Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Popularne diety: Dieta lniana, dieta bezglutenowa, dieta sokowa [NAJPOPULARNIEJSZE DIETY]

Monika Krężel
Popularne diety: lniana, bezglutenowa czy sokowa
Popularne diety: lniana, bezglutenowa czy sokowa
Najpopularniejsze diety: Dla marzących o pięknej sylwetce na wiosnę wszystkie informacje o najnowszych dietach są na wagę złota. I choć wielu specjalistów podkreśla, że nie ma diety cud, a co więcej, nie ma naukowego uzasadnienia do stosowania niektórych z diet, to ich popularność jest ogromna. Pamiętajmy jednak, że zawsze warto zasięgnąć porady dietetyka i odchudzać się pod jego okiem. To on opracuje dla nas najlepsze zalecenia. Spośród wielu diet, które podbiły rynek, przedstawiamy te, które ostatnio są najmodniejsze lub wraca zainteresowanie nimi.

Najpopularniejsze diety:

Dieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa opiera się na eliminacji zbóż (pszenicy, żyta, jęczmienia, owsa, orkiszu, pszenżyta), a także ich przetworzonych postaci. Jeśli ktoś się decyduje na taką dietę, musi stosować zamienniki zbóż, do których zaliczamy: ziemniaki, kukurydzę, ryż, grykę, proso, soję, soczewicę, maniok, fasolę i ich przetwory. Do bezglutenowych produktów zaliczane są także świeże nieprzetworzone mięso, ryby, owoce i warzywa. W sklepach bezglutenowe produkty można poznać po tym, że mają oznaczenie z przekreślonym kłosem. Glutenu nie posiadają też: mleko świeże, w kartonie, kefir, maślanka, jogurt naturalny, ser żółty, nieprzetworzony ser biały.

Choć dietę bezglutenową powinny stosować osoby uczulone na gluten (a takich jest w społeczeństwie kilka procent), to dieta ta jest ostatnio bardzo popularna. Stosujący ją podkreślają, że udaje się im nie tylko zrzucić zbędne kilogramy, ale wskazują na lepsze samopoczucie.

Dieta lniana

Powoli do łask wraca dieta lniana. Pochodzi od nazwiska niemieckiej biochemik - dr Joanny Budwig i została stworzona pod kątem osób dotkniętych chorobami cywilizacyjnymi (takimi jak nowotwory, arterioskleroza, miażdżyca, cukrzyca). Bazuje na dostarczeniu organizmowi pokarmów bogatych m.in. w tłuszcze omega-3, węglowodany złożone, błonnik i antyoksydanty.

Zdaniem dr Budwig, opracowany przez nią sposób odżywiania może być stosowany także profilaktycznie przez osoby zdrowe.
Podstawą diety jest tzw. pasta - mieszanina oleju lnianego i białego twarożku. W tej formie olej lniany jest i smaczniejszy, i zdrowszy (spożywany w dużych ilościach samodzielnie nie daje leczniczych efektów, a nawet może być szkodliwy).
Pastę wykonuje się, miksując przez 6 do 8 minut olej lniany oraz chudy, biały twarożek w proporcjach 5-6 łyżek oleju na pół kostki sera. Można dopełnić jogurtem naturalnym, kefirem, maślanką. Po przyrządzeniu pastę przechowujemy w lodówce. Można ją doprawiać do smaku - na ostro lub słodko. Zaleca się jeść pastę rano razem z muesli, płatkami zbożowymi, łyżką zmielonego siemienia lnianego i utartym jabłkiem.
Najważniejsze założenia diety lnianej to: odstawienie cukru w każdej oczyszczonej postaci (można zastępować go miodem). Z tłuszczów wolno spożywać tylko olej lniany, tłoczony na zimno i nieratyfikowany (nieczyszczony), a używanie innych (tłuszcze zwierzęce, oleje roślinne, oleje sałatkowe, sklepowe majonezy, margaryna, masło) jest zabronione. Mięso i drób w tej diecie jada się tylko okazjonalnie - wyłącznie nieprzetworzone, niskotłuszczowe. Potrawy nie powinny być przyrządzane na bazie produktów sztucznie konserwowanych, z dodatkami chemicznymi (np. z glutaminianem sodu, polepszaczami w pieczywie itd.). Z diety trzeba wyeliminować produkty smażone i tłusty nabiał, a na pół godziny przed każdym posiłkiem należy wypić przynajmniej pół szklanki wody lub świeżego soku owocowego. Codziennie powinniśmy też wypijać 2 l wody.

Dieta sokowa

Najlepszy sok to ten przygotowany bezpośrednio przed spożyciem - ze zdrowych i świeżych produktów. Najlepiej własnoręcznie - wtedy mamy stuprocentową pewność, ile jest... soku w soku. Te sprzedawane w butelkach lub kartonikach często rozcieńczane są wodą, mogą też zawierać domieszkę sztucznych substancji odżywczych.

Dobrze jest urządzać sobie jeden sokowy dzień w tygodniu albo zastępować sokami wieczorne posiłki, co gwarantuje, że po pierwsze - "spadnie" nam nieco brzuszek, a poza tym - będziemy mieli lepszy sen, a na twarzy pojawi się świadczący o zdrowiu rumieniec. Na pierwsze efekty nie trzeba czekać dłużej jak tydzień.

Zaletą soków jest to, że są bardzo łatwo przyswajalne przez organizm. Na ich strawienie wystarcza nie więcej niż pół godziny. Dla porównania - na przyswojenie potraw warzywnych potrzeba godziny, a mięsa nawet kilku godzin.

Szczególnie polecane są soki warzywne. Robimy je tak, jak owocowe: warzywa kroimy na talarki albo w kosteczkę, a następnie wyciskamy w sokowirówce. Dla zdrowia najkorzystniejsze są soki z buraków, marchwi, świeżej kapusty, ogórków, pomidorów i z dyni.


*Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
*16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!