Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polsko-ukraiński piknik w Katowicach. Zobacz ZDJECIA ze spotkania w przeddzień prawosławnej Wielkanocy

js
Polsko-ukraiński piknik w Katowicach.
Polsko-ukraiński piknik w Katowicach. Lucyna Nenow
W sobotę, przed prawosławną Wielkanocą, w Katowicach odbył się polsko-ukraiński piknik. W stolicy województwa śląskiego może mieszkać nawet około 30 tysięcy Ukraińców. Na piknik przy ulicy Franciszkańskiej przyszło wiele ukraińskich rodzin, które w Katowicach znalazły przystań uciekając przed wojną. Mieszkają m.in. w dawnych akademikach na Ligocie. Jest tam zakwaterowanych ponad 400 osób.

Na plenerowej scenie wystąpiły zespoły z Miejskiego Domu Kultury „Ligota" (uczestnicy zajęć „Śpiewaj razem z nami") i Miejskiego Domu Kultury „Południe" (Paweł Synowiec & Arkadiusz Niemiec- duet perkusjonistów w koncercie pt. „Rytm - dźwięki bez barier"), zespół „Czornobrywc'i" (Чорнобривці). Specjalny program artystyczny przygotowali także mieszkańcy akademików.

Najmłodsi mogli wziąć udział w zabawach i konkursach (wyścigi w spodniach wieloosobowych, mega twister, maty animacyjne, chusta klanza, hula-hop, wyścigi taczek, mega buty, tunele animacyjne, przeciąganie liny, budowanie z klocków Maple i inne). Były też bańki mydlane, malowanie buziek, figurki z balonów plastycznych i dmuchana tarcza dart.

Można było spróbować ukraińskich potraw, przygotowanych przez mieszkanki akademików. Fundacja Wolne Miejsce ugotowało tradycyjny żur.

Nie przeocz

W Katowicach, z myślą o uczniach szkół podstawowych i ponadpodstawowych, powstała wirtualna świetlica literacka. Inicjatywa skierowana jest przede wszystkim do uczniów, dla których polski nie jest rodzimym językiem, ale i polscy uczniowie, jeśli tylko zechcą, mogą w zdalnych spotkaniach wziąć udział i na pewno na tym skorzystają.

Zarówno dla jednych, jak i drugich czytanie tekstów literackich w międzykulturowym środowisku może być ciekawym doświadczeniem. Spotkania będą odbywały się w czwartki. Ich głównym elementem będzie wspólne czytanie i omawianie klasyki polskiej literatury, w tym takich lektur szkolnych jak Kamizelka Bolesława Prusa, Nasza szkapa Marii Konopnickiej, Gloria Victis Elizy Orzeszkowej, opowiadania Zofii Nałkowskiej i Tadeusza Borowskiego czy teksty romantyczne, ale też utwory współczesne: Olgi Tokarczuk, Andrzeja Sapkowskiego itp. Z uczniami pracować będą doświadczeni nauczyciele języka polskiego jako obcego ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego.

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera