Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

To raj dla zapylaczy i fotografów. Pracownicy Parku Śląskiego stworzyli wielkie pole słoneczników!

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
- W maju tego roku zasadziliśmy słoneczniki w Parku Śląskim. Inicjatywa ma przede wszystkim na celu zahamowanie rozwoju inwazyjnych gatunków na tych terenach. Jest to również pożyteczne dla zapylaczy, a jesienią nasiona ze słoneczników zostaną zebrane i będą służyły dokarmianiu ptaków – mówi Aneta Miler, rzeczniczka prasowa Parku Śląskiego
- W maju tego roku zasadziliśmy słoneczniki w Parku Śląskim. Inicjatywa ma przede wszystkim na celu zahamowanie rozwoju inwazyjnych gatunków na tych terenach. Jest to również pożyteczne dla zapylaczy, a jesienią nasiona ze słoneczników zostaną zebrane i będą służyły dokarmianiu ptaków – mówi Aneta Miler, rzeczniczka prasowa Parku Śląskiego MAS
Znajdujące się między Stawem Hutnik i ul. Siemianowicką pole słoneczników to nowe miejsce w Parku Śląskim. To dzieło pracowników parku, którzy w maju teren, aby chronić go przed inwazyjnymi gatunkami roślin. Dziś kilkanaście tysięcy pięknych słoneczników to prawdziwy raj dla zapylaczy i fotografów, a jesienią pozyskane z kwiatów ziarna posłużą za pokarm dla żyjących w Parku Śląskim ptaków.

Pole słoneczników w Parku Śląskim

Pole, na którym rośnie kilka lub nawet kilkanaście tysięcy słoneczników w centrum aglomeracji? Tak, to nie żart. Imponujące pole słoneczników stworzyli pracownicy Parku Śląskiego. Można je znaleźć nieopodal Stawu Hutnik, a dokładniej między al. Leśną a ul. Siemianowicką.

- W maju tego roku zasadziliśmy słoneczniki w Parku Śląskim. Inicjatywa ma przede wszystkim na celu zahamowanie rozwoju inwazyjnych gatunków na tych terenach. Jest to również pożyteczne dla zapylaczy, a jesienią nasiona ze słoneczników zostaną zebrane i będą służyły dokarmianiu ptaków – mówi Aneta Miler, rzeczniczka prasowa Parku Śląskiego.

Pomiędzy słonecznikami posiana została także gryka i facelia, czyli rośliny, dzięki którym słoneczniki mogą kwitnąć w tak dużej ilości. Efekt jest imponujący, a na pomysłowości pracowników parku już korzystają zapylacze. Podchodząc bliżej do kwiatów niemal na każdym można zobaczyć małą grupkę pszczół i trzmiele oblepione kwiatowym pyłkiem.

Wartość ekologiczna jest tu nadrzędna, jednak nie sposób nie wspomnieć również o walorach wizualnych. Słoneczniki w takiej ilości prezentują się wspaniale i z pewnością wkrótce przyciągną do siebie pasjonatów fotografii przyrodniczej.

Jak znaleźć pole słoneczników w Parku Śląskim? Gdy znajdujemy się w centrum parku najlepiej iść al. Klonową na północ w kierunku Stawu Hutnik. Na wysokości zbiornika trzeba skręcić w al. Leśną i przejść ok. 150 metrów. Na zakręcie po lewej stronie za żółtymi barierkami wyłoni się prześwit między drzewami, skąd widoczne jest już pole słoneczników.

Pole Słoneczników w Parku Śląskim
MAS

Aby zobaczyć je w całej okazałości, najlepiej podejść bliżej. W tym celu warto mieć pełne obuwie, gdyż do słoneczników z tego miejsca nie prowadzi żadna ścieżka. Pole przecina utwardzona droga, która łączy się z jedną alejek od ul. Siemianowickiej.

To raj dla zapylaczy i fotografów. Pracownicy Parku Śląskiego stworzyli wielkie pole słoneczników!

- Głównym celem jest poprawa bioróżnorodności w Parku i dokarmianie ptaków. Przy okazji jest to kolejne piękne miejsce - kończy Aneta Miler.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera