MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poradnia chorób zakaźnych w Gliwicach - jest szansa na uruchomienie w Szpitalu Miejskim nr 4. Trwają rozmowy z Narodowym Funduszem Zdrowia

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Dawny budynek domu dziecka w Gliwicach - tutaj ma ruszyć poradnia chorób zakaźnych
Dawny budynek domu dziecka w Gliwicach - tutaj ma ruszyć poradnia chorób zakaźnych M. Buksa / arch. UM w Gliwicach
Wraz z nadejściem stycznia 2023 Gliwice zostały bez poradni chorób zakaźnych. Szpital spółki Vito-Med przy ul. Radiowej 2 rozwiązał umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jak się okazuje, jest szansa na uruchomienie poradni w innym miejscu. - W trosce o zdrowie mieszkańców, lukę w tej dziedzinie postanowił wypełnić prowadzony przez Miasto Gliwice Szpital Miejski nr 4 – informuje Urząd Miejski w Gliwicach.

Czy poradnia chorób zakaźnych wróci do Gliwic? Jest na to realna szansa

O możliwości uruchomienia nowej poradni chorób zakaźnych w Gliwicach, Śląski Oddział Wojewódzki NFZ informował pod koniec grudnia 2022, a więc jeszcze w okresie funkcjonowania dotychczasowej placówki.

- Śląski Oddział Wojewódzki NFZ mając na uwadze dobro pacjentów i potrzebę funkcjonowania tego typu poradni w Gliwicach, prowadzi rozmowy w celu uruchomienia poradni chorób zakaźnych – zapewniał fundusz w przesłanym mailu.

Jak się okazuje, gotowość uruchomienia poradni w Gliwicach zgłosił do NFZ Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4. Według danych z Urzędu Miejskiego stało się to 30 grudnia, a NFZ zajmuje się wnioskiem w trybie pilnym. Tę informację potwierdza prezes Gliklich. Jak mówi, jest już po kilku rozmowach z funduszem i sprawa uruchomienia poradni nabiera realnych kształtów.

Poradnia miałaby zostać zacząć działać w wyremontowanej dwa lata temu siedzibie przyszpitalnych specjalistycznych poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej znajdującej się przy ul. Zygmunta Starego 19.

Prezes Gliklich wyjaśnia, że uruchomienie poradni chorób zakaźnych wymaga specjalnego przygotowania. Z racji charakteru poradni konieczne jest zadbanie o to, by pacjenci nie mieli kontaktu z osobami korzystającymi z usług innych ośrodków. Budynek przy ul. Zygmunta Starego ma ten komfort zapewnić, a poradnia będzie mieć własną, odrębną rejestrację.

- Uzgadniam to z Sanepidem, prowadzimy rozmowy z firmą, która przeprowadzi niezbędne prace remontowe, konieczna jest opinia konsultanta wojewódzkiego – wylicza Przemysław Gliklich.

Jak zapewnia Ewa Weber, zastępczyni prezydenta Gliwic odpowiadająca m.in. za funkcjonowanie opieki zdrowotnej w mieście, miasto wsparło Szpital Miejski nr 4 w staraniach podjętych celem uruchomienia poradni chorób zakaźnych.

– Liczymy na konstruktywny przebieg rozmów w tej kwestii z Narodowym Funduszem Zdrowia i pozytywną odpowiedź NFZ. Naszym celem jest możliwie jak najszybsze otwarcie nowej poradni chorób zakaźnych – zapewnia Ewa Weber.

Według szacunków prezesa Szpitala Miejskiego nr 4, poradnia przy ul. Zygmunta Starego miałaby zacząć przyjmować pacjentów na przełomie lutego i marca 2023.

- Na rzecz gliwickiej „4” pozytywnie przemawia fakt, że w czasie pandemii koronawirusa lecznica ta pełniła rolę szpitala zakaźnego. Stawia to ten podmiot jako wiarygodnego i rzetelnego usługodawcę w zakresie chorób zakaźnych – podkreślają gliwiccy urzędnicy.

Z końcem 2022 roku poradnia chorób zakaźnych została zamknięta

O rozwiązaniu umowy na świadczenia udzielane w ramach poradni, władze szpitala przy ul. Radiowej poinformowały w lakonicznym komunikacie opublikowanym w okolicy świąt Bożego Narodzenia, a więc na kilka dni przed wygaśnięciem umowy.

- W związku z rozwiązaniem umowy na świadczenia udzielane w PORADNI CHORÓB ZAKAŹNYCH informujemy że z dniem 31 grudnia 2022 poradnia zostaje zamknięta – informuje szpital przy ul. Radiowej (pisownia oryginalna).

Nieco więcej dowiedzieliśmy się z maila przesłanego przez Annę Czagan, prezes gliwickiej placówki.

- Spółka za porozumieniem stron, rozwiązała w tym zakresie umowę z NFZ. Decyzja ta jest podyktowana względami organizacyjnymi, w szczególności prowadzoną reorganizacją szpitala, który przede wszystkim będzie skupiać się na kompleksowym leczeniu pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi, w tym pacjentów po udarach – czytamy w przesłanej wiadomości.

Śląski Oddział Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia poinformował pod koniec 2022 r., że umowa ze szpitalem została rozwiązana na wniosek świadczeniodawcy bez okresu wypowiedzenia.

Według nieoficjalnych informacji, w poradni chorób zakaźnych gliwickiego szpitala na przyszły rok było zarejestrowanych ok. 2 tys. pacjentów. Anna Czagan w przesłanym mailu pisała, że tych osób jest mniej.

- Pacjenci poradni (ok. 1100 osób) są informowani o zaistniałej sytuacji oraz o miejscach w których są udzielane świadczenia w powyższym rodzaju i zakresie – pisze prezes Czagan (pisownia oryginalna).

Dopóki nie ruszy placówka w Szpitalu Miejskim nr 4, osoby korzystające z gliwickiej poradni na najbliższą pomoc mogą liczyć w odległym o ponad 20 km Bytomiu. Strona internetowa vitomed.pl wskazuje najbliższe poradnie chorób zakaźnych:

  • Bytom, ul. aleja Legionów 49, tel. 32 281 92 44
  • Ruda Śląska, ul. Wawelska 7, tel. 32 248 24 65
  • Świętochłowice, ul. Chorzowska 46, tel. 32 245 50 41

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że w województwie śląskim funkcjonuje łącznie 12 poradni chorób zakaźnych – w Cieszynie, 2 w Tychach, Częstochowie, Raciborzu, Zawierciu, 2 w Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Wodzisławiu Śląskim, Katowicach i Bielsku-Białej. Szczegółowy wykaz placówek można znaleźć na stronie internetowej gsl.nfz.gov.pl.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera