Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomysł na długi weekend majowy: Koncertowy pałac w Rybnej

RED.
Jedną z największych atrakcji pałacu w Rybnej są koncerty muzyki klasycznej. Od maja odbywają się w parkowym amfiteatrze
Jedną z największych atrakcji pałacu w Rybnej są koncerty muzyki klasycznej. Od maja odbywają się w parkowym amfiteatrze arc. pałacu w rybnej
Wspaniały pałac w stylu późnobarokowym, otaczający go park z mnóstwem urokliwych zakątków, altanek i tras spacerowych, dobra kuchnia przyciągająca smakoszy i muzyczne koncerty przyciągające melomanów. To właśnie Rybna, nazywana rajem dla turystów. Jeśli ktoś jeszcze nie był w Rybnej, warto, żeby wybrał się tam w majowy weekend. Bo ci, którzy chociaż raz odwiedzili pałac, z pewnością także w czasie tegorocznej majówki o nim nie zapomną.

Na początek trochę historii i ciekawostek

Pałac w Rybnej został wzniesiony w 1796 roku przez rodzinę Warkoczów. Kolejnymi jego właścicielami były rodziny Chrząszczewskich, a od połowy XIX wieku von Koschützkich. W drugiej połowie XIX wieku pałac nieco przebudowano. Do fasady dodano ganek z oknem, natomiast wnętrza urządzono w modnym wówczas stylu historyzmu. W 1922 roku Egon von Koschützki sprzedał pałac i przeniósł się do Niemiec. W okresie międzywojennym w zabudowaniach pałacowych miał swoją siedzibę tarnogórski Związek Strzelecki. Po II wojnie światowej pałacowe pomieszczenia przerobiono na mieszkania komunalne. Można więc sobie wyobrazić, jaki był stan zabytku, gdy przejęła go gmina. Ale wyremontowany został wręcz koncertowo. Pomogły unijne fundusze.

Zabytek klasy zerowej

Generalny remont był niezbędny, tym bardziej że pałac wraz z otaczającym go parkiem został uznany za zabytek klasy zerowej, a więc najwyższej. Teren od pałacu do pobliskiego lasu to także obszar zabytkowy. Będąc w Rybnej, warto wybrać się do lasu oddalonego około kilometr na północny zachód od pałacu. To również ciekawy kawałek historii dóbr w Rybnej - miejsce pochówku członków rodziny Koschützkich. Wciąż widoczne są odłamki muru i gruzy. Wokół nich rośnie mnóstwo kwitnących w maju konwalii. Ciekawostką jest, że pałac w Rybnej był połączony z pałacem Kopanina w Miedarach podziemnym korytarzem.
czy mieszka tutaj duch?

Duch historii z pewnością tak, a co do opowieści o dziwnych trzaskach, jakie słychać było po nocach w pałacowych wnętrzach, to sprawa wydaje się wyjaśniona. Co więc trzaskało w murze na pierwszym piętrze pałacu? W czasie generalnego remontu wykuto otwór w ścianie i okazało się, że w tym miejscu znajdował się kiedyś ołtarz Matki Boskiej. Koschützcy byli ewangelikami, ołtarz więc został zbudowany przez jednych z wcześniejszych właścicieli. Znaleziono także łaciński zapis informujący o przynależności Rybnej do diecezji krakowskiej. Były to instrukcje dla przebywającego w pałacu księdza, dotyczące spowiedzi. Ale w pałacu znaleziono również pomalowany na czarno pokój - jak przypuszczają historycy - miejsce spotkań wolnomularzy w XVIII wieku. Rybna ma więc swoje tajemnice, które warto odkrywać. Jeśli pomoże w tym duch, to tylko dobry.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!