Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porozumienie związków z zarządem Kompanii Węglowej TREŚĆ POROZUMIENIA UJAWNIONA

Redakcja
Porozumienie nie jest jeszcze przyjęte. Czas na to jest tylko do końca tygodnia. Dziś górnicy będą oceniać projekt ugody z Kompanią Węglową. CO ZNAJDUJE SIĘ W TREŚCI POROZUMIENIA? ZOBACZCIE PONIŻEJ PLIKI UDOSTĘPNIONEN PRZEZ ZZ KADRA

W rozmowach brał udział także Krzysztof Tchórzewski, minister ds. energii, oraz jego zastępca  Grzegorz Tobiszowski. Dokument jednak nie został jeszcze podpisany - związkowcy od samego początku podkreślali, że jego treść musi zostać przedstawiona najpierw pracownikom. Dzisiaj w kopalniach mają odbyć się masówki informacyjne.

Czasu na podpisanie tego porozumienia jest coraz mniej. Minister Tchórzewski już w czwartek mówił, że aby Polska Grupa Górnicza (nowa KW) mogła rozpocząć działalność od 1 maja, wszystkie strony postępowania (zarząd KW, zarząd PGG, inwestorzy, ZZ, wierzyciele) muszą podpisać odpowiednie dokumenty do końca tego tygodnia. Zdążą?  

Czas do końca tygodnia

W trakcie rozmów udało się ustalić ostateczną wersję porozumienia, jednak dokument nie został jeszcze podpisany. Związkowcy od samego początku podkreślali, że najpierw będą chcieli go przedstawić pracownikom. Dzisiaj we wszystkich kopalniach KW mają odbyć się masówki informacyjne. Porozumienie musi zostać przyjęte przez wszystkie strony w połowie tego tygodnia, ponieważ - jak informował już w czwartek minister Tchórzewski - zarząd KW, zarząd PGG, inwestorzy, strona społeczna oraz wierzyciele muszą podpisać odpowiednie dokumenty (aby nowa spółka mogła rozpocząć działalność 1 maja) najpóźniej do końca tygodnia

Uratowana barbórka 

Co znalazło się w projekcie porozumienia? Ani ministrowie, ani związkowcy nie chcieli przedstawić jego oficjalnych założeń.

Projekt udostępnił ZZ KADRA

 

STRONA 1

STRONA 2

STRONA 3

STRONA 4

Projekt przewiduje m.in. zawieszenie „czternastki” w latach 2016-2017 (pierwotnie planowano zamrożenie wypłaty nagrody do 2018 roku albo - według innej wersji porozumienia - zawieszenie w 2016 roku, a w latach 2017- 2018 uzależnienie jej wysokości od wyniku sprzedażowego kopalń), wypłata barbórki i deputatu miałaby się odbywać na dotychczasowych zasadach (wcześniej była mowa o zawieszeniu deputatu w latach 2017-2018, a barbórka w latach 2016-2018 mogła być uzależniona od wyników sprzedażowych kopalń). W trakcie negocjacji miał zostać wykreślony punkt przewidujący wypłatę drugiej raty „14”(70 proc.) za 2015 rok dopiero końcem lutego 2017 roku - pieniądze mają trafić na konto górników do końca czerwca tego roku. 

Ponadto projekt porozumienia zakłada zespolenie większości kopalń: Bielszowice- Halemba-Pokój, Chwałowice- Jankowice-Marcel-Rydułtowy, Piast-Ziemowit. Samodzielne natomiast miałyby pozostać jedynie Bolesław Śmiały oraz Sośnica. 

Minimum z minimów

Zapisy, które znalazły się w porozumieniu, są tym minimum z minimów, na które z punktu widzenia przyszłości funkcjonowania PGG mogłem się zgodzić - mówił Tchórzewski i zaapelował do pracowników Kompanii: 

- Chciałbym się zwrócić do społeczności śląskiej, do pracowników wszystkich działów, nie tylko samych kopalń, ale i pracowników naziemnych KW, o to, żeby poparli ten projekt porozumienia. To jest ważne dla przyszłości całej społeczności lokalnej. Chodzi o dużą liczbę miejsc pracy (100 tys. - przyp. red.) - prosił minister energii. 

Z kolei wiceminister Grzegorz Tobiszowski złożył podziękowanie dla strony społecznej za powagę i utrzymanie, jak powiedział, historyczności tych rozmów.

- Rozmawialiśmy o zadłużeniu pozostawionym nam przez poprzedników. To jest 7 mld zł. Chodziło o pokazanie złożoności sytuacji oraz tego, gdzie musimy odblokować pewne rezerwy. Chodzi o uratowanie olbrzymiego podmiotu - zakończył wiceminister Grzegorz Tobiszowski. 

STANOWISKO ZZ KADRA

Międzyzakładowy Związek Zawodowy „Kadra" Górnictwo nie widzi możliwości podpisania Porozumienia przedstawionego stronie społecznej w dniu 16.04.2016 r.
Realizacja zapisów Porozumienia oceniamy jako początek likwidacji Kompanii Węglowej. Wyrażenie zgody na odejście z naszego przedsiębiorstwa około 5 000 pracowników w krótkim czasie, przy obecnych brakach w zatrudnieniu, jest zgodą na zaprzestanie jego działalności.
Porozumienie, którego podpisanie jest na nas wymuszane ma w założeniu umożliwić wykonanie przez przedsiębiorstwo tzw. Biznesplanu. Wykonanie Biznesplanu, według naszej oceny nie jest możliwe. Niedoinwestowane kopalnie, pozbawione pracowników nie wydobędą planowanych 28 mln ton węgla. Przy zaproponowanych rozwiązaniach nie ma szans na założone w Biznesplanie przychody.
Zarząd Kompanii Węglowej, wspólnie z właścicielem / Ministerstwo Energii /, wskazuje fundusz płac jako podstawowe źródło oszczędności. Obniżenie zarobku pracownika o 8% poprzez pozbawienie go prawa do tzw. 14 – tej traktujemy jako wstęp do dalszych ograniczeń płacowych.
Zaproponowane rozwiązania łamią wszystkie dotychczasowe porozumienia obowiązujące w Kompanii Węglowej oraz porozumienie pomiędzy stroną rządową i strona społeczną, które zakończyło 17 stycznia 2015 roku niepokoje społeczne
Strona pracodawcy nie respektuje podpisanych porozumień. Podpisywanie następnego uważamy za nielogiczne.

 

Kamila Rożnowska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty