Polska - Niemcy 26:29 [TRANSMISJA ONLINE, RELACJA, WIDEO] Katar 2015 piłka ręczna

W czerwcu Polacy pokonali Niemców i wydawało się, że zamknęli im drogę na mundial. Federacja przyznała jednak naszym rywalom dziką kartę i tylko dzięki temu dziś zmierzymy się właśnie z nimi Przemysław Świderski
MŚ Katar 2015 w piłce ręcznej Polska - Niemcy: Mistrzostwa świata w Katarze rozpoczęły się wczoraj efektowną ceremonią otwarcia. Dziś swój pierwszy mecz grają Polacy. Rywalem są Niemcy (g. 17). RELACJA LIVE + WIDEO = ZDJĘCIA

MŚ w piłce ręcznej Polska - Niemcy: RELACJA LIVE

18.32 Niestety przegrywamy na inaugurację MŚ z Niemcami 26:29

18.29 26:29 i minuta do końca. Czas dla Polski. Biegler wprowadzi zamiast bramkarza dodatkowego gracza z pola

18.28 Koniec marzeń dwuminutowe kary dostają obaj bracia Jureccy i już do końca meczu będziemy grali w piątkę przeciwko siódemce rywali, a przegrywamy 26:28

18.27 Biegler dostaje żółtą kartkę za protesty po nieodgwizdaniu faulu na Bartku Jureckim

18.26 Zostało 2,5 minuty i mamy dwie bramki do odrobienia 26:28

18.24 Weinhold jest nie do zatrzymanie. Rzucił już dziewiątą bramkę 25:28

18.23 Zostało pięć minut, a my nie kończymy naszej akcji bramką i znów przegrywamy dwoma trafieniami 25:27

18.21 Jest remis 25:25, ale Niemcy szybko rzucają karnego i znów prowadzą

18.20 Szmal broni karnego. Brawo. Może w końcu wyrównamy

18.19 Bartek Jurecki nie chce być gorszy od brata. 24:25

18.17 Michał Jurecki przedarł się przez niemiecką obronę 23:24, ale do końca tylko 10 minut

18.15 Lijewski z dystansu. To już jego siódmy gol dzisiaj, ale potrzebuje wsparcia kolegów. Wciąż przegrywamy, choć już tylko 22:23 po kontrze Daszka

18.14 Mecz Polska - Niemcy ogląda jakieś 3 tys. widzów. Poprzedni Macedonia - Tunezja oglądało 5 tys. ale oni mieli trochę bliżej

18.12 Lijewski zwija się z bólu, ale sędziowie uznali, że faulu na polskim rozgrywającym nie było

18.11 Kolejnego karnego Gensheimer już nie trafia. Czas dogonić Niemców

18.09 Z karnego trafia Gensheimer, ale rzut obrotowego Wiencka broni Wyszomirski. Przegrywamy 20:21, ale mamy piłkę

18.07 Potężnym rzutem z II linii Chrapkowski doprowadza do remisu 20:20. Do odrobienia strat po przerwie wystarczyło niecałe 12 minut

18.05 Szkoda, że sędziowie przerwali kontrę Michała Jureckiego, bo pewnie byłby już remis

18.03 Najpierw Lijewski skutecznie dobija rzut Michała Jureckiego, a później kontrę kończy Chrapkowski. Tracimy już tylko jedną bramkę (18:19) i zdenerwowany trener Niemców bierze czas

18.01 Nie dość, że gramy w podwójnym osłabieniu, to jeszcze piłka nie chce wpadać do bramki Niemców. Na szczęście u nas dobrze broni Wyszomirski i mimo osłabienia dalej przegrywamy trzema bramkami

17.56 Odrabiamy powoli straty Już jest 15:18 i przez dwie minuty gramy w przewadze

17.53 Rozpoczynamy drugą połowę. Oby była lepsza niż pierwsza

17.37 Bartek Jurecki z koła 13:17 i koniec I połowy

17.36 Polska biało-czerwoni niesie się na trybunach, ale to Niemcy mają na razie powody do radości. Końcówkę I połowy ich kibice oglądają na stojąco, bo rywale prowadzą już 17:12

17.34 w trakcie tej przerwy zmierzono poziom hałasu krzyczących kibiców. Było 87 decybeli. W Gliwicach na Piaście jest głośniej

17.33 Pokazał się Bartek Jurecki. Może on pociągnie naszą grę (12:15). Niemcy biorą czas

17.31 Kolejna strata w ataku i kontra Pekelera. Przegrywamy 11:15 Biegler bierze czas. Do końca 1 połowy 3,5 minuty

17.30 Po przechwycie Gensheimera przegrywamy już 11:14. Nie jest dobrze

17.28 Oba zespoły już w komplecie. Doping 500 polskich kibiców nie słabnie ani na chwilę, ale ciągle przegrywamy dwoma bramkami (11:13)

17.25 Niemiecki bramkarz w końcu znalazł sposób na Lijewskiego i przegrywamy 10:11, a nawet 10:12 bo Weinhold trafił już po raz piąty

17.24 Siły wyrównane, bo 2 minuty dostał też Jurkiewicz

17.23 Kolejna kara dla Niemców i Daszek trafia ze skrzydła na 10:10

17.22 Niemcy znów prowadzą 10:9 i w dodatku grają już w komplecie

17.21 No i wyrównujemy w 18 min. po trafieniu Michała Jureckiego (9:9)

17.20 Szmal dał się zaskoczyć rzutem z lewego skrzydła, ale z prawego już nie. Wiencek dostaje 2 minuty kary. Może w końcu wyrównamy

17.18 Skrzydłowy Niemców oszukał Szmala, ale rośnie doping polskich kibiców i niesiony nim Lijewski trafia po raz czwarty w tym spotkaniu (8:9)

17.16 Michał Jurecki trafia przegrywamy już tylko jedną bramką 7:8

17.14 Rzut Syprzaka broni bramkarz. Czyżby cisnęły go te nowe buty. Na szczęście Niemcy popełniają faul w ataku i dalej mamy piłkę

17.13 Chamski faul na Bieleckim. Czyżby to był sposób Niemców na naszych?

17.10 Przegrywamy 6:8 i trener Biegler prosi o czas

17.08 Wygląda na to, że na meczu jest Robert Lewandowski. Wrzucił zdjęcie hali na twittera, a w jednej z lóź za bramką siedzi grupa w czerwonych dresach takich jak ma Bayern

17.07 Niemcy prowadzą 5:4 w siódmej minucie gry trafił Weinhold

17.04 Znowu remis, bo tym razem Niemcy rzucają karnego, ale my mamy Lijewskiego. Krzysiek trafia po raz trzeci 3:2

17.03 Weinhold wyrównuje na 1:1, ale Lijewski wyraźnie ma dziś swój dzień 2:1

17.01 Zaczynają Polacy i Lijewski wykorzystuje karnego po faulu na Syprzaku 1:0

17.00 Spiker wywołał wojnę kibiców na okrzyki Polacy dużo głośniejsi, bo też jest ich w hali znacznie więcej niż Niemców

16.55 Zawodnicy już na boisku za chwilę hymny i zaczynamy nasz udział w MŚ w Katarze

16.50 W składzie Polaków nie ma dzisiaj Marcina Wicharego i Piotra Masłowskiego. Trener Biegler musiał w dniu meczu ograniczyć kadrę na turniej do 16 nazwisk. Obaj są jednak na miejscu i w każdej chwili mogą wskoczyć do składu

16.40 Panowie ze szczotkami błyskawicznie odkleili reklamy umieszczone na placu gry i wytarli boisko po poprzednim meczu. Wszystko po to by Polacy i Niemcy mieli jak najlepsze warunki do rywalizacji

16.35 Skończył się mecz Macedonia - Tunezja (33:25). Zaraz na parkiecie pojawią się Polacy. Na razie na rozgrzewce

16.30 Transmisję z tego meczu, a także wszystkich pozostałych spotkań MŚ przygotowuje telewizja Al-Jazeera. Jadąc do hali mija się efektowny budynek tej stacji stojący w stolicy kraju Doha. Formalnie mistrzostwa obsługuje sportowe ramię katarskiej stacji czyli BeIN Sport

16.20 W hali rozwieszono już pierwsze polskie flagi, choć na boisku ciągle gra Macedonia z Tunezją. Do końca tego spotkania jeszcze 10 minut

16.00 Za godzinę rozpocznie się mecz Polska - Niemcy. Do hali w Katarze przybywają już pierwsi polscy kibice. Na razie razem z innymi fanami śledzą mecz Macedonia - Tunezja (do przerwy 18:14)

Mistrzostwa świata w Katarze to dla nas test przed rozgrywanymi za rok w Polsce mistrzostwami Europy, a także okazja, aby zapewnić sobie udział w kwalifikacjach olimpijskich - tak przed rozpoczynającymi dziś dla reprezentacji Polski piłkarzy ręcznych mistrzostwa świata w Katarze meczem z Niemcami mówi jej trener Michael Biegler. Ale przecież dla niemieckiego szkoleniowca, jak i jego chłopaków, mecz z akurat tym rywalem ma z kilku względów wymiar szczególny. Transmisja w TVP 2 o g. 17.

Tweety użytkownika @Jacek_Sroka

Turniej rozpoczął się dla naszej reprezentacji od niespodziewanych problemów sprzętowych. Jeszcze podczas turnieju w hiszpańskim Oviedo obrotowy naszej reprezentacji, Kamil Syprzak, zniszczył sobie buty. A że popularny "Sypa", mierzący 208 centymetrów wzrostu, ma sporych rozmiarów stopę, kupienie obuwia dla niego nie jest sprawą prostą. Do tej pory (numer 50) wychowanka Orlenu Wisły Płock w buty do gry zaopatrywał nieobecny na mistrzostwach w Katarze z powodu kontuzji rozgrywający naszej reprezentacji, Bartłomiej Jaszka, kupując niecodziennego rozmiaru "adidasy" w Berlinie. Tak też się stało i tym razem, ale dla dostarczenia ich do Kataru trzeba było przeprowadzić skomplikowaną operację logistyczną. Paczka trafiła z Berlina do Kielc, a potem dzięki dobrej współpracy lecących do Kataru polskich dziennikarzy i płockich działaczy, w nocy z czwartku na piątek miała trafić do Dohy.

W ostatnich latach Polacy zwykle pokonywali Niemców, również na wielkich imprezach. Ostatni raz mecz o stawkę przegraliśmy na mistrzostwach świata w Chorwacji - 23:30, 22 stycznia 2009 roku, a więc niemal sześć lat temu. Ale wygrywaliśmy choćby na mistrzostwach Europy w Austrii w 2010 roku 27:25, czy dwa lata później, również na czempionacie Starego Kontynentu, w Serbii 33:32. Ostatnie konfrontacje polsko-niemieckie to świeża sprawa - ubiegłoroczne eliminacje do turnieju w Katarze. Polacy dwukrotnie wygrali różnicą jednego gola, w Gdańsku 25:24 oraz w Magdeburgu 29:28 i wydawało się, że Niemcy po raz trzeci w ostatnich latach nie zagrają na wielkiej imprezie, co w rozkochanym w handballu, mającym najlepszą ligę na świecie narodzie niemieckim, wywoła poczucie klęski. Bo czy ktoś sobie wyobraża, że Amerykanie, mający NBA, regularnie nie kwalifikują się do MŚ w koszykówce?
Okazało się, że IHF była na taką okoliczność przygotowana i do katarskiego turnieju postanowiła wprowadzić Niemców "od kuchni". Z MŚ wykluczono Australię, a im wręczono "dziką kartę", co spotkało się z ogromną falą krytyki na całym świecie.

Reprezentacja Niemiec ostatnio znajduje się w stanie permanentnej przebudowy. Po drużynie, która w 2007 roku wygrywała mistrzostwo świata (finałowa wygrana z naszym zespołem) nie zostało już nic. Polacy "na papierze" na pewno dysponują mocniejszym składem. Wprawdzie czasy, kiedy większość naszych zawodników grała w Bun-deslidze już dawno minęły i w kadrze Bieglera jest tylko dwóch zawodników na co dzień grających za Odrą (Bartosz Jurecki i mający na koncie również występy w reprezentacji Niemiec, urodzony w Wejherowie Andrzej, czy też Andreas Rojewski), ale skład biało-czerwonych jest oparty na regularnie występujących w Lidze Mistrzów ekipach Vive Tauronu Kielce i Orlenu Wisły Płock. Atutem ekipy Bieglera jest zgranie i doświadczenie - większość podstawowych zawodników już dawno przekroczyła "trzydziestkę", no i przewaga psychologiczna po wygranych barażach.