Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poseł Jerzy Polaczek zaprezentował rządowy projekt ustawy, w którym zaproponowano zmiany w przepisach ruchu drogowego

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Podczas posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, jakie miało miejsce w środę, 12 kwietnia 2023 roku poseł Jerzy Polaczek zaprezentował rządowy projekt ustawy, w którym zaproponowano zmiany w przepisach ruchu drogowego – między innymi przywrócenie rocznego okresu, po którym kierowcom usuwa się punkty karne. Modyfikację ustawy Prawo o ruchu drogowym polityk argumentuje odnotowanym w poprzednich latach spadkiem liczby zdarzeń drogowych. – W ostatnich kilku latach stwierdzono postęp w statystyce bezpieczeństwa ruchu drogowego. Liczba wypadków i kolizji spadła o około 32 procent – mówi poseł Jerzy Polaczek. Jego zdaniem, zmiany te nie wpłyną na restrykcyjność zasad oraz egzekwowanie kar za popełnione naruszenia bądź wykroczenia na drodze. Projekt ustawy zawiera też zapisy, które mają ułatwić procedurę związaną z ewidencją pojazdów czy automatycznym zwrotem praw jazdy po okresie, na jaki zostały one zatrzymane kierowcom.

Zniesienie obowiązku uiszczenia opłaty ewidencyjnej

W ramach odbywającego się w dniach 12 – 14 kwietnia 2023 roku posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej przedstawiono między innymi rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym. W pierwszym dniu obrad dokument ten zaprezentował poseł Jerzy Polaczek, a w wśród najważniejszych zmian polityk wymienił zniesienie obowiązku uiszczenia opłaty ewidencyjnej.

– Zaproponowane przez nas rozwiązania z jednej strony wprowadzają narzędzia dla ministra cyfryzacji, poprawiające ewidencję pojazdów, co przyczynia się z kolei do uporządkowania informacji w tym zakresie. Z drugiej strony, likwidacja opłat ewidencyjnych powoduje, że jako kierowcy pozbywamy się konieczności wnoszenia dodatkowych opłat za wydanie dokumentów – mówi poseł Jerzy Polaczek.

Zmiany dotyczące przejazdów aplikacyjnych oraz automatyczny zwrot prawa jazdy

Kolejną ważną zmianą, jaka została zaproponowana w projekcie ustawy jest zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, korzystających z przejazdów aplikacyjnych.

– Ta kwestia jest bardzo istotna, zwłaszcza w przypadku kobiet. Chcielibyśmy między innymi, aby obcokrajowcy spoza Unii Europejskiej, świadczący tego typu usługi posługiwali się dodatkowo obowiązującym w Polsce prawem jazdy – zaznacza polityk.

Ponadto, projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym przewiduje możliwość automatycznego zwrotu prawa jazdy po okresie, na jaki zostało ono zatrzymane kierowcom. Oznacza to, że odbiór dokumentu miałby odbywać się bez składania wniosku.

– Wcześniej osoba, której zatrzymano prawo jazdy, po upływie wyznaczonego terminu nadal figurowała w systemie prawnym. Musiała dopiero wypełnić wniosek, by ubiegać się o zwrot dokumentu. My proponujemy, aby znieść konieczność wnioskowania i prawo jazdy automatycznie wracało do jego właściciela od razu po upływie czasu, na jaki zostało zatrzymane – podkreśla poseł Jerzy Polaczek.

Przywrócenie rocznego okresu, po którym kierowcom usuwa się punkty karne

Jedną ze zmian, proponowanych w projekcie ustawy jest także skrócenie czasu, po jakim następuje usunięcie punktów karnych. Poseł Jerzy Polaczek zaznacza, że nie wpłynie to na restrykcyjność zasad oraz egzekwowanie kar za popełnione naruszenia bądź wykroczenia na drodze.

– Nasz projekt przewiduje powrót do poprzedniej normy, jeśli chodzi o czas, w którym zacierają się punkty karne. Wracamy do tego, co było wcześniej, a zatem usunięcie punktów karnych będzie następowało po roku, a nie dwóch. Zaznaczam przy tym, że nie zmienia się postępowanie w zakresie przyznawania mandatów, czyli kierowcy mogą otrzymać maksymalnie do 5 tysięcy złotych grzywny – zauważa polityk.

Spadek liczby zdarzeń drogowych argumentem zmian w przepisach

Sporządzenie projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym poseł Jerzy Polaczek argumentuje odnotowanym w poprzednich latach spadkiem liczby zdarzeń drogowych.

– W ostatnich kilku latach stwierdzono postęp w statystyce bezpieczeństwa ruchu drogowego. Liczba wypadków i kolizji spadła o około 32 procent. Ten trend utrzymuje się od 2019 roku. Za tym idzie znaczące obniżenie kosztów społecznych zdarzeń drogowych, a zatem następuje oszczędność w systemie ubezpieczeń społecznych – mówi polityk. – Mamy o dziesiątki tysięcy mniej interwencji służb, zmniejszenie kosztów napraw w infrastrukturze i tak dalej – dodaje.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera