Nasza Loteria

Pomysł na weekend? Zamek Świny - rycerze, mistycy i alchemicy. 3 godziny drogi z Katowic stoi najstarszy prywatny zamek w Polsce!

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Niecałe trzy godziny samochodem z Katowic, jadąc autostradą A4 w kierunku Wrocławia, a później DK5/DK3 w stronę Jeleniej Góry, można odnaleźć najstarszy prywatny zamek w Polsce - zamek Świny. Ten historyczny obiekt kusi nie tylko swoim wiekiem, ale również niepowtarzalnym urokiem i fascynującą historią.
Niecałe trzy godziny samochodem z Katowic, jadąc autostradą A4 w kierunku Wrocławia, a później DK5/DK3 w stronę Jeleniej Góry, można odnaleźć najstarszy prywatny zamek w Polsce - zamek Świny. Ten historyczny obiekt kusi nie tylko swoim wiekiem, ale również niepowtarzalnym urokiem i fascynującą historią. fotopolska.eu
Wakacje powoli się kończą i niedługo w szkołach zadzwoni pierwszy dzwonek. Ostatnie dni sierpnia to zatem świetna okazja na weekendową wycieczkę z rodziną oraz wykorzystanie pięknej pogody, którą synoptycy prognozują dla całego kraju, na przebywanie wśród natury. Jeżeli nie macie pomysłu na destynację, przychodzimy z podpowiedzią! 3 godziny drogi samochodem z Katowic stoi najstarszy prywatny zamek, była siedziba mistyków i rycerzy. Co więcej, 27 sierpnia zaplanowano na terenie Zamku Świny rodzinny piknik z legendami. Brzmi jak plan?

Spis treści

Szlak Zamków Piastowskich czeka na odwiedzających. Pora na nową przygodę?

Szlak Zamków Piastowskich to malowniczy szlak turystyczny o długości 152 km, przecinający obszary województwa dolnośląskiego i wyróżniony charakterystycznym zielonym znakiem turystycznym.

Jego początek ma miejsce w urokliwym Zamku Grodno w Górach Czarnych. Dalej szlak wiedzie przez imponujący kompleks parkowo-zamkowy Zamek Książ, zbudowany pod koniec XIII wieku przez księcia Bolka I.

Następnie przechodzi przez historyczny Zamek w Bolkowie, będący świadectwem piastowskiego dziedzictwa książąt Świdnicko-Jaworskich z XIII wieku. Nie brakuje również Zamek Bolczów, choć obecnie w ruinie, wciąż emanujący historią z XIV wieku.

Wędrówka prowadzi dalej przez miejscowości takie jak Jelenia Góra, Siedlęcin z imponującą wieżą mieszkalną z XIV wieku, oraz malownicze Wleń. Ostatecznie, szlak kończy się na Pogórzu Kaczawskim, u stóp Góry Grodziec, gdzie dumnie wznosi się zamek Grodziec, datowany na XV wiek, oraz okazały gotycki kościół.

Podczas podróży tym szlakiem, miłośnicy historii i kultury będą mieli okazję odkryć 15 zamków i grodów piastowskich, które stanowią cenne elementy dziedzictwa przeszłości.

Najstarszy prywatny zamek w Polsce stoi niecałe 3 godziny drogi samochodem z Katowic

Niecałe trzy godziny samochodem z Katowic, jadąc autostradą A4 w kierunku Wrocławia, a później DK5/DK3 w stronę Jeleniej Góry, można odnaleźć najstarszy prywatny zamek w Polsce - zamek Świny. Ten historyczny obiekt kusi nie tylko swoim wiekiem, ale również niepowtarzalnym urokiem i fascynującą historią.

Stanowiący wyjątkową perłę dziedzictwa kulturowego, zamek Świny przyciąga miłośników historii, architektury oraz pięknych krajobrazów, oferując niezapomniane doświadczenia dla odwiedzających.

Pierwotnie był to gród, następnie zamek obronny, a od początków XVII w. zamek mieszkalny, zlokalizowany na Śląsku we wsi Świny koło Bolkowa, na Pogórzu Kaczawskim w Sudetach.

Szlak Zamków Piastowskich to malowniczy szlak turystyczny o długości 152 km, przecinający obszary województwa dolnośląskiego i wyróżniony charakterystycznym
Szlak Zamków Piastowskich to malowniczy szlak turystyczny o długości 152 km, przecinający obszary województwa dolnośląskiego i wyróżniony charakterystycznym zielonym znakiem turystycznym.

fotopolska.eu

Zamek w Świnach. Siedziba rycerzy, a później mistyków i alchemików

Historia zamku Świny sięga głęboko w przeszłość. Po raz pierwszy pojawił się w zapiskach Kosmasa w 1108 roku jako Zvini in Polonia. W kolejnych dokumentach, w tym liście papieża Hadriana IV, pojawia się jako gród kasztelański Zpini. W 1244 roku pojawia się natomiast wzmianka o Jaksie - właścicielu twierdzy.

W XIII wieku, dokładnie w roku 1230, zamek był własnością Tadera, w 1242 roku należał do Jaksy, a w 1248 roku do Piotra ze Świn. W latach 70. XIII wieku, zamek stracił status kasztelański na rzecz Bolkowa. Przekształcony w rezydencję rycerską, przeszedł w ręce dominusa Jana de Swin.

W 1323 roku Świnkowie, rycerski ród, zasiedlili zamek i przeprowadzili znaczącą przebudowę. Wzniesiono czterokondygnacyjną wieżę mieszkalno-obronną o solidnych murach, a w połowie XV wieku Gunzel von Schweinichen dobudował dwuszczytowy budynek mieszkalny oraz fortyfikacje obwodowe.

Najdalej idącą przebudowę przeprowadził jednak Johann Sigismund von Schweinichen w latach 1614-1660, tworząc renesansową rezydencję. Dzięki kontaktom z mistykami, alchemikami i różokrzyżowcami właściciel twierdzy założył koło teozoficzne oraz utworzył w Świnach bibliotekę mistyczno-teozoficzną. Na zamku przebywał m.in. Jakub Boehme, piszący tu "Posłanie do spragnionej i głodnej duszy".

W późniejszym okresie, zamek został rozbudowany, dodano prostokątny pałac od północno-zachodniej strony, a kompleks otoczono nowymi umocnieniami przystosowanymi do użycia broni palnej.

Zachowały się resztki ufortyfikowanego terenu podzamcza oraz fragmenty bastionu ziemnego na południowy-wschód od zamku głównego.

Imponująca twierdza na licytacji. Kupiona, pozostała niezamieszkana i wciąż niszczała

W 1702 roku, po śmierci Jerzego Ernsta von Schweinichen młodszego, zamek przeszedł w ręce zięcia zmarłego, Sebastiana Henryka von Schweinitz.

W 1762 roku Świny, które uniknęły zniszczeń w czasie wojen husyckich oraz wojny trzydziestoletniej, zostały złupione przez rosyjskie wojska w trakcie wojny siedmioletniej. W efekcie tej dewastacji, von Schweinitzowie wystawili zamek na licytację w 1769 roku, sprzedając go pruskiemu ministrowi stanu, Janowi Henrykowi hrabiemu von Churschwandt.

Mimo to zamek pozostał opuszczony i popadał w ruinę. Wdowa po ministrze przekazała zamek swojej córce z drugiego małżeństwa, Teresie von Schlabrendorff, a po niej posiadłość przeszła na potomków, austriackich hrabiów Hoyos von Sprinzenstein. Ci ostatni byli właścicielami zamku aż do 1941 roku, kiedy zostali zmuszeni do sprzedaży go państwu.

W trakcie okupacji niemieckiej Wehrmacht wykorzystał zamek jako magazyn części do samolotów.

Niszczycielskie huragany i tragiczny pożar

Największe zniszczenia po dewastacji z 1762 roku spowodowane zostały przez huragany w kolejnych latach: 1840 (dach zerwany z wieży), 1848 (szczyt wieży zawalił się) oraz 1868. Niestety, los nie oszczędził zamku także po tych wydarzeniach, gdyż w 1876 roku wybuchł pożar, który całkowicie zniszczył wnętrze budowli.

Wobec tych wyzwań, próby zabezpieczenia i konserwacji rozpadającej się struktury podjęto w 1931 roku. Następnie, w latach 1936-1937, przystąpiono do prac nad pokryciem wieży dachem i... koniec. Pełna renowacja zamku rozpoczęła się dopiero po upływie blisko 30 lat.

W 1959 roku, podczas prowadzonych prac archeologicznych w okolicach zamku, odkryto, że w jego sąsiedztwie istniała osada wczesnośredniowieczna, oprócz samego grodu, co dodatkowo wzbogaciło wiedzę na temat historii tego miejsca.

Jak dziś wygląda zamek w Świnach? Mamy zdjęcia budowli

Od 1991 roku zamek stał się ponownie własnością prywatną, otwierając nowy rozdział w swojej historii. Niezwykle ważnym momentem było świętowanie 900-lecia istnienia twierdzy, które miało miejsce 5 lipca 2008 roku. Uroczystości te zgromadziły ludność lokalną oraz przedstawicieli władz gminy i miasta Bolków.

W ramach obchodów postawiono pamiątkowy pomnik w pobliżu ruin zamku, upamiętniający długą historię tego miejsca.

Jesienią 2008 roku zamek przeszedł kolejną zmianę właściciela, po 17 latach posiadania przez rodzinę związana z Dolnym Śląskiem od 1421 roku (Johann F., pisarz miejski w Głogowie). Ten moment stanowił kolejny etap w życiu zamku, otwierając nowe perspektywy dla jego zachowania i dalszej renowacji.

Jak teraz wygląda zamek w Świnach? Zobaczcie:

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Inwestycje w powiecie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni