Policjant z komendy w Sosnowcu zabił żonę Annę Garską. Marek G. jest prawomocnie skazany na 25 lat więzienia

Patryk Drabek
Patryk Drabek
Sąd nie miał wątpliwości, że Marek G. działał z bezpośrednim zamiarem zabicia żony.
Sąd nie miał wątpliwości, że Marek G. działał z bezpośrednim zamiarem zabicia żony. Patryk Drabek
Udostępnij:
Policjant zabił żonę. Sąd nie miał żadnych wątpliwości. Sąd Apelacyjny podwyższył karę dla Marka G. do 25 lat więzienia. - Badania wariografem wskazują natomiast na to, że Anna Garska została uduszona lub utopiona - podkreślał prokurator. Ciała do tej pory nie odnaleziono. Przed Sądem Apelacyjnym w Katowicach zakończył się proces odwoławczy byłego już policjanta Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu Marka G. Mężczyzna we wrześniu 2018 roku został uznany za winnego zabójstwa żony i wymierzono mu karę 15 lat więzienia. Wyrok zaskarżyły wszystkie strony postępowania.

Policjant zabił żonę. Został skazany

25 lat pozbawienia wolności - to prawomocny wyrok dla byłego już policjanta Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu. Zbrodni miał dokonać, gdy był jeszcze funkcjonariuszem.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z SĄDU

Sąd nie miał wątpliwości, że Marek G. działał z bezpośrednim zamiarem zabicia żony.

- Oskarżony planował zabójstwo. Małżonka stała mu na drodze do związku z nową partnerką - uzasadniał sąd.

Ciała Anny Garskiej do tej pory nie znaleziono. To główna linia obrony Marka G., który utrzymywał, że nie ma z zaginięciem swojej żony nic wspólnego.

Przypomnijmy, że wyrok sądu I instancji zaskarżyli zarówno obrońcy oskarżonego, jak i prokurator oraz pełnomocnik oskarżycieli posiłkowych (mamy i siostry Anny Garskiej) - mecenas Arkadiusz Ludwiczek. W dużym skrócie: prokurator i pełnomocnik chcieli dla byłego policjanta 25 lat więzienia. Jego obrońcy wnosili natomiast o uniewinnienie oskarżonego lub uchylenie wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania. 30 maja sąd zdążył poznać jedynie stanowiska trzech obrońców Marka G. Wystąpień prokuratora i pełnomocnika oskarżycieli posiłkowych wysłuchaliśmy dzisiaj (8 sierpnia).

Prokurator Zbigniew Jamrozy podkreślał, że oskarżony starał się utrwalać wizerunek Anny Garskiej jako wyrodnej matki, która porzuciła swoją rodzinę.

- Ponadto jako policjant przysięgał, że z narażeniem własnego życia, będzie bronił życia innych obywateli tego kraju. W tym przypadku, niestety, pozbawił jednak życia własną małżonkę - mówił prokurator.

Sędzia Mirosław Ziaja pytał jakie okoliczności świadczą o tym, że Marek G. działał z bezpośrednim zamiarem zabicia żony. Prokurator odpowiedział, że zgodnie z doświadczeniem życiowym, jeśli ktoś nieumyślni popełni przestępstwo, to powinien wezwać pogotowie ratunkowe i starać się pomóc poszkodowanej osobie.

- Badania wariografem wskazują natomiast na to, że Anna Garska została uduszona lub utopiona - podkreślał prokurator.

Nie przegapcie

Mecenas Arkadiusz Ludwiczek zaznaczał, że w tej sprawie są wątpliwości i jest to bezdyskusyjne. - Gdzie jest ciało? W jaki sposób nastąpiła śmierć pokrzywdzonej? Tego nie jesteśmy w stanie ustalić - mówił mecenas, jednocześnie wskazując, że w trakcie procesie wykazano, że istnieje nierozerwalny łańcuch poszlak, które świadczą o tym, że Marek G. zabił żonę.
Mama Anny Garskiej płakała w sali sądowej. Powiedziała, że ze względu na stan emocjonalny nie jest w stanie zabrać głosu.
Sam Marek G. powiedział, że od 4 lat musi odpierać bezpodstawne zarzuty. Podkreślał, że jeśli sąd ma 99 procent pewności, że oskarżony jest winien, to powinien go jednak uniewinnić. - Ten 1 procent może bowiem oznaczać, że do więzienia trafi niewinna osoba - mówił Marek G. Ostatecznie ma trafić za kratki, chociaż na poczet kary 25 lat więzienia zaliczono mu już czas spędzony w areszcie od 2015 roku.

Sąd nie miał wątpliwości, że Marek G. działał z bezpośrednim zamiarem zabicia żony.

Policjant z komendy w Sosnowcu zabił żonę Annę Garską. Marek...

Ustalenia Sądu Okręgowego w Katowicach
Anna Garska ostatni raz była widziana 7 lipca 2012 roku. Według śledczych, nie odeszła od męża po kłótni, ale została przez niego zamordowana w mieszkaniu w Czeladzi, ponieważ były funkcjonariusz miał romans z koleżanką z komendy. Proces poszlakowy trwał ponad 2 lata. Sąd Okręgowy w Katowicach uznał Marka G. za winnego zabójstwa żony i skazał go na 15 lat pozbawienia wolności. Ponadto były funkcjonariusz miał m.in. korzystać z policyjnych baz danych, chociaż nie było do tego podstaw prawnych. G. uniewinniono natomiast od zarzutu usiłowania podżegania byłej kochanki do składania fałszywych zeznań.

Według ustaleń Sądu Okręgowego w Katowicach, Marek G. zamordował żonę 7 lipca 2012 roku pomiędzy godziną 22.30 a 23. Atak musiał być nagły (np. uderzenie, złapanie za szyję). Według sądu, nie można wykluczyć, że do zdarzenia doszło w łazience (mają o tym świadczyć ślady krwi i wymienione dywaniki). Sąd uznał, że oskarżony miał motyw - narastający konflikt z żoną, romans z koleżanką z komendy oraz strach o utratę praw rodzicielskich do córki w przypadku rozwodu. Był to jednak proces poszlakowy. Do tej pory nie znaleziono ciała Anny Garskiej. Jej koleżanki z pracy, które były przesłuchiwane, podkreślały, że nigdy nie porzuciłaby zarówno córki, jak i pracy.

Według sądu, Marek G. umieścił zwłoki żony w dużej torbie podróżnej, razem z częścią rzeczy osobistych. Następnie przewiózł je samochodem i zakopał. Nie ustalono jednak gdzie. Wcześniej Marek G. wykonywał połączenia na telefon żony, nagrywał się na pocztę głosową. W tym czasie urządzenia logowały się jednak do tej samej stacji BTS (obejmującej zasięgiem mieszkanie małżeństwa). To ma świadczyć o tym, że Marek G. miał przy sobie telefon żony.

Urządzenie trafiło w ręce śledczych w 2013 roku. Telefon odnalazł się w wydziale przesyłek niedoręczalnych w Koluszkach. Był zapakowany w podwójną kopertę bąbelkową. Przesyłkę nadano jako list polecony do hostelu w Monachium 8 lipca 2012 roku z Katowic. Nadawcą miał być Jarosław D. z ulicy Radosnej w Katowicach. Śledczy ustalili, że w nocy z 7 na 8 lipca z komputera Marka G. wyszukiwano adresy niemieckich hosteli i właśnie D. Wpisano też hasło „poczta Katowice całodobowa”. Na kopercie znaleziono odcisk palca Marka G.

Argumenty obrony z 30 maja
Sąd I instancji używa sformułowania: nie da się wykluczyć, że do zbrodni doszło w łazience. Moim zdaniem mamy tu błąd logiczny, ponieważ z jednej strony powodem takiego stwierdzenia miało być to, że oskarżony usunął dywaniki łazienkowe. Mieszkanie było szczegółowo badane przez biegłego i okazało się, że nie ma tam żadnych śladów, poza znikomą ilości krwi. Należała ona do oskarżonego. Z drugiej strony sąd twierdzi, że było to zdarzenie nagłe i ofiara miała być zaskoczona. Moim zdaniem jedno z drugim się wyklucza - mówiła mecenas Katarzyna Górny - Salwarowska, która jest jednym z obrońców Marka G.

- W sprawie przesłuchano wielu świadków. Nikt nie stwierdził, że oskarżony przed 7 lipca zachowywałby się w sposób agresywny. Nie ma na to dowodów - mówiła adwokat.

Ponadto, według obrony, Anna Garska wciąż może żyć, ale już w sekcie. Ewentualnie, po wyjściu z domu, miała stać się ofiarą przestępstwa. Wskazywano także, że Sąd Okręgowy w Katowicach nie uwzględnił m.in. wyników eksperymentu procesowego dotyczącego przeniesienia walizki ze zwłokami czy też opinii biegłego ortopedy, z której wynika, że oskarżony ma dyskopatię lędźwiową i nie byłby w stanie przenieść ciała żony. Co do odcisku palca na kopercie, obrona utrzymuje, że Anna Garska używała kopert, które były w domu, a oskarżony mógł mieć z nimi styczność.

Komentarze po wyroku
Prokurator Jamrozy podkreślał, że zapadł wyrok, który jest zgodny z oczekiwaniami prokuratury. W podobnym tonie wypowiadał się Arkadiusz Ludwiczek. - Myślę jednak, że nikt z nas nie czuje satysfakcji. Proces spowodował, że sprawca poniósł zasłużoną karę, ale wciąż nie wiemy gdzie jest ciało Anny Garskiej - podkreślał mecenas.

Obrońcy Marka G. nie rozmawiali z mediami. Sam oskarżony w trakcie przedstawiania ustnego uzasadnienia wyroku źle się poczuł, ale stwierdził, że nie ma konieczności wzywania pogotowia ratunkowego.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected]
DZ24 WIADOMOŚCI CZYTELNIKÓW I INTERNAUTÓW

Zobaczcie koniecznie

Q&A z Robertem Kubicą

Wideo

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

n
nowa żona

Ja bym się nie martwił na jego miejscu, w więzieniu znajdzie sobie nową żonę albo raczej męża. Przecież wszyscy lubią skazanych byłych policjantów ;)

G
Gość
2019-08-18T09:48:47 02:00, Gość:

Tylko w tym kraju brak ciała , brak dowodów, brak motywu -dostajesz 25 lat. Poszlaki można znaleźć na każdego i do wszystkiego ułożyć historie. Prokuratura chce zamknąć sprawę , a jak za 18 lat znajdzie się winny to przecież ani on ani sędzia nie ponoszą z tego tytułu żadnej odpowiedzialności.

19 sierpnia, 11:39, Gość:

Może uciekła z kochankiem, a prokuratura nie ujawnia tych faktów ? ! Jak zwykle znaleźli kozła ofiarnego.

Skoro nie ma żadnych dowodów, że kobieta nie żyje to może razem z kochankiem upozorowała swoje zaginięcie, a telefon kazała mu wysłać by go pogrążyć i zemścić się za to,że ją zdradzał z policjantką z komendy w Sosnowcu.

G
Gość
To koleżanka z pracy - policjantka z komendy w Sosnowcu

z buciorami weszła w to małżeństwo i przyczyniła się do jego

rozpadu.Co nie wiedziała,że ma żonę i dziecko? Nie ma poczucia winy? Może jeszcze awansowała dla dobra służby ? Co z etyką zawodową i odpowiedzialnością moralną policjantki ?
G
Gość
2019-08-18T09:48:47 02:00, Gość:

Tylko w tym kraju brak ciała , brak dowodów, brak motywu -dostajesz 25 lat. Poszlaki można znaleźć na każdego i do wszystkiego ułożyć historie. Prokuratura chce zamknąć sprawę , a jak za 18 lat znajdzie się winny to przecież ani on ani sędzia nie ponoszą z tego tytułu żadnej odpowiedzialności.

Może uciekła z kochankiem, a prokuratura nie ujawnia tych faktów ? ! Jak zwykle znaleźli kozła ofiarnego.

G
Gość
Tylko w tym kraju brak ciała , brak dowodów, brak motywu -dostajesz 25 lat. Poszlaki można znaleźć na każdego i do wszystkiego ułożyć historie. Prokuratura chce zamknąć sprawę , a jak za 18 lat znajdzie się winny to przecież ani on ani sędzia nie ponoszą z tego tytułu żadnej odpowiedzialności.
m
metryka
2019-08-14T22:20:34 02:00, marusia:

musze to napisąc niesamowite ale włąsnie dzis sąsiad przestepca juża nowy samochód zamienił audi na volvo nie wiem dlaczego ale policja sosnowiecka już zapewne o tym wie pytanie czy zarejstrował ten samochód w urzedzie zapłacił podatek , chyba nie bo od 20lat zamiast siedzieć w więzieniu to opiekuję się starą matka, szkoda tylko ze matka od 2 miesięcy na wsi a onno własnie nie pracuje tylko emerytura matk ateraz będzie 500 dodatkowe spoko nie zamkną go koles jest po 60 mieszka z mamą ale to nie ważne liczy się że dalej robi to na co pozwala mu sosnowiecka policja a 4 miesiące tem jego kolega wyszedł z więzienia już ma samchód kupił dom spoko mozna można tylko w sosnowcu zapraszamy wszystkich przestepców

niestety masz racje to bardzo smutne ale taka jest prawda jakiś czas temu syn sąsiadki zostano pobity mozna powiedzieć w centrum 30 metrów w lewo kamerki przy przejścu podziemnym w prawo ok 80 sklep spozwczy nikt nic nie wiedział skąd napastnicy wiedzieli gdzie uderzyc przeciez wystarczy kilka metrów w kaząd stronę martwy punkt kto wiedział straż miejska, policja , kto kogo kryje, chłopak stan cięzki nie wiadomo czy przezyje policja wie kto i za co ale nic nie robi z konfidentami samochód nie miał tablic rejstracyjnych, straszne ale ci co to zrobili robia gorsze rzeczy sosnowiecka policja o ty wie dlatego w podziękowaniu aruś za naszą kase wybuduje i nowa komędę i prokuraturę w końcu znajomi przestępcy musza mieć godne warunki zatrzymania

m
marusia
musze to napisąc niesamowite ale włąsnie dzis sąsiad przestepca juża nowy samochód zamienił audi na volvo nie wiem dlaczego ale policja sosnowiecka już zapewne o tym wie pytanie czy zarejstrował ten samochód w urzedzie zapłacił podatek , chyba nie bo od 20lat zamiast siedzieć w więzieniu to opiekuję się starą matka, szkoda tylko ze matka od 2 miesięcy na wsi a onno własnie nie pracuje tylko emerytura matk ateraz będzie 500 dodatkowe spoko nie zamkną go koles jest po 60 mieszka z mamą ale to nie ważne liczy się że dalej robi to na co pozwala mu sosnowiecka policja a 4 miesiące tem jego kolega wyszedł z więzienia już ma samchód kupił dom spoko mozna można tylko w sosnowcu zapraszamy wszystkich przestepców
s
sosnowiecka temida
2019-08-13T19:25:19 02:00, waldek:

dobrze ze był sądzony w katowicach u nas w sosnowcu przestępcy chodza wolno nie pracują nie płaca podatków, jeżdżą audicami bez prawa jazdy niektórzy powinni byc w więzieniu już 20 a nawet 40 lat temu ale spokojnie chodzą na mecze to dla nich bedzie stadion

smutne ale masz dużo racji u mnie na dzielnicy konstantynów jest co najmniej trzech takich ludzi kradzieże, pobicia czasem ze skutkiem śmiertelnym ale mają się dobrze dziwnym trafem jak jest jakies doniesienie to pięc minut wcześniej odjeżdżają przyjeżdża policja i jak zawsze nikogo nie zastaje albo mają tylko 3 kamienice i dziwnym trafem zawsze pierwsza jest nie ta co trzeba albo jakos tak przeszukają że nie zauważa i tak od lat tylko Pan Ziobro może coś tu zmienić inaczej w sosnowcu zostana sami przestępcy i chęciński

w
waldek
dobrze ze był sądzony w katowicach u nas w sosnowcu przestępcy chodza wolno nie pracują nie płaca podatków, jeżdżą audicami bez prawa jazdy niektórzy powinni byc w więzieniu już 20 a nawet 40 lat temu ale spokojnie chodzą na mecze to dla nich bedzie stadion
G
Gość
2019-08-08T14:41:55 02:00, czytelnik Nowin:

Nie wolno publicznie podawac danych i dlatego on to Marek G.

Natomiast ofiara ktora zabil to jego zona Anna Garska.

He he he.

To jest M. Garski, ale nie wiem jak ma na imię xD

G
Gość
2019-08-08T14:41:55 02:00, czytelnik Nowin:

Nie wolno publicznie podawac danych i dlatego on to Marek G.

Natomiast ofiara ktora zabil to jego zona Anna Garska.

He he he.

Debilizm.

G
Ginter
Frajer i tyle! Jak był taki dupcyngiel, to mógł się rozjeść z kobitą i tyle. Jeśli zabił - niech zgnije w kryminale!
c
czytelnik Nowin
Nie wolno publicznie podawac danych i dlatego on to Marek G.

Natomiast ofiara ktora zabil to jego zona Anna Garska.

He he he.
Dodaj ogłoszenie