Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powieść sensacyjna dla nastolatków "Przekręt na van Gogha". RECENZJA

Monika Krężel
Deron R. Hicks, "Przekręt na van Gogha", Wydawnictwo Widnokrąg, Piaseczno 2019, stron 342
Deron R. Hicks, "Przekręt na van Gogha", Wydawnictwo Widnokrąg, Piaseczno 2019, stron 342 FOT. mat. prasowe
Nastoletni miłośnicy kryminałów i powieści sensacyjnych z powodzeniem mogą sięgnąć po książkę "Przekręt na van Gogha". A i pewnie dorosłym czytelnikom spodoba się książka, którą miejscami czyta się jak scenariusz trzymającego w napięciu filmu akcji. Oprócz intrygi i tajemnicy mamy tutaj sporą dawkę historii sztuki.

Waszyngtorn, Narodowa Galeria Sztuki. W wielkiej sali siedzi na ławce około 12-letni chłopak. Nikt nie zwraca na niego uwagi. Wkrótce okazuje się, że chłopak nie pamięta nawet, jak ma na imię. Nie wie skąd pochodzi, gdzie mieszka, ani gdzie są jego rodzice. Trafia do małej rodziny zastępczej, w której Mary Sullivan wychowuje samotnie córkę, 10-letnią Camille i od czasu do czasu pomaga dzieciom.

Camille postanawia nazwać chłopca Art (jak "sztuka" po angielsku) i próbuje z niego wyciągnąć jak najwięcej informacji. Ze zdziwieniem odkrywa, że chłopak świetnie mówi po francusku i zna się na sztuce, a w Paryżu oglądał nawet obrazy Moneta. Do tego Art znalazł w kieszeni numerek do szatni. Ale za nic nie pamięta z jakiej instytucji.

Dzień później cała trójka wybiera się do Narodowej Galerii Sztuki. Mary ma nadzieję, że Art coś sobie przypomni. Tymczasem Art w szatni odbiera plecak, a w nim znajduje m.in. notes. Gdy Mary na chwilę spuszcza z oczu Camille i Arta, dwójkę dzieci z muzeum porywają przestępcy.
Tego dla Arta było już za wiele. Dlaczego ściga go szajka przestępców? Czy jego wiedza o sztuce i konkretnych obrazach jest jedynym, co łączy go z przeszłością? I gdzie jest klucz do rozwiązania zagadki?

Szybka akcja w książce na pewno spodoba się młodym czytelnikom. Do tego mamy tutaj tajemnice i intrygi, ciekawe dialogi oraz sporo informacji na temat obrazów największych mistrzów. Jeśli ktoś lubi czytać, ma kilkanaście lat i chce poznać różne gatunki książek, w tym kryminały polecamy "Przekręt na van Gogha". Potem można sięgnąć po klasyki gatunku, jak choćby kryminały Agathy Christie i innych świetnych pisarzy.

Co ciekawe, ukryte w książce kody QR pozwolą obejrzeć słynne dzieła autorstwa m.in. Vincenta van Gogha, Claude’a Moneta, Edgara Degasa, Hansa, Holbeina Młodszego, Rembrandta van Rijn, które są kluczem do pamięci bohatera.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Tak pracuje myjnia pociągów Kolei Śląskich

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo