Czy poradnia chorób zakaźnych wróci do Gliwic? Jest na to realna szansa
O możliwości uruchomienia nowej poradni chorób zakaźnych w Gliwicach, Śląski Oddział Wojewódzki NFZ informował pod koniec grudnia 2022, a więc jeszcze w okresie funkcjonowania dotychczasowej placówki.
- Śląski Oddział Wojewódzki NFZ mając na uwadze dobro pacjentów i potrzebę funkcjonowania tego typu poradni w Gliwicach, prowadzi rozmowy w celu uruchomienia poradni chorób zakaźnych – zapewniał fundusz w przesłanym mailu.
Jak się okazuje, gotowość uruchomienia poradni w Gliwicach zgłosił do NFZ Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4. Według danych z Urzędu Miejskiego stało się to 30 grudnia, a NFZ zajmuje się wnioskiem w trybie pilnym. Tę informację potwierdza prezes Gliklich. Jak mówi, jest już po kilku rozmowach z funduszem i sprawa uruchomienia poradni nabiera realnych kształtów.
Poradnia miałaby zostać zacząć działać w wyremontowanej dwa lata temu siedzibie przyszpitalnych specjalistycznych poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej znajdującej się przy ul. Zygmunta Starego 19.
Prezes Gliklich wyjaśnia, że uruchomienie poradni chorób zakaźnych wymaga specjalnego przygotowania. Z racji charakteru poradni konieczne jest zadbanie o to, by pacjenci nie mieli kontaktu z osobami korzystającymi z usług innych ośrodków. Budynek przy ul. Zygmunta Starego ma ten komfort zapewnić, a poradnia będzie mieć własną, odrębną rejestrację.
- Uzgadniam to z Sanepidem, prowadzimy rozmowy z firmą, która przeprowadzi niezbędne prace remontowe, konieczna jest opinia konsultanta wojewódzkiego – wylicza Przemysław Gliklich.
Jak zapewnia Ewa Weber, zastępczyni prezydenta Gliwic odpowiadająca m.in. za funkcjonowanie opieki zdrowotnej w mieście, miasto wsparło Szpital Miejski nr 4 w staraniach podjętych celem uruchomienia poradni chorób zakaźnych.
– Liczymy na konstruktywny przebieg rozmów w tej kwestii z Narodowym Funduszem Zdrowia i pozytywną odpowiedź NFZ. Naszym celem jest możliwie jak najszybsze otwarcie nowej poradni chorób zakaźnych – zapewnia Ewa Weber.
Według szacunków prezesa Szpitala Miejskiego nr 4, poradnia przy ul. Zygmunta Starego miałaby zacząć przyjmować pacjentów na przełomie lutego i marca 2023.
- Na rzecz gliwickiej „4” pozytywnie przemawia fakt, że w czasie pandemii koronawirusa lecznica ta pełniła rolę szpitala zakaźnego. Stawia to ten podmiot jako wiarygodnego i rzetelnego usługodawcę w zakresie chorób zakaźnych – podkreślają gliwiccy urzędnicy.
Z końcem 2022 roku poradnia chorób zakaźnych została zamknięta
O rozwiązaniu umowy na świadczenia udzielane w ramach poradni, władze szpitala przy ul. Radiowej poinformowały w lakonicznym komunikacie opublikowanym w okolicy świąt Bożego Narodzenia, a więc na kilka dni przed wygaśnięciem umowy.
- W związku z rozwiązaniem umowy na świadczenia udzielane w PORADNI CHORÓB ZAKAŹNYCH informujemy że z dniem 31 grudnia 2022 poradnia zostaje zamknięta – informuje szpital przy ul. Radiowej (pisownia oryginalna).
Nieco więcej dowiedzieliśmy się z maila przesłanego przez Annę Czagan, prezes gliwickiej placówki.
- Spółka za porozumieniem stron, rozwiązała w tym zakresie umowę z NFZ. Decyzja ta jest podyktowana względami organizacyjnymi, w szczególności prowadzoną reorganizacją szpitala, który przede wszystkim będzie skupiać się na kompleksowym leczeniu pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi, w tym pacjentów po udarach – czytamy w przesłanej wiadomości.
Śląski Oddział Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia poinformował pod koniec 2022 r., że umowa ze szpitalem została rozwiązana na wniosek świadczeniodawcy bez okresu wypowiedzenia.
Według nieoficjalnych informacji, w poradni chorób zakaźnych gliwickiego szpitala na przyszły rok było zarejestrowanych ok. 2 tys. pacjentów. Anna Czagan w przesłanym mailu pisała, że tych osób jest mniej.
- Pacjenci poradni (ok. 1100 osób) są informowani o zaistniałej sytuacji oraz o miejscach w których są udzielane świadczenia w powyższym rodzaju i zakresie – pisze prezes Czagan (pisownia oryginalna).
Dopóki nie ruszy placówka w Szpitalu Miejskim nr 4, osoby korzystające z gliwickiej poradni na najbliższą pomoc mogą liczyć w odległym o ponad 20 km Bytomiu. Strona internetowa vitomed.pl wskazuje najbliższe poradnie chorób zakaźnych:
- Bytom, ul. aleja Legionów 49, tel. 32 281 92 44
- Ruda Śląska, ul. Wawelska 7, tel. 32 248 24 65
- Świętochłowice, ul. Chorzowska 46, tel. 32 245 50 41
Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że w województwie śląskim funkcjonuje łącznie 12 poradni chorób zakaźnych – w Cieszynie, 2 w Tychach, Częstochowie, Raciborzu, Zawierciu, 2 w Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Wodzisławiu Śląskim, Katowicach i Bielsku-Białej. Szczegółowy wykaz placówek można znaleźć na stronie internetowej gsl.nfz.gov.pl.
Nie przeocz
- Modne paznokcie na 2023 rok. Wiemy, co będzie na topie! TOP wzory na paznokcie
- Tajemnice Śląska. W jedną noc wyburzyli pałac w centrum Katowic. Dlaczego?
- Odważny kalendarz lekarek i lekarzy ze Śląska - pozują prawie NAGO. Zobaczcie ZDJĘCIA
- EXPOGołębie 2023 w Katowicach. Zobacz zdjęcia z wielkiej imprezy dla gołębiarzy
Zobacz także
Musisz to wiedzieć
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

WMF Kitchenminis 4211129128131
Założona w 1853r i znana ze stylowego wzornictwa ł…
kup teraz

KitchenAid Artisan K400 5KSB4026ECA Czerwony Karmelek
Blender KitchenAid Artisan K400 CA 5KSB4026ECA kar…
Rekord zakażeń COVID-19 w roku 2023 - video flesz