Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policja i sanepid na Śląsku zaostrza kontrole w pociągach, sklepach i autobusach. Posypały się mandaty za brak maseczek

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Szymon Starnawski / Polska Press
W pociągach, środkach komunikacji miejskiej i galeriach handlowych rozpoczęły się wzmożone kontrole w zakresie respektowania obowiązujących obostrzeń. Tylko 8 listopada policjanci wspierani przez pracowników sanepidu i sokistów wystawili pasażerom Kolei Śląskich 17 mandatów za brak maseczek. Sporządzili dwa wnioski o ukaranie do sądu, w ośmiu przypadkach ograniczyli się do pouczenia. To odpowiedź na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem w regionie.

Wzmożone kontrole na Śląsku. Ile osób dostało mandat za brak maseczki?

Patrole policji wspierane przez inspektorów sanepidu i pracowników Służby Ochrony Kolei od poniedziałku sprawdzają, jak do obostrzeń sanitarnych stosują się mieszkańcy regionu. Ze wzmożonymi kontrolami muszą liczyć się zwłaszcza pasażerowie pociągów, środków komunikacji miejskiej i galerii handlowych.

Funkcjonariuszy egzekwujących przestrzeganie obostrzeń można było spotkać w tych miejscach już wcześniej. Teraz jednak kontrole przybrały na sile. Tylko 8 listopada policjanci wspierani przez pracowników sanepidu i sokistów wystawili pasażerom Kolei Śląskich 17 mandatów za brak maseczek.

- Staramy się być w tych miejscach, gdzie obywatele najczęściej się gromadzą. Są to środki komunikacji miejskiej, ale też sklepy wielkopowierzchniowe. Nasze działania polegają nie tylko na egzekwowaniu nakazu noszenia maseczek. Kontaktujemy się też z administratorami obiektów - opowiada insp. Mariusz Krzystyniak, pierwszy zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach.

Jak zapewnia, funkcjonariusze najpierw pouczają. Po mandaty sięgają najczęściej dopiero, gdy ktoś mimo to nie chce przestrzegać przepisów. - Wszystko zależy od indywidualnej oceny policjanta, który jest na miejscu - zaznacza wicekomendant.

Nasilenie działań w zakresie kontroli przestrzegania restrykcji najlepiej obrazują statystyki. Przed czwartą falą pandemii mundurowi każdego dnia ujawniali około 200 wykroczeń związanych z brakiem maseczek. - Obecnie jest ich około tysiąc dziennie. Od początku listopada, nawet 8 tysięcy. Z tego ponad połowa zakończyła się pouczeniem. Mandaty karne nałożone zostały na około 3 200 osób, które nie zastosowały się do reżimu sanitarnego. Od 1 do 8 listopada około policjanci wypisali 160 wniosków o ukaranie do sądu - wylicza insp. Krzystyniak.

Zaszczepieni też powinni zasłaniać usta i nos

Śląski Wojewódzki Państwowy Inspektor Sanitarny Grzegorz Hudzik przypomina, że osoby w pełni zaszczepione także powinny zasłaniać nos i usta w miejscach publicznych.

- Pamiętajmy, że szczepionka, ani żaden lek, nie dają stuprocentowej skuteczności. Stąd też ten margines rozsądku zawsze powinien nam towarzyszyć - zwraca uwagę szef śląskiego sanepidu. - Wirus, który aktualnie dominuje w populacji jest w stanie przełamać odporność uzyskaną drogą szczepień. Stąd pojawiają się przypadki zachorowań także u osób zaszczepionych. Na szczęście COVID-19 przebiega u nich bardzo lekko, na ogół bez konieczności hospitalizacji - wyjaśnia.

Gdzie obowiązują maseczki?

Za brak maseczki, grozi, przypomnijmy, mandat do 500 złotych. W razie nie przyjęcia go, policja kieruje wniosek o ukaranie do sądu. Usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać:

  • w autobusie, tramwaju i pociągu, samolocie,
  • w samochodzie, jeśli jedzie z Tobą osoba, z którą nie mieszkasz
  • w obiektach handlowych i usługowych, czyli w sklepie, galerii handlowej, u fryzjera,
  • w obiektach użyteczności publicznej, czyli m.in. w urzędzie, na poczcie,
  • w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba że pracodawca postanowi inaczej),
  • w kościele, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu
  • w miejscu pracy przy obsłudze klienta.

Z obowiązku zakrywania ust i nosa zwolnione są dzieci poniżej 4. roku życia, a także osoby, u których zdiagnozowano:

  • całościowe zaburzenia rozwoju,
  • zaburzenia psychiczne,
  • niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim,
  • trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa,
  • zaawansowane schorzenia neurologiczne, układu oddechowego lub krążenia, przebiegające z niewydolnością oddechową lub krążenia.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera