MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 2 mln euro dofinansowania dla gminy Czechowice-Dziedzice. Powstaną nowe odcinki tras dla rowerzystów

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
UM Czechowice-Dziedzice
Dwa odcinki ścieżek rowerowych powstaną w ciągu krajowej trasy rowerowej W17 w Czechowicach-Dziedzicach. Obie inwestycje zostaną zrealizowane przy znacznym, 85-procentowym udziale środków zewnętrznych. Dofinansowanie na realizację obu zadań, w sumie ponad 2 mln euro, pozyskano z funduszy unijnych, za pośrednictwem Aglomeracji Beskidzkiej.

Będą nowe odcinki tras rowerowych w gminie Czechowice-Dziedzice

Jedna ścieżka będzie poprowadzona od ulicy Bestwińskiej do ulicy Waryńskiego i Wiślanej Trasy Rowerowej jako trasa rowerowa. Druga od granicy z Bielskiem-Białą do ulicy Bestwińskiej, na odcinku około trzech kilometrów wzdłuż rzeki Białej w standardzie dwukierunkowej ścieżki rowerowej.

Odcinek od ulicy Bestwińskiej do ulicy Waryńskiego i Wiślanej Trasy Rowerowej

Na opracowanie dokumentacji projektowej trasy rowerowej na odcinku od ulicy Bestwińskiej, w rejon ulicy Waryńskiego, został już ogłoszony przetarg. Nazwa projektu to „Utworzenie krajowej trasy rowerowej nr 17 na terenie gminy Czechowice-Dziedzice”. Dokumentacja ma powstać w ciągu najdalej czterech miesięcy od rozstrzygnięcia przetargu. Przybliżony koszt realizacji projektu to około 2 mln 500 tys. złotych, zaś wartość dofinansowania – 2 mln 150 tys. złotych.

Trasa rowerowa w Czechowicach-Dziedzicach będzie jednym z fragmentów Subregionalnej Trasy Rowerowej W17. Jej planowany przebieg zostanie poprowadzony ulicami: Bestwińską, Zabiele, Dębową, Łukasiewicza, Wąską, Niepodległości, Legionów, Chałupniczą, Wodną, Księża Grobel, Ochodzką, Waryńskiego, Ochodzką, Leśną, Klimesza, do WTR.

W ramach planowanej inwestycji mają powstać między innymi oznakowania pionowe i poziome, w niektórych miejscach ma zostać przeprowadzona naprawa nawierzchni. Wprowadzona ma zostać również nowa organizacja ruchu. Nie będzie to zatem budowa ścieżki rowerowej, ale wyznaczenie i poprowadzenie oznakowanej, bezpiecznej trasy rowerowej o długości około ośmiu kilometrów.

Odcinek od granicy z Bielskiem-Białą do ulicy Bestwińskiej

Drugie z planowanych zadań to budowa ścieżki rowerowej, również w ciągu krajowej trasy rowerowej nr 17, od granicy administracyjnej z Bielskiem-Białą do ulicy Bestwińskiej w Czechowicach-Dziedzicach. Ścieżka dla dwukierunkowego ruchu rowerowego, powstanie na odcinku około trzech kilometrów wzdłuż rzeki Białej.

W ramach zadania wykonane zostaną również dwie kładki rowerowe nad przeszkodami wodnymi, parking z miejscami postojowymi oraz elementy małej architektury, tj. stacje naprawy rowerów ławki, kosze na śmieci itp. Przybliżony koszt inwestycji to około 8 mln złotych, zaś wartość dofinansowania 6 mln 750 tys. złotych.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera