Przez dziesięciolecia był związany ze Śląską Akademią Medyczną. Położył podwaliny pod rozwój na Śląsku takich dziedzin nauki, jak gastrologia, nefrologia, kardiologia czy farmakologia kliniczna.
"To był wyjątkowy lekarz, wyjątkowy naukowiec, a przede wszystkim wyjątkowy człowiek. Uczestniczyliśmy na co dzień w jego wizytach, budził w nas ogromny szacunek, braliśmy przykład z jego sposobu podejścia do chorego" - powiedział dziennikarzom gastroenterolog prof. Andrzej Nowak. Wspominał, że prof. Gibiński uczył lekarzy, że kontakt z chorym, rozmowa z nim - "działa jak lekarstwo" a dokładne zbadanie chorego jest tak samo ważne jak wprowadzanie nowych metod diagnostycznych.
Kierownik Katedry i Kliniki Pneumonologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Władysław Pierzchała powiedział PAP, że profesora Gibińskiego należy przede wszystkim traktować jako "pierwszego internistę", oraz "pierwszego etyka" kraju. "Etyka w medycynie zawsze była, ale tak naprawdę została skodyfikowana dopiero za Gibińskiego i to jest jego olbrzymia zasługa, (...) zwłaszcza, że stworzył podstawy zasad etycznego postępowania w badaniach klinicznych" - powiedział Pierzchała.
prof. Kornelk Gibiński: Współtwórca potęgi śląskiej medycyny
Prof. Kornel Gibiński urodził się 7 września 1915 r. w Krakowie. Studia medyczne ukończył we wrześniu 1939 r. na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1944 r. został aresztowany za działalność konspiracyjną, był więźniem obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen, gdzie pracował jako lekarz.
Był jednym z twórców Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego Śląskiej Akademii Medycznej, uznawanego za jeden z najlepszych w regionie - w 1974 r. stworzył w nim pierwszą w Polsce klinikę gastroenterologii.
Prof. Gibiński był członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk, wieloletnim członkiem Komitetu Ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia, członkiem polskich i zagranicznych towarzystw naukowych. Jest pionierem gastroskopii przewodu pokarmowego, autorem pierwszego polskiego podręcznika endoskopii.
Zajmował się problemami etyki w medycynie, m.in. był inicjatorem powołania komisji etycznej przy Śląskiej Akademii Medycznej - wówczas jednej z pierwszych takich w kraju. Za swoją postawę etyczną prof. Gibiński otrzymał m.in. nagrodę "Lux ex Silesia" - "Światło ze Śląska". Był doktorem honoris causa kilku polskich i jednej amerykańskiej uczelni. Od 1961 r. mieszkał z rodziną w Katowicach. Był honorowym obywatelem tego miasta. W 2006 r. został patronem Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach.
Wykształcił prawie 50 doktorów nauk medycznych, wyszkolił wielu habilitantów, z których wielu zostało kierownikami katedr i klinik, a niektórzy z nich pracują w wiodących ośrodkach medycznych także poza krajem.
Msza żałobna odbyła się w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. W trakcie mszy odczytano kondolencje metropolity katowickiego abp Wiktora Skworca. W liście napisał: "Niech Miłosierny Bóg wynagrodzi śp. Kornelowi - prawdziwemu +Światłu ze Śląska+ - wszelkie dobro, jakie po sobie pozostawił: każdy gest życzliwości i pomocy uczyniony wobec bliźniego, szczególnie chorego i cierpiącego; każdy przejaw zaangażowania na rzecz propagowania etyki w środowiskach lekarskich, każdy wysiłek prowadzący do pogłębienia naukowej wiedzy medycznej".
Po mszy trumna została przewieziona do Krakowa na uroczystości pogrzebowe. Prof. Kornel Gibiński zostanie pochowany na Cmentarzu Salwatorskim. (PAP)
* CZYTAJ KONIECZNIE:
*Katastrofa busa na S69 w Przybędzy - fakty, opinie WIDEO i ZDJĘCIA
*Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców
*GWIAZDA PROGRAMU X-FACTOR nagrywała swój klip w Świerklańcu. ZOBACZ FOTKI
* FOTOMATURA 2012. Zobacz tegoroczne maturzystki i maturzystów z całego województwa! ZAGŁOSUJ!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Jesteśmy na Google News. Śledź Portal i.pl codziennie. Zaobserwuj nas!
- Tak wygląda teraz Katherine Kelly Lang, czyli Brooke z serialu "Moda na sukces"
- Te długi się nie przedawniają. Oto lista długów, które się nie przeterminują
- Tak w młodości wyglądała Magda Gessler. Była prawdziwą pięknością [zdjęcia]