Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomimo pandemii uczniowie ZSO nr 14 w Zabrzu znów przeczytają książki seniorom. To już 9. odsłona akcji „Czytajmy Babciom i Dziadkom”

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
arc. mat. prasowe
Akcja „Czytajmy Babciom i Dziadkom” w Zabrzańskim Centrum Opieki Długoterminowej to już tradycja. Pomimo koronawirusa, wydarzenie w tym roku również się odbędzie, choć w nieco innej formie.

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Zabrzu to placówka zaprzyjaźniona z Zabrzańskim Centrum Opieki Długoterminowej. Uczniowie szkoły regularnie odwiedzają pensjonariuszy ZCOD, choćby przy okazji koncertów jasełkowych. Tradycją jest wspólne świętowanie Dnia Babci i Dnia Dziadka, podczas którego młodzież na głos czyta seniorom przygotowane wcześniej wiersze i bajki. To każdego roku także okazja do rozmów i skosztowania świątecznego tortu.

W tym roku, pomimo pandemii, czytanie seniorom w Zabrzu także się odbędzie.

- Razem z uczniami nie wyobrażamy sobie, żeby akcja się nie odbyła. Oczywiście z powodu pandemii będzie wyglądała nieco inaczej. Ale zaangażowanie uczniów i chęć niesienie dobra pozostają te same - mówi Katarzyna Gołuzd z ZSO nr 14, jedna z organizatorek akcji.

Akcja w tym roku przyjmie formę online. Uczniowie przygotowali już filmy z piosenkami i bajkami dla seniorów. Pełne ciepła i emocji nagrania seniorzy zobaczą 21 stycznia, w bezpiecznych warunkach.

Nie przeocz

Nauczycielka dodaje, że dla jej uczniów udział w akcji w tym roku jest wyjątkowo ważny. - Z powodu pandemii uczymy się online. Dzieci się prawie nie widzą, tęsknią za sobą. Nagranie filmików dla babć i dziadków łamie tę monotonię. To odrobina normalności w tych dziwnych czasach - mówi.

Tegoroczna edycja akcji "Czytajmy babciom i dziadkom" będzie już dziewiątą z kolei. W poprzednich uczniowie czytali seniorom m.in. wiersze Aleksandra Fredry, bajki dla dzieci Waldemara Cichonia i śląskie legendy.

- To wartościowa, autentyczna, pełna empatii inicjatywa. Wspaniale, że pomimo koronawirusa udało się w tym roku znaleźć jej bezpieczną formułę - mówi dr Mariusz Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu.

Zobacz koniecznie

Zabrzańskie Centrum Opieki Długoterminowej jest zakładem opiekuńczo-leczniczym, należącym do Szpitala Miejskiego w Zabrzu. Pacjentami Centrum są osoby, które ze względu na wiek lub stan zdrowia nie są w stanie egzystować w domu i powinny być pod stałą, profesjonalną opieką pielęgniarską. To osoby po udarach, złamaniach, z cukrzycą, w większości nie poruszające się o własnych siłach.

Do Centrum trafiają też osoby po przebytych zabiegach operacyjnych, np. po wszczepieniu endoprotezy, nad którymi właściwa opieka w domu nie byłaby możliwa. ZCOD oferuje możliwość pobytów długoterminowych, ale też krótszych, np. w przypadku urlopu osób opiekujących się swoimi rodzicami czy dziadkami. Bez względu na przyczynę i czas pobytu w ośrodku, pacjenci Centrum to osoby schorowane, z ograniczoną zdolnością poruszania się, wymagające stałej opieki osób trzecich.

W placówce jest 50 łóżek dla pacjentów. Połowa z nich to miejsca objęte umową z Narodowym Funduszem Zdrowia, reszta przeznaczona jest dla pacjentów komercyjnych, którzy płacą za pobyt w ZCOD.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera