Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policja ostrzega: w święta będą kontrole na śląskich drogach

Aldona Minorczyk-Cichy
Przy świątecznym stole dla "lepszego trawienia" niejeden z nas ma ochotę na odrobinę mocnego trunku. Miła rodzinna atmosfera i hamulce puszczają. Znika też nasz śląski zdrowy rozsądek. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że po "spożyciu" nie siadamy za kierownicą. Śląska policja ostrzega, że od godz. 14 (29 marca) do godz. 22. (1 kwietnia) będą wzmożone kontrole!

- Badać będziemy nie tylko prędkość, z jaką poruszają się auta, ale też stan trzeźwości ich kierowców. Będziemy zwracać uwagę na to, czy są zapięte pasy bezpieczeństwa, na sposób przewożenia dzieci oraz stan techniczny pojazdów. Na pewno będziemy także w okolicach przejść dla pieszych zwracać uwagę na wyprzedzanie - wylicza mł. asp. Marzena Szwed z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Policjantka apeluje do kierowców o rozwagę i zwraca uwagę na wysokie kary, szczególnie za jazdę po alkoholu.

- Można stracić prawo jazdy, a za spowodowanie śmiertelnego wypadku w takim stanie trafić do więzienia na długie lata - mówi.
W ostatnich trzech latach aż co dziesiąty wypadek spowodowany przez młodych kierowców (do 25. roku życia) miał związek właśnie z alkoholem i jazdą na podwójnym gazie.

Podobna wielkanocna akcja policyjna na naszych śląskich drogach rok temu była prowadzona od 6 do 9 kwietnia. W tym czasie doszło aż do 21 wypadków.

- Zginęła w nich jedna osoba, a aż 24 zostały ranne. W tym czasie mieliśmy także 234 kolizje - wylicza mł. asp. Marzena Szwed. Dodaje, że tym razem policjantów na drogach będą wspierać także strażnicy miejscy oraz pracownicy Inspekcji Transportu Drogowego.

Sprawdziliśmy, jak nasze województwo plasuje się w niechlubnej statystyce jazdy na podwójnym gazie. Dobrze nie jest. Niestety.
Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że to właśnie u nas często za kierownicę siada się po alkoholu. W 2011 roku nasza policja zatrzymała aż 12,5 tysiąca kierujących, którzy w wydychanym powietrzu mieli powyżej 0,5 promila alkoholu i 3,9 tysiąca do 0,5 promila.

"Lepsi" od nas byli tylko mieszkańcy Wielkopolski. Tam zatrzymano aż 15,8 tysiąca pijanych za kierownicą.

Tymczasem warto pamiętać, że złapani na jeździe po "spożyciu" to tylko niewielka część tych, którzy na to się decydują.

- Nie warto ryzykować życia swojego i pasażerów. Nawet jedno piwo do obiadu powoduje, że nasza koncentracja za kierownicą się zmienia na niekorzyść - ostrzega mł. asp. Marzena Szwed.


*Strajk generalny 26 marca w woj. śląskim
*Bandycki napad na sklep w Mysłowicach ZOBACZ WIDEO
*ZOBACZ luksusowe samochody prezydentów miast. Po co im to? ZOBACZ ZDJĘCIA
*Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!