Polska ma piękne lasy. Leśnicy dbają, by były w dobrych rękach

Materiał informacyjny Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Nadleśnictwo Brynek
Józef Kubica, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych
Józef Kubica, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych
Lasy spełniają wiele ważnych funkcji. Leśnicy wyróżniają natomiast trzy najważniejsze, którymi są ochrona przyrody, ochrona środowiska i ekologia. Istotną rolą lasów jest również funkcja społeczna. Dbanie o gospodarkę leśną i zrównoważony rozwój jest podstawowym zadaniem leśników.

Lasy towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów. To nie tylko obszary zieleni, ale również skarbnica życia i źródło wielu korzyści dla ludzkości. Stabilizują cykl wody w przyrodzie, wpływają na skład atmosfery, kształtują mikroklimat, przeciwdziałają erozji gleby, skutecznie chronią przed powodziami i stanowią ulubione miejsce wypoczynku ludzi. Są również enklawą dzikiej przyrody oraz mają istotne znaczenie gospodarcze. Mnogość funkcji, które pełnią, jest tak duża, że podzielono je na trzy obszary: przyrodniczy, społeczny i gospodarczy.

W aspekcie przyrodniczym lasy odgrywają kluczową rolę w regulowaniu klimatu i ochronie środowiska. Ich zdolność do kontrolowania obiegu życiodajnej wody pomaga w zapobieganiu katastrofalnym skutkom powodzi. Na stokach gór, lasy stanowią naturalną barierę przed lawinami i osuwiskami. Są schronieniem dla dzikiej przyrody, stwarzając warunki do życia roślinom, zwierzętom, grzybom i innym drobnoustrojom. Co bardzo istotne, wiążą dwutlenek węgla z atmosfery, oczyszczają powietrze i wytwarzają niezbędny do życia tlen.

Aspekt społeczny lasów przynosi ogromne korzyści człowiekowi, zarówno pod względem zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Lasy pomagają nam się zrelaksować i zregenerować. To miejsca, gdzie możemy swobodnie spacerować, biegać i uprawiać różne aktywności fizyczne. Dzięki temu człowiek może się na chwilę oderwać od wielkomiejskiego zgiełku i zanurzyć się w otaczającej nas naturze.

Lasy odgrywają także znaczącą rolę w gospodarce. Przede wszystkim przyczyniają się do tworzenia miejsc pracy. W Polsce statystyki mówią same za siebie: setki tysięcy ludzi pracują w sektorze związanym z leśnictwem i przetwórstwem drewna. Przemysł drzewny, meblarski i papierniczy to kolejne gałęzie gospodarki, które zasilają tysiące miejsc pracy. Oprócz tego las daje możliwość dodatkowego zarobku miłośnikom zbierania grzybów, jagód czy ziół.

Retencja w Lasach Państwowych

Za nami gorące i długie lato, które niosło za sobą ryzyko wystąpienia pożarów. Woda ma olbrzymie znaczenie w ochronie przeciwpożarowej, jednak w celu zapobiegania pożarom potrzebne jest wcześniejsze działania. W przypadku, gdy wybuchają pożary, leśnicy pozyskują wodę ze zbiorników retencyjnych.

- W Polsce mamy bardzo dobrze zorganizowaną ochronę przeciwpożarową. Lasy Państwowe posiadają ponad 700 dostrzegalni, park samolotowy i służby, które bardzo dobrze radzą sobie w chwili wystąpienia pożarów - informuje Józef Kubica, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

Leśnicy zaczęli dbać o retencję w lasach już na początku lat dziewięćdziesiątych. Od tego czasu, w skali kraju, Lasom Państwowym udało się zgromadzić prawie 50 mld litrów wody.

- Wiemy, jak prowadzić retencję, zdajemy sobie sprawę jak ważna jest woda w ekosystemie, tym bardziej w dobie ocieplającego się klimatu. Dobrym przykładem jest zbiornik retencyjny, który powstał 2015 roku w Nadleśnictwie Brynek. Osobiście brałem udział w jego tworzeniu. Kiedyś były tam dzikie łąki, nieprzydatne do prowadzenia gospodarki łowieckiej i leśnej. W tym miejscu funkcjonuje obecniebardzo ważny zbiornik retencyjny. Bytuje tu wiele gatunków ptaków i płazów. Tutaj odnajdują spokój i mają doskonałe warunki do rozmnażania - przekazuje Kubica.

Nowe mundury na 100-lecie

Lasy Państwowe zostały powołane w 1924 roku przez prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Na początku polskie lasy działały na zasadzie współpracy czterech dyrekcji. Następnie prezydent Ignacy Mościcki powołał pierwszego dyrektora naczelnego Lasów Państwowych - Adama Loreta, który zajął się dogłębną inwentaryzacją w lasach. W przyszłym roku przypada setna rocznica powstania Lasów Państwowych, m.in. z tego powodu Lasy Państwowe wracają do wzoru munduru leśnika polskiego z 1930 roku.

- Mundury, które przywdziewaliśmy do tej pory, były związane z formą garnituru korporacyjnego. Leśnicy chcą powrotu do wzoru z 1930 roku, bo jest on mundurem, a praca w lasach to służba - wyjaśnia Józef Kubica.

Nowe pokolenia leśników

Lasy Państwowe wiele swoich działań kierują do dzieci i młodzieży. Wszystko po to, by zainteresować ich leśnictwem i zwiększyć kadrę pracowniczą Lasów Państwowych.

Dyrektor Józef Kubica ukrywa, że temat pracy w lasach wymaga większego zaangażowania, dlatego Lasy Państwowe planują podjąć zdecydowane działania w szkoleniu i propagowaniu etosu leśnika.

- Prowadzimy bardzo zaawansowane rozmowy w kwestii kupna szkoły na terenie województwa śląskiego. Chcemy kształcić nowe pokolenia leśników i wprowadzić Technikum Leśne w Brynku w struktury Lasów Państwowych. Celem takiego działania jest promocja pracy w Lasach Państwowych, zachęcenie młodych ludzi do wykonywania zawodu leśnika i jak najlepsze kształcenie młodego pokolenia w tematyce związanej z lasem i środowiskiem naturalnym - mówi Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

Obecnie na terenie Polski działa jedenaście szkół leśnych. Po Technikum Leśnym w Brynku Lasy Państwowe planują dalszy rozwój edukacji leśnej wśród młodzieży i przywrócenie placówek edukacyjnych w struktury Lasów Państwowych.

Dlaczego lasy są grodzone?

Spacerując po lasach wiele osób zastanawia się, dlaczego pewne obszary lasów są otoczone płotem. Często taki widok wręcz dziwi spacerowiczów. Grodzenie lasów jest jednak niezbędne.

- Naturalnym środowiskiem życia zwierzyny są m.in. lasy. W lasach zwierzyna szuka pożywienia. Niektóre gatunki drzew są bardzo chętnie zgryzane przez sarny, zające i jelenie. W pewnym etapie wzrostu młodych lasów takie podgryzanie zatrzymuje dalszy rozwój drzewostanu. Jedynym sposobem na powstrzymanie zwierzyny przed zgryzaniem drzew jest grodzenie, dlatego musimy na niewielkich powierzchniach grodzić las - tłumaczy Józef Kubica Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo