Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PORADNIK PIELGRZYMA: jak się przygotować, co zabrać, na co uważać

Magdalena Hoła
Fot.Szymczak Krzysztof
Właśnie trwają w diecezjach zapisy na sierpniową pielgrzymkę na Jasną Górę. Wybierają się na nie wszyscy: 80-latkowie i 4-miesięczne dzieci, całe rodziny i osoby samotne, niepełnosprawni, chorzy i cierpiący. Pielgrzymujemy po siłę, po otuchę, po oczyszczenie, po... - powodów jest mnóstwo. Ale jak przygotować się do długiej wędrówki? Co zabrać, w co się ubrać, na co uważać? Podpowiadamy. Oto nasz poradnik pielgrzyma.

Co spakować?
Weź ze sobą dwa bagaże. Pierwszy - podręczny - powinien być wygodny i wodoodporny. Włóż do niego dokumenty, pieniądze, wodę, chusteczki i przedmioty, z których będziesz korzystać na bieżąco. W drugim bagażu, który trafi do samochodu, powinny się znaleźć ubrania (na każdą pogodę), namiot i śpiwór. Pamiętaj, że krótkie spodenki powinny sięgać przynajmniej do kolan. Pomyśl o małych, przenośnych płynach do dezynfekcji i środkach przeciw komarom. Może Ci się przydać także latarka.

Na pielgrzymkę wybierz się w wygodnych, najlepiej znoszonych butach. Nowe, nierozchodzone obuwie może na takiej trasie nie zdać egzaminu. Wskazane będą tu buty turystyczne oraz sandały, aby stopy mogły odpocząć.

O jakich lekach nie zapomnieć?
Jeśli zażywasz jakieś leki na stałe lub okresowo, koniecznie je ze sobą zabierz. Dodatkowo spakuj bandaż elastyczny i zwykły, opatrunki i plastry na odciski (jeśli buty jednak Cię zawiodą) oraz talk/mąkę ziemniaczaną. Nie zaszkodzi zabrać ze sobą żel na zakwasy i ból stawów.

Czy są jakieś zasady?
Każdy uczestnik pielgrzymki dostaje regulamin z zakładką identyfikacyjną (dzięki czemu nikt się nie wymiga, że nie poznał zasad) - informuje Dawid Domagalski, opiekun i współorganizator pielgrzymki Grupy Złotej z Jaworzna. Regulamin dotyczy kwestii bezpieczeństwa oraz kwestii moralno-etycznych. Można w nim znaleźć m.in. zakaz śmiecenia, spożywania wszelkich używek i noclegów koedukacyjnych - z wyjątkiem małżeństw i bliskiego rodzeństwa. Przestrzeganie zasad jest bardzo pilnowane przez organizatorów.

Kto pilnuje pielgrzymów?
Bezpieczeństwem zajmują się służby porządkowe. Są to osoby, które ukończyły specjalne szkolenie, zdały z niego egzamin i uzyskały certyfikat. Co więcej, kolumna pieszych ma większe uprawnienia niż zwykły pieszy. Wystarczy więc podporządkować się poleceniom służby, a nic nikomu się nie stanie.

St. asp. Tomasz Bratek z Wydziału Ruchu Drogowego KWP Katowice podaje kilka podstawowych zasad, których trzeba przestrzegać. Oto one:

  • W kolumnie poruszamy się „czwórkami”, czyli w jednym rzędzie mogą iść 4 osoby.
  • Dzieci powinny poruszać się „dwójkami”.
  • Długość kolumny nie powinna przekraczać 50 metrów.

Kolumna poruszająca się w nocy:

  • Powinna być zaopatrzona w elementy odblaskowe.
  • Pierwsza osoba idąca po lewej stronie musi oświetlać kolumnę światłem białym, a ostatnia światłem czerwonym.
  • Osoby idące po lewej stronie powinny oświetlać kolumnę latarkami ze światłem białym mniej więcej co 10 metrów.
  • Kolumna nie może się przemieszczać we mgle i w przypadku, kiedy uczestnikami są dzieci poniżej 10 roku życia.

Pielgrzymka dzieli się na idące w odstępach grupy, aby nie blokować ruchu. Choć wypadki rzadko się zdarzają, zawsze trzeba zachować ostrożność i stosować zasadę ograniczonego zaufania.

CZYTAJCIE DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo medyczne, przy każdym postoju umieszczony jest szpital polowy, a potrzebującymi zajmują się głównie ratownicy, sanitariusze i wolontariusze. W razie potrzeby dostępna jest również karetka.

Aby uniknąć zasłabnięcia, dbaj o siebie: pij dużo wody i osłaniaj się przed słońcem np. za pomocą czapki/kapelusza. Odwodnienie i zbyt duże nasłonecznienie to najczęstsze przyczyny zasłabnięć.

A co z toaletą?
Pielgrzymki stopniowo dostosowują się do coraz wyższych wymagań uczestników, w związku z tym organizatorzy zapewniają toi-toie na każdym postoju. Pojawiają się także przewoźne prysznice.

- Warunki nie są już tak spartańskie jak kiedyś - komentuje Dawid Domagalski.

Polacy to wzorowi pielgrzymi?
- Perfekcyjnie przestrzegają zasad i dostosowują się do sytuacji. Wiedzą, w jakim celu idą i nie przeszkadzają innym. Są zupełnym przeciwieństwem obcokrajowców, którzy nie lubią słuchać poleceń, chodzą własnymi ścieżkami i robią selfie na drugiej części, jezdni ryzykując tym swoje życie - chwali polskich pielgrzymów Dawid Domagalski.

Zgubiłeś się? Żaden problem
- Na pielgrzymce zawsze są obecne jakieś służby, które pilnują porządku. Nie brakuje także punktów sanitarnych. Kiedy ktoś się zgubi, zawsze może liczyć na jakąś informację i pomoc. Na drodze są rozstawione punkty, przy których możemy czekać, jeśli się zgubimy. Najczęściej gubią się dzieci. Ruchem kieruje policja, dlatego nie ma szans, żeby auto wjechało w ludzi. Trzeba niestety bardzo uważać na swoje rzeczy, ponieważ kradzieże czasem się zdarzają - opowiada Jadwiga Franielczyk, uczestniczka pielgrzymki.

Bardzo ważne, abyś pilnował swoich rzeczy - złodzieje niestety pojawiają się wszędzie. Jeśli idziesz z dziećmi, cały czas miej je na oku. Chociaż punkty na trasie działają sprawnie, lepiej takim sytuacjom zapobiegać.

Pierwsza pomoc - mała powtórka
Pamiętaj, że zawsze jesteś zobowiązany udzielić jakiejkolwiek pomocy.

- Zacznij od zawiadomienia służb bezpieczeństwa i służb ratowniczych (postaraj się, aby informacja o zagrożeniu życia dotarła do nich jak najszybciej). Jeśli z jakiegoś powodu nikt ze służby nie będzie w stanie od razu dotrzeć na miejsce, podejmij kolejne kroki.

- Oceń sytuację i upewnij się, że nic Ci nie zagraża. Sprawdź, czy osoba potrzebująca pomocy jest przytomna - zadawaj jej pytania, delikatnie nią potrząśnij.

- Sprawdź, czy osoba oddycha: odchyl jej głowę i udrożnij drogi oddechowe. Przez 10 sekund trzymaj głowę przy jej ustach i słuchaj.

- Jeśli nie oddycha, a obok nadal nie ma nikogo ze służby ratowniczej - działaj: 30 uciśnięć klatki piersiowej i dwa oddechy (które nie są już obowiązkowe, jeśli ktoś ma opory).

- W sytuacji, kiedy osoba oddycha, ale jest nieprzytomna lub występuje niekontrolowana wydzielina, ułóż ją w pozycji bocznej ustalonej. Pamiętaj, że po 30 minutach trzeba obrócić ją na drugi bok.

Stosuj się więc do regulaminu, słuchaj poleceń służb porządkowych i pilnuj swoich rzeczy - dzięki temu poczujesz się bezpiecznie i będziesz mógł w pełni korzystać z nauk oferowanych na pielgrzymce.

Dokumentalista częstochowski Krzysztof Kasprzak opowiada o pielgrzymkach Jana Pawła II na Jasną Górę

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!