Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożegnanie z wystawą „Sztuka wzajemnych inspiracji. Literatura - książka - plastyka” w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek, a wystawa będzie czynna do 25 lutego.
Spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek, a wystawa będzie czynna do 25 lutego. Kamil Lorańczyk
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej zaprasza do jego głównej siedziby zamku książąt Sułkowskich, gdzie jeszcze tylko przez kilka dni prezentowana będzie wystawa „Sztuka wzajemnych inspiracji. Literatura - książka - plastyka”.

Ostatnie dni z wystawą „Sztuka wzajemnych inspiracji. Literatura - książka - plastyka”

Pożegnanie z wystawą, która ruszyła 23 marca ub.r., odbędzie się w czwartek, 22 lutego, o godzinie 16.00. Wówczas już ostatnie, specjalne spotkanie dyskusyjne poświęcone wystawie poprowadzi jej kuratorka Kinga Kawczak z Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego.

Prezentowana wystawa przygotowana została w oparciu o zbiory własne muzeum. Wyeksponowano około 150 obiektów o charakterze artystycznym, reprezentujących takie dyscypliny, jak: malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba i tkanina - powstałe na przestrzeni od XVI wieku do początków obecnego stulecia. Są to zarówno dzieła realistyczne, jak i symboliczne oraz abstrakcyjne kompozycje.

Jak podała kuratorka wystawy, główną grupę stanowią eksponaty będące plastycznym odwzorowaniem wątków literackich. Obok kilku autentycznych rycin książkowych pochodzących z XVI i XVII stulecia, zobaczyć można powstałe w XX wieku rysunkowe projekty ilustracji Stefana Żechowskiego do utworów Emila Zegadłowicza i Leona Kruczkowskiego. Większość prac to jednak plastyczne transpozycje treści literackich. Wśród nich są zarówno motywy z utworów dla dzieci i młodzieży (zaczerpnięte m.in. z baśni Andersena lub braci Grimm), jak i dzieła inspirowane literaturą dla dorosłych. Nie brak tu wątków z dzieł romantycznych, dawnej klasyki, jak i prozy oraz poezji XX wieku.

Prezentowane są także wizerunki pisarzy i poetów wykonane w różnych technikach artystycznych - są to pełnoplastyczne rzeźby, monochromatyczne ryciny i żakardowe tkaniny. Zobaczyć zatem można wizerunki Anakreonta, Dantego, Adama Mickiewicza, Stefana Żeromskiego, Jacka Londona.

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej - wystawy i wydarzenia

Muzeum zaprasza także na inne wystawy i wydarzenia. W głównej siedzibie można zobaczyć „Unikalny skarb ozdób i części stroju z brązu żelaza sprzed 2600 lat z Kobiernic nad Sołą”(ekspozycja czynna do lutego 2024 r.), z kolei w Starej Fabryce do 25 lutego wystawę „Walczaki i potomki. Michał Walczak, Jan Walczak, Mateusz Gębala, Piotr Walczak, Katarzyna Żaczek”, a w Fałatówce - Fałatowskie „Sztuki Piękne”, wystawa czynna do 4 sierpnia 2024 r.

Także w Fałatówce odbędzie się 7 kwietnia o godz. 10.00 niedzielne spotkanie dyskusyjne - Pejzażysta Stefan Filipkiewicz, prowadzenie Ewa Kubieniec.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera