MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy wróciły czasy od kiedy pociągów można ustawiać zegarki? Koleje Śląskie chwalą się coraz większą punktualnością. W lutym na poziomie 94%

OPRAC.:
Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Pociągi Kolei Śląskich coraz bardziej punktualne. Która trasa cieszy się najlepszymi wynikami?
Pociągi Kolei Śląskich coraz bardziej punktualne. Która trasa cieszy się najlepszymi wynikami? Marzena Bugała-Astaszow
Najnowsze dane pokazują, że rośnie punktualność taboru Kolei Śląskich. W grudniu 2023 roku wskaźnik pociągów wjeżdżających na stację o rozkładowej godzinie wynosił 83 proc., a w lutym 2024 roku już 94 proc.

Jak wynika z najnowszych danych udostępnionych przez Koleje Śląskie punktualność taboru przewoźnika wciąż wzrasta. W okresie o 1 do 13 marca kształtowała się na poziomie 95 proc.

- Zdajemy sobie sprawę, że konkurencyjność kolei wobec innych środków transportu zależy nie tylko od dopasowania naszej oferty do potrzeb pasażera, ale także od tego, jak wiarygodnym będziemy partnerem. Stąd wielka dbałość o to, byśmy docierali do poszczególnych dworców, stacji i przystanków zgodnie z rozkładem - mówi Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich.

Najbardziej punktualna linia? Łącząca Bytom i Gliwice

Okazuje się, że pociągi są najbardziej punktualne na stosunkowo krótkiej trasie S18, która łączy Bytom z Gliwicami. Od dwóch lat to połączenie cieszy się pierwszym miejscem na podium w statystyce przyjazdów o rozkładowej godzinie. Wpływa na to na pewno fakt, że na trasie nie ma żadnych przystanków, ale nie tylko.

- Poza Kolejami Śląskimi z torów korzystają tu tylko przewoźnicy towarowi. Dlatego to doskonały przykład, jak ruch dalekobieżny, który ma na kolei pierwszeństwo, wpływa na punktualność pociągów regionalnych - tłumaczy Patryk Świrski.

Jednak jak się okazuje, nie najgorzej jest także na dłuższych trasach. Na linii S13 między Częstochową i Lublińcem punktualność przekracza 95 proc... Są też linie, które poprawiły swoje wskaźniki dzięki zmianom infrastruktury kolejowej, tak dzieje się m.in. na linii S7 z Katowic do Raciborza.

Koleje Śląskie tłumaczą ostatnie opóźnienia pociągów

Nie tak dawno, bo 22 lutego doszło do dużego opóźnienia na trasie do Katowic. Tu winne były warunki zewnętrzne.

- To przykład ekstremalny, bo w tym dniu mieliśmy do czynienia z fałszywym alarmem bombowym na dworcu w Katowicach i całkowitym wstrzymaniem ruchu pociągów - mówi Bartłomiej Wnuk, rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

Dodatkowo punktualności pociągów zagrażają niesprzyjające warunki atmosferyczne.

- Długotrwałe opady śniegu oraz utrzymujące się niskie temperatury powodują awarie elementów infrastruktury kolejowej, jak oblodzenia sieci trakcyjnej czy zamarzanie rozjazdów, ale także taboru - zamarzanie składów czy trudności z wsunięciem oblodzonych stopni - dodaje rzecznik.

Dlatego warto pamiętać, że od ponad pół roku pociągi Kolei Śląskich można śledzić w czasie rzeczywistym na mapach Google.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera