Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnice Śląska. Katowice: W jedną noc wyburzyli pałac w centrum. Dlaczego podjęto taką decyzję? Jak wyglądał ten budynek? Zobaczcie

Mateusz Klimczak
Mateusz Klimczak
Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE fotopolska.eu
W Katowicach nigdy nie rezydował żaden król, w końcu jest to miasto stosunkowo młode, jednak swego czasu znajdował się tu szerzej znany ówczesnym mieszkańcom "zamek". Budowla w tym miejscu istniała jeszcze przed czasem, kiedy Katowice uzyskały prawa miejskie w 1865 roku. Tylko czy naprawdę była „zamkiem”? Jak wyglądała i dlaczego została zrównana z ziemią? Zobaczcie zdjęcia.

Zamek w centrum Katowic

W latach 30. XIX wieku magnat finansowy Franz von Winckler wybrał Katowice na siedzibę swojego przedsiębiorstwa i majątku, czego efektem było wybudowanie pokaźnego pałacu. Umiejętności niezwykle zaradnego przemysłowca zostały docenione przez samego króla Prus, który nadał mu tytuł szlachecki - wtenczas Winckler przeistoczył świeżo nabytą wieś w kwaterę zarządu jego dóbr. Sam budynek nazwano "Schloss Kattowitz", co w tłumaczeniu znaczy dosłownie "Zamek Katowicki".

Tiele-Wincklerowie mieszkali w dworku przez ponad dekadę, aż do momentu przeprowadzki do Miechowic. Ich miejsce w budynku zajęły wówczas biura oraz mieszkania kadry dyrektorskiej.

Tak wyglądał nieistniejący już zamek w centrum Katowic!

Dworu nie otoczono fosą, wysokim murem z bramą czy zwodzonym mostem. W rzeczywistości był to nowy piętrowy pałacyk wzorowany na typowych miejskich willach z Berlina (mówiono o nich villa urbana). Katowicki „zamek” był zatem skromny. Na tyle skromny, że potomkowie Wincklera wcale tu nie mieszkali.

Po wyprowadzce Wincklerów dla ówczesnych katowiczan budynek posiadający numer 17 nadal był „zamkiem”, mimo typowo biurowego charakteru. W roku 1899 nadano nawet nazwę Schloßstraße (ulica Zamkowa) drodze prowadzącej w jego kierunku - dziś to znana wszystkim al. Korfantego.

Dlaczego zburzono "katowicki zamek"?

II wojna światowa i zmiany granic doprowadziły do ucieczki rodu Tiele-Winckler do Niemiec, a ich majątek znacjonalizowano. Sam dworek służył wówczas jako siedziba Wojskowej Komendy Uzupełnień, lecz w zamierzeniu lokalnych władz miał przeistoczyć się w Muzeum Powstań Śląskich. Niestety historia budowli została brutalnie przerwana, gdy na polecenie I sekretarza wojewódzkiego PZPR budynek wyburzono, określając go “pozostałością pruskiej zabudowy”.

Z powodów ideologiczno-politycznych 'Kattowitzer Schloss" przeszedł do historii. Według przekazów naocznych świadków jego wyburzenie miało zająć tylko jedną noc. Do dziś przetrwał jedynie podworski park… A w miejscu Świątyni Dumania i obelisku Wincklera stoi obecnie pomnik generała Ziętka.

Kiedy obok przechodził Gierek, dwór był już zmarginalizowany przez powstające wokół wieżowce. W 1976 roku zrównano go z ziemią.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera