Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Połączenie Siemensa z Alstomem: dochodzenie Komisji Europejskiej trwa. Fuzja zostanie zawetowana?

LIS
Alstom w Chorzowie
Alstom w Chorzowie Fot Arkadiusz Gola / Polskapresse
Komisja Europejska prowadzi dochodzenie w sprawie planowanego przejęcia Alstomu przez Siemensa. Decyzja w tej sprawie ma zostać ogłoszona do 18 lutego. Oba przedsiębiorstwa chcą się połączyć, by konkurować na kolejowym rynku z chińskim CRRC Corp. oraz kanadyjskim Bombadier Transportation.

Połączenie Siemensa z Alstomem ma stworzyć kolejowego giganta. Alstom to koncern z siedzibą w Paryżu zajmujący się infrastrukturą energetyczną i transportową. Także w Polsce działają spółki należące do francuskiego przedsiębiorstwa – jedną z nich jest, przypomnijmy, Alstom Konstal SA z Chorzowa, która produkuje tramwaje, wagony metra i podzespoły do pociągów. Z Alstomem chce się połączyć Siemens Mobility, spółka, która w strukturach niemieckiego koncernu zajmuje się produkcją taboru oraz urządzeń do sterowania ruchem kolejowym – list intencyjny w tej sprawie podpisany został już w 2017 roku.

Siedziba nowego przedsiębiorstwa, nazwanego Siemens Alstom, będzie mieścić się w Paryżu, a firma ma zatrudniać ponad 62 tysiące osób w kilkudziesięciu krajach. Szacowany portfel zamówień to 61 mld euro, a obrót w skali roku – 15,3 mld euro. Przy okazji Siemens Alstom ma stać się drugim, po chińskim CRRC, producentem taboru i pierwszym na świecie producentem urządzeń do sterowania kolejowym ruchem.

Sprawą planowanej fuzji zajęła się już w zeszłym roku Komisja Europejska podkreślając, że istnieje zagrożenie ograniczenia konkurencji, a w konsekwencji – wzrostu cen. Obawy KE związane są również z superszybkimi pociągami, takimi jak obsługiwane przez Eurostar składy łączące Wielką Brytanię, Francję, Belgię i Holandię. W rezultacie jeszcze w zeszłym roku Alstom i Siemens zaproponowały między innymi odsprzedanie jednej ze swoich platform: Pendolino (Alstom) lub Velaro Novo (Siemens).

W zeszłym tygodniu jedna z najpopularniejszych francuskich gazet ekonomicznych, „Les Échos”, podała jednak, że Komisja Europejska może zawetować fuzję. O zaniepokojeniu połączeniem Siemensa z Alstomem słychać także w Niemczech. Jak informuje Reuters powołując się na Frankfurter Allgemeine Zeitung, niemiecki urząd antymonopolowy całkowicie podziela zastrzeżenia Komisji Europejskiej dotyczące fuzji.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

TYDZIEŃ Magazyn reporterów DZ

Finał akcji DZ "Wybierz sobie Mikołaja"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo