18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożegnanie prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach

Redakcja
Ostatnie pożegnanie prof. Kornela Gibińskiego
Ostatnie pożegnanie prof. Kornela Gibińskiego Arkadiusz Ławrywianiec
W Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbyło się w środę pożegnanie prof. Kornela Gibińskiego - nestora polskiej medycyny, wybitnego autorytetu w dziedzinie chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej. We wrześniu skończyłby 97 lat.

Przez dziesięciolecia był związany ze Śląską Akademią Medyczną. Położył podwaliny pod rozwój na Śląsku takich dziedzin nauki, jak gastrologia, nefrologia, kardiologia czy farmakologia kliniczna.

"To był wyjątkowy lekarz, wyjątkowy naukowiec, a przede wszystkim wyjątkowy człowiek. Uczestniczyliśmy na co dzień w jego wizytach, budził w nas ogromny szacunek, braliśmy przykład z jego sposobu podejścia do chorego" - powiedział dziennikarzom gastroenterolog prof. Andrzej Nowak. Wspominał, że prof. Gibiński uczył lekarzy, że kontakt z chorym, rozmowa z nim - "działa jak lekarstwo" a dokładne zbadanie chorego jest tak samo ważne jak wprowadzanie nowych metod diagnostycznych.

Kierownik Katedry i Kliniki Pneumonologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Władysław Pierzchała powiedział PAP, że profesora Gibińskiego należy przede wszystkim traktować jako "pierwszego internistę", oraz "pierwszego etyka" kraju. "Etyka w medycynie zawsze była, ale tak naprawdę została skodyfikowana dopiero za Gibińskiego i to jest jego olbrzymia zasługa, (...) zwłaszcza, że stworzył podstawy zasad etycznego postępowania w badaniach klinicznych" - powiedział Pierzchała.

prof. Kornelk Gibiński: Współtwórca potęgi śląskiej medycyny

Prof. Kornel Gibiński urodził się 7 września 1915 r. w Krakowie. Studia medyczne ukończył we wrześniu 1939 r. na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1944 r. został aresztowany za działalność konspiracyjną, był więźniem obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen, gdzie pracował jako lekarz.

Był jednym z twórców Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego Śląskiej Akademii Medycznej, uznawanego za jeden z najlepszych w regionie - w 1974 r. stworzył w nim pierwszą w Polsce klinikę gastroenterologii.

Prof. Gibiński był członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk, wieloletnim członkiem Komitetu Ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia, członkiem polskich i zagranicznych towarzystw naukowych. Jest pionierem gastroskopii przewodu pokarmowego, autorem pierwszego polskiego podręcznika endoskopii.

Zajmował się problemami etyki w medycynie, m.in. był inicjatorem powołania komisji etycznej przy Śląskiej Akademii Medycznej - wówczas jednej z pierwszych takich w kraju. Za swoją postawę etyczną prof. Gibiński otrzymał m.in. nagrodę "Lux ex Silesia" - "Światło ze Śląska". Był doktorem honoris causa kilku polskich i jednej amerykańskiej uczelni. Od 1961 r. mieszkał z rodziną w Katowicach. Był honorowym obywatelem tego miasta. W 2006 r. został patronem Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach.

Wykształcił prawie 50 doktorów nauk medycznych, wyszkolił wielu habilitantów, z których wielu zostało kierownikami katedr i klinik, a niektórzy z nich pracują w wiodących ośrodkach medycznych także poza krajem.

Msza żałobna odbyła się w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. W trakcie mszy odczytano kondolencje metropolity katowickiego abp Wiktora Skworca. W liście napisał: "Niech Miłosierny Bóg wynagrodzi śp. Kornelowi - prawdziwemu +Światłu ze Śląska+ - wszelkie dobro, jakie po sobie pozostawił: każdy gest życzliwości i pomocy uczyniony wobec bliźniego, szczególnie chorego i cierpiącego; każdy przejaw zaangażowania na rzecz propagowania etyki w środowiskach lekarskich, każdy wysiłek prowadzący do pogłębienia naukowej wiedzy medycznej".

Po mszy trumna została przewieziona do Krakowa na uroczystości pogrzebowe. Prof. Kornel Gibiński zostanie pochowany na Cmentarzu Salwatorskim. (PAP)

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*Katastrofa busa na S69 w Przybędzy - fakty, opinie WIDEO i ZDJĘCIA
*Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


*GWIAZDA PROGRAMU X-FACTOR nagrywała swój klip w Świerklańcu. ZOBACZ FOTKI
* FOTOMATURA 2012. Zobacz tegoroczne maturzystki i maturzystów z całego województwa! ZAGŁOSUJ!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!