Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Śląska w Gliwicach. Polscy studenci i ich łaziki marsjańskie. Zobacz zdjęcia i film z premiery!

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Wideo
od 16 lat
20 czerwca o godzinie 11.00 zespół Silesian Phoenix zorganizował w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej w Gliwicach premierowy pokaz łazika marsjańskiego o nazwie Phoenix III. Prócz tego na miejscu zaprezentowały się również zespoły z kilku innych uczelni, które również tworzą tego typu roboty na światowym poziomie.

20 czerwca na terenie Centrum Edukacyjno-Kongresowego Politechniki Śląskiej w Gliwicach odbyło się wydarzenie skierowane do wszystkich zainteresowanych tematyką robotyki oraz kosmosu.

Głównym celem wydarzenia było premierowe zaprezentowanie Phoenix III stworzonego przez zespół Silesian Phoenix. Zanim to jednak nastąpiło, mogliśmy zaobserwować inne łaziki przybyłych grup.

Zespół AGH SpaceSystems

Jako pierwszy na pokazie kosmicznych maszyn zaprezentował się zespół AGH SpaceSystems z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Grupa działa już od 2014 roku i zajmuje się rozwijaniem technologii przemysłu kosmicznego, w tym budową rakiet, łazików marsjańskich, lądowników planetarnych oraz gondol balonów stratosferycznych. Podczas pokazu zastanawialiśmy się, co jest najtrudniejsze w budowie takiego łazika oraz jak grupa radzi sobie z pojawiającymi się problemami.

- Bardzo ważny jest zespół, żeby nawzajem się motywować. Często przychodzi taki spadek motywacji, że coś nam nie wychodzi, przez co nie możemy iść dalej. Dzięki zgranemu zespołowi jesteśmy w stanie takie przeciwności pokonywać - opowiadał nam Szymon Bednorz, z zespołu software łazika SpaceSystems z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Project Scorpio

Drugi zaprezentowany łazik marsjański przedstawił zespół Project Scorpio z Politechniki Wrocławskiej. Grupa jest najstarsza z prezentowanych, gdyż działa już od 2009 roku. Od lat zespół stara się promować sektor kosmiczny w naszym kraju. Działają oni w różnych wydarzeniach branżowych, czy organizują zajęcia dla dzieci i nie zamierzają na tym poprzestawać.

- Budujemy teraz nowego łazika Scorpio 8 i to jest nasz główny cel. Poza tym jedziemy w lipcu na zawody Anatolian Rover Challenge 2023 do Turcji, czy też w sierpniu mamy zawody w Kanadzie - Canadian International Rover Challenge. To będzie nasz taki bardzo intensywny sezon zawodów i zwieńczymy go, jeśli wszystko dobrze pójdzie, we wrześniu na European Rover Challenge — dzielił się z nami planami zespołu Adrian Krzymiński, członek zespołu Projektu Scorpio z Politechniki Wrocławskiej.

Silesian Phoenix

Ostatnim gwoździem programu byli gospodarze wydarzenia z Politechniki Śląskiej, czyli zespół Silesian Phoenix, który zaprezentował nam dwa łaziki marsjańskie swojej produkcji. Grupa rozpoczęła działalność w 2018 roku od pomysłu zaprojektowania i zbudowania łazika marsjańskiego chcąc wziąć udział w zawodach European Rover Challenge. W taki sposób powstał pierwszy w historii Politechniki Śląskiej łazik Phoenix I. Teraz grupa pokazała stworzony Phoenix III, który na swoim koncie ma już pierwsze osiągnięcia, bowiem z początkiem czerwca zespołowi udało się zakwalifikować do wspomnianych już zawodów Anatolian Rover Challenge. Oczy widzów skupione były na zaprezentowanym Phoenix Black. Najciekawszą kwestią konstrukcji wydaje się jego budowa.

- Różnice między obiema konstrukcjami łazików to użyte materiały. Pierwsza wersja, którą prezentowaliśmy w całości, została wykonana ze stopów aluminium, druga, czyli Phoenix Black w całości praktycznie wykonane z kompozytu węglowo-epoksydowego. To, co tutaj jest największą różnicą to masa obu konstrukcji. Aluminiowa wersja waży 35 kg, a kompozytowa 18 kg. Jest to ogromny uzysk, a szczególnie, jak mamy do czynienia z czymś, co potencjalnie ma być wysyłane w kosmos. Im niższa masa, tym niższe koszty wysłania tego w przestrzeń — tłumaczył nam Andrzej Jałowiecki, opiekun projektu Silesian Phoenix.

Zobaczcie w galerii, jak prezentowały się poszczególne łaziki marsjańskie:

Nie przeocz

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera