MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polska coraz wyżej w światowym rankingu pod względem zwiększania rezerw złota. „Największy zakup tego aktywa w tym roku”

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Według najnowszych danych za lipiec Polska zwiększyła jeszcze swoje zasoby o ok. 22 tony złota.
Według najnowszych danych za lipiec Polska zwiększyła jeszcze swoje zasoby o ok. 22 tony złota. Unsplash/ Jingming Pan
Narodowy Bank Polski systematycznie zwiększa rezerwy złota monetarnego. W lipcu br. jego wartość w polskim skarbcu urosła z 16 957,3 mld dolarów do 18 828,1 mld dolarów. Jest to największy zakup tego aktywa w tym roku. – Polskie zakupy złota nie są odosobnione. Na świecie wiele banków centralnych od dłuższego czasu systematycznie kupuje kruszec – wskazuje Aleksander Pawlak, Tavex. Nasz kraj zajmuje obecnie 21. miejsce w rankingu posiadanych rezerw złota.

Spis treści

Rekordowe zakupy złota banków centralnych

Jak poinformował Narodowy Bank Polski, w oficjalnym komunikacie, na koniec lipca 2023 r. oficjalne aktywa rezerwowe Polski, zarządzane przez NBP, wynosiły 164,8 mld EUR i były niższy o 2,0 mld EUR niż na koniec czerwca 2023 r. Stan rezerw wyrażony w dolarach zwiększył się o 1,1 mld USD i osiągnął poziom 181,9 mld USD.

Analizując udostępnione dane, dostrzec można, kolejne z rzędu – zakupy złota. Tym razem są one największe w tym roku. W lipcu br. NBP zwiększył swoje zasoby złota monetarnego z 16 957,3 mld dolarów do 18 828,1 mld dolarów. – Zakupy te wpisują się w światowy trend – podkreślają jednocześnie znawcy rynku.

Według najnowszych informacji Światowej Rady Złota nadal mamy do czynienia z rekordowymi zakupami banków centralnych. Popyt na kruszec w pierwszym półroczu br. wynoszący 387 ton jest najwyższy w serii danych Światowej Rady Złota sięgającej 2000 r.

Polskie zakupy złota nie są odosobnione. Na świecie wiele banków centralnych od dłuższego czasu systematycznie kupuje kruszec – wskazuje Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex.

Jak wyjaśnia dalej, obecne zwiększanie złotych rezerw jest kontynuacją zapowiedzianych już kiedyś działań NBP. – Przykładowo w latach 2018-2019 NBP nabył ponad 125 ton kruszcu. Wskazywał wówczas, że ówczesny udział złota w rezerwach dewizowych kształtował się poniżej średniej dla wszystkich banków centralnych (10,5 proc.) i znacznie poniżej średniej w krajach europejskich (20,5 proc.). Zakup złota pozwolił więc nie tylko zwiększyć strategiczny bufor bezpieczeństwa finansowego kraju, ale także zbliżyć NBP pod względem udziału złota w rezerwach dewizowych do średniej w bankach centralnych na świecie (10,5 proc.) – dodaje.

Polska na 21. miejscu w rankingu posiadanych rezerw złota

– Biorąc pod uwagę pierwsze półrocze 2023 r., Polska zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem zwiększania rezerw złota, kupując 48,41 ton. Chiny z zakupem 102,95 ton są pierwsze, a Singapur drugi (71,62 ton) – podaje z kolei Grzegorz Dróżdż, analityk Conotoxia Ltd i dodaje, że patrząc tylko na drugi kwartał tego roku, to Polska jest wręcz globalnym liderem, kupując 48,41 ton złota (wobec 45,1 ton w Państwie Środka).

– Według najnowszych danych za lipiec Polska zwiększyła jeszcze swoje zasoby o ok. 22 tony złota. Prawie połowa kruszcu znajduje się w skarbcach narodowego Banku Polskiego, a pozostała część w Banku Anglii w Londynie – wyjaśnia.

Według światowego rankingu posiadanych rezerw złota w II kwartale 2023 roku – Polska zajmuje 21. miejsce, co oznacza awans z 22. miejsca pod koniec 2022 roku, notując tym samym największy wzrost (+48,41 ton). Czołówka listy należy, niezmiennie, do Amerykanów (8133,46 ton), Niemców (3352,65) i Włochów (2451,84). Warto jednak podkreślić, że nasze zasoby kruszcu dają nam miejsce na podium w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, tuż za Rosją, która jest liderem (2329,63) – dane Światowej Rady Złota.

Niepewność geopolityczna i wysoka inflacja zdecydowanie mogły się przyczynić do rekordowych wyników popytu złota. Jest ono aktywem rezerwowym, które dywersyfikuje ryzyko geopolityczne w czasie kryzysów oraz w okresie napięć w sferze politycznej – wskazuje Pawlak. – Daje ono również pewnego rodzaju niezależność, ponieważ nie jest związane z nim ryzyko kredytowe, a także bezpośrednio polityka gospodarcza konkretnego kraju. Dlatego państwo posiadające duże rezerwy złota jest bardziej wiarygodne w oczach inwestorów i pożyczkodawców – dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polska coraz wyżej w światowym rankingu pod względem zwiększania rezerw złota. „Największy zakup tego aktywa w tym roku” - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni