panewnik, w życiu trzyma się motta, które zapadło mu w pamięci po obejrzeniu filmu „Gladiator”: Nasze czyny za życia brzmią echem w wieczności. Do serca wziął sobie też słowa znajomej siostry Marceliny Służebniczki, zajmującej się pacjentami: Naszym ołtarzem jest łóżko chorego. Każdego dnia brat Konrad spędza przy tym „ołtarzu” długie godziny.

Lekarze apelują o rozwagę przy jedzeniu na święta! "Usuwaliśmy z przełyku fragment sztucznej szczęki"
Choć nie są to święta jak zwykle, bo w cieniu pandemii, to na stołach nie brakuje pyszności. Lekarze apelują, by w ferworze świątecznego nastroju nie zapomnieć o zasadach zdrowego jedzenia, jeżeli nie chcemy trafić na Oddział Ratunkowy. I chodzi nie tylko o zachowanie szczególnej ostrożności przy spożywaniu pełnego ości wigilijnego karpia.

Oto szpitale w województwie śląskim, w których będzie szczepiony personel placówek medycznych. Lista
Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę szpitali tzw. węzłowych, w których będzie szczepiony personel medyczny. Do 20 grudnia br. szpitale węzłowe będą zbierać dane personelu medycznego i niemedycznego, który zostanie zaszczepiony w konkretnym szpitalu węzłowym. Szczepienia są dobrowolne

W województwie śląskim z 87 proc. gmin wpłynęły zgłoszenia punktów szczepień. Będziemy się szczepić blisko domu
Ponad 92 procent Polaków ma zapewniony dostęp do punktu szczepień blisko swojego domu. Narodowy Fundusz Zdrowa szczegółowo sprawdził wszystkie wnioski złożone do Narodowego Programu Szczepień. W województwie śląskim z 87% gmin wpłynęły zgłoszenia punktów szczepień. Dostęp do miejsca szczepienia, blisko swojego miejsca zamieszkania, już ma 96 procent dorosłych mieszkańców województwa.

Pożegnaliśmy prof. Lili Goldstein, pionierkę kardiologii dziecięcej w Zabrzu
Pożegnaliśmy prof. Lili Goldstein, pionierkę kardiologii dziecięcej w Zabrzu, wybitną lekarkę i wspaniałego człowieka. Nikt tak jak ona nie słyszał dziecięcego serca. Córka Żydówki i Niemca, która czuła się Polką, stała się międzynarodową ekspertką w dziedzinie wrodzonych wad serca u najmłodszych pacjentów. Jej długie, pracowite i pełne sukcesów 94-letnie życie to materiał na powieść o odwadze, talencie i zmienności losu. "Wygnana" z Polski, z Łodzi, w czasie antysemickiej nagonki 1968 roku, bez wahania podjęła się ratowania śląskich dzieci.

Co 10 Polak umiera z powodu niewydolności serca. Niewydolność serca gorzej rokuje niż zawał serca, rak prostaty czy jelita grubego
Duszność, na początku związana z wysiłkiem, później odczuwana także w spoczynku, łatwe męczenie się czy obrzęki – to typowe objawy niewydolności serca, która co roku zamyka w domach setki tysięcy Polaków. O epidemii niewydolności serca eksperci mówią od kilku lat - wg danych Ministerstwa Zdrowia problem ten dotyczy ok. 1,2 mln Polaków borykających się z tym schorzeniem w różnych stadiach zaawansowania. Jednak jak dotąd nie zostały poczynione żadne widoczne działania, aby zatrzymać ten przejmujący trend.

Pierwszy pacjent na Śląsku ma stymulator serca z funkcją bluetooth. To 67-letni mężczyzna z niewydolnością serca
Odbyło się pierwsze na Śląsku wszczepienie układu do terapii resynchronizującej serca (CRT-D) z funkcją bluetooth. Urządzenie Neutrino CRT wszczepiono 67-letniemu mężczyźnie z niewydolnością serca. Zdaniem lekarzy, terapia poprawi stan pacjenta i jakość jego życia, a funkcja bluetooth ułatwi zdalne kontrole w ośrodku prowadzącym.
Najpopularniejsze