MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Połączenie kolejowe do lotniska w Pyrzowicach na finiszu. Pierwsze pociągi ruszą już 10 grudnia i pojadą maksymalnie 140 km/h. SZCZEGÓŁY

Bartosz Żołnierczyk
Przewidywany czas jazdy z Zawiercia do lotniska to 23 min, a z Tarnowskich Gór niecałe 20 min. Podróżnym z Katowic i z Częstochowy przejazd zajmie około 1h.
Przewidywany czas jazdy z Zawiercia do lotniska to 23 min, a z Tarnowskich Gór niecałe 20 min. Podróżnym z Katowic i z Częstochowy przejazd zajmie około 1h. Bartosz Żołnierczyk/ Dziennik Zachodni/ PKP PLK S.A.
Dobiegają końca prace na linii kolejowej Tarnowskie Góry – Zawiercie. Efektem inwestycji za ponad 660 mln zł będzie nowa oferta podróży pociągiem w woj. śląskim. Projekt realizowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. jest współfinansowany z funduszy unijnych. Pierwszy pociąg zatrzyma się na stacji Pyrzowice Lotnisko już 10 grudnia 2023 roku. Na terminal będzie trzeba było przejść pieszo blisko 500 metrów. Pociąg będzie podróżował 10 razy dziennie na trasie Częstochowa – Zawiercie - Tarnowskie Góry. Pociągi mają mieć co najmniej 150 miejsc siedzących i jechać maksymalnie 140 km/h. Jakie są szczegóły inwestycji? Kiedy dokładnie ruszą pierwsze pociągi? Jaki będzie ich rozkład jazdy?

Połączenie kolejowe z Zawiercia do Pyrzowic zmierza ku mecie

W ramach zadania realizowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. odbudowany został 30-kilometrowy odcinek linii między Tarnowskimi Górami a Siewierzem. Powstały bezkolizyjne skrzyżowania, m.in. wiadukty kolejowe w Miasteczku Śląskim nad drogą 908, nad autostradą A1 oraz w Pyrzowicach nad drogą 913. Ruch pociągów towarowych jest prowadzony do obsługi dwóch bocznic na stacji Siewierz od strony Tarnowskich Gór. Tym samym, pociągi wróciły na ten odcinek linii po 30 latach.

- Budujemy połączenia kolejowe do polskich lotnisk. Inwestycja na linii Tarnowskie Góry – Pyrzowice – Zawiercie zapewni większą dostępność do kolei i lepszą komunikację. Usprawnią się także przewozy towarowe. To impuls dla rozwoju gospodarczego w regionie – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

Nowa infrastruktura kolejowa w ramach połączenia Częstochowa - Tarnowskie Góry

Wybudowano perony w nowej stacji Pyrzowice Lotnisko oraz na nowych przystankach Miasteczko Śląskie Centrum i Mierzęcice. Korzystnie zmieniła się stacja Siewierz, gdzie powstało lokalne centrum sterowania, z którego dyżurni będą dbali o bezpieczne prowadzenie ruchu kolejowego na całej linii. Na odcinku Siewierz – Zawiercie wymieniono 14 km torów, wybudowano sieć trakcyjną. Powstały perony w stacjach Poręba i Zawiercie oraz nowy przystanek Zawiercie Kądzielów.

- Połączenie Tarnowskie Góry – Pyrzowice – Zawiercie zwiększy dostępność do kolei w woj. śląskim. W znaczący sposób poprawi się skomunikowanie portu lotniczego z miastami w regionie. Projekt ma również istotne znaczenie dla rozwoju sprawnych przewozów towarowych. Inwestycja pozwoli na efektywne połączenie transportu kolejowego i lotniczego – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

W ramach zadania jest odbudowa 30-kilometrowego odcinka toru między Tarnowskimi Górami a Siewierzem. Rewitalizacja i elektryfikacja dotyczy łącznie ok. 48 km linii. Pociągi pasażerskie będą jeździć z prędkością do 140 km/h, a towarowe do 80 km/h. Inwestycja obejmuje 59 obiektów inżynieryjnych i 38 przejazdów kolejowo-drogowych.

Zobaczcie zdjęcia z prac i wizualizacje

Rozkład jazdy na linii Częstochowa - Tarnowskie Góry przez Zawiercie i Pyrzowicie

Efektem inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. będzie nowa oferta podróży pociągiem - najbardziej ekologicznym transportem zbiorowym - do lotniska Katowice Airport od strony Tarnowskich Gór lub Zawiercia. Przewidywany czas jazdy z Zawiercia do lotniska to 23 min, a z Tarnowskich Gór niecałe 20 min.

Podróżnym z Katowic i z Częstochowy przejazd zajmie około 1h. Dostęp do kolei zwiększy stacja Pyrzowice Lotnisko i nowe przystanki: Miasteczko Śląskie Centrum, Mierzęcice, Zawiercie Kądzielów. Wygodne podróże zapewnią nowe perony na stacjach: Tarnowskie Góry, Siewierz, Poręba i Zawiercie. Wszystkie perony będą dostosowane do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Projekt zwiększy rolę kolei jako ekologicznego transportu również w połączeniu z transportem lotniczym.

Obecnie trwa przetarg na wyłonienie przewoźnika. Według założeń pierwszy pociąg wyjedzie z Częstochowy do Tarnowskich Gór o godz. 0.15 i do celu dotrze o 01:26. Po drodze zatrzyma się m.in. w Zawierciu i przy lotnisku. Następne pociągi z Częstochowy wyjadą o: 3.09, 4:47, 7;25, 10:26, 13:19, 15:02, 17:25, 18:58 i 21:14.

Pociągi z Tarnowskich Gór do Częstochowy przez Pyrzowice i Zawiercie będą odjeżdżać o: 02:15, 05:25, 07:41, 09:00, 11:52, 15:20, 17:18, 19:03, 21:19, 23:58.

Wartość zadania „Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie” to 660 mln zł netto, dofinansowanie unijne w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynosi ponad 500 mln zł.

Aktualnie prowadzone są prace wykończeniowe, odbiory i pozyskiwanie certyfikacji. Zakończenie inwestycji zaplanowane jest w IV kwartale 2023 roku. W listopadzie planowane jest oddanie linii Tarnowskie Góry – Zawiercie do eksploatacji. Uruchomienie połączeń pasażerskich planowane jest od grudniowego rozkładu jazdy pociągów.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni