MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szósta edycja akcji #sadziMY. Posadź drzewo z leśnikami i zobacz, dlaczego to ważne. Na chętnych czeka milion sadzonek

Ignacy Krzemiński
Ignacy Krzemiński
Nadleśnictwo Kobiór
W najbliższy piątek, 12 kwietnia, po raz szósty odbędzie się akcja narodowego sadzenia drzew - #sadziMY. Lasy Państwowe na tę okoliczność przygotowały milion sadzonek. Można je bezpłatnie otrzymać we wszystkich nadleśnictwach w Polsce.

W najbliższy piątek, 12 kwietnia, odbędzie się szósta odsłona wielkiego narodowego sadzenia drzew - #sadziMY. W tym roku obchodzone jest stulecie powołania Lasów Państwowych. Na tę okoliczność leśnicy przygotowali milion sadzonek. Można je bezpłatnie otrzymać we wszystkich nadleśnictwach w Polsce.

Dlaczego warto sadzić drzewa?

Już najmniejsze dzieci wiedzą, że lasy i drzewa zapewniają tlen, filtrują powietrze, mają korzystny wpływ na klimat. Przebywanie wśród nich, oprócz walorów estetycznych, jest wręcz zbawienne dla ludzkiego organizmu: zmniejsza poziom stresu, obniża ciśnienie krwi, poprawia nastrój. Ponadto, drzewa są bardzo pożyteczne również w innych aspektach, takich jak izolacja od hałasu, dają cień i wytchnienie.

To naturalne środowisko wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Są źródłem drewna: najbardziej uniwersalnego i w pełni ekologicznego surowca wykorzystywanego na ponad 30 tys. sposobów.

- Praca, a często i życie leśników, są nieodzownie związane z drzewami. To my inicjujemy naturalne odnowienia nowego pokolenia lasu, sadzimy, pielęgnujemy i dbamy o drzewa. By zachęcić obywateli do udziału we wspólnej akcji sadzenia drzew, udostępnimy milion sadzonek rodzimych gatunków. To ważne, aby przy okazji edukować, że tylko te gatunki nie zaburzają bezpieczeństwa ekosystemów. Akcja #sadziMY jest wkładem Lasów Państwowych w realizację unijnego celu posadzenia trzech miliardów drzew w krajach Wspólnoty – informuje Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Zobowiązanie Unii Europejskiej

Unia Europejska zobowiązała się, że do 2030 roku posadzi dodatkowe trzy miliardy drzew. Zobowiązanie to wpisuje się w unijne działania na rzecz odbudowy zasobów przyrodniczych w Europie i przeciwdziałania zmianie klimatu.

Dzięki realizowanej przez Lasy Państwowe akcji #sadziMY każdy z nas może przyłączyć się do realizacji unijnego celu dla klimatu i przyrody.

Informacje organizacyjne

Chętni mogą zgłaszać się do najbliższego nadleśnictwa, by bezpłatnie odebrać sadzonkę i zasadzić ją na własnym gruncie.

Po odbiór drzewek najlepiej przyjść z własnym opakowaniem w celu zabezpieczenia korzeni drzew przed wysuszeniem. Drzewka można przechować przez kilka dni przed wysadzeniem, układając je płasko na gruncie i przysypując korzenie wilgotnym piaskiem.

W Polsce jest 429 nadleśnictw. Wszystkie razem przygotowały milion sadzonek różnych gatunków drzew i krzewów. Stoiska z sadzonkami można też spotkać w centrach niektórych miast. Dokładne lokalizacje najlepiej sprawdzić
na stronach internetowych nadleśnictw i regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera