Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca w Wielki Piątek. Wolne mają nawet na Kubie. A co u nas?

Aldona Minorczyk-Cichy
Dni wolne
Dni wolne marek michalski
Wielki Piątek - drugi dzień Triduum Paschalnego, upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu to jedno z najważniejszych świąt, tak w Kościele katolickim, jak i protestanckim. Czy powinien być dniem wolnym od pracy?

ZOBACZ PRAWDZIWE UKRZYŻOWANIE. TAK ROBIĄ NA FILIPINACH I W MEKSYKU

Kilka dni temu Raul Castro, prezydent Kuby, odpowiadając na apel papieża Benedykta XVI, zadekretował, że w tym roku na wyspie Wielki Piątek będzie dniem wolnym. Zrobił to, mimo że jedynie 10 proc. mieszkańców tego kraju to katolicy. U nas ten pomysł ciągle ma więcej przeciwników niż zwolenników.

Wielki Piątek jest tradycyjnie dniem wolnym od pracy w kilkunastu państwach Europy. Zarówno w tych, gdzie przeważają protestanci - dla których Wielki Piątek jest świętem kościelnym (np. w Szwecji, Danii, Finlandii), jak i w krajach, gdzie przeważają katolicy (np. Hiszpania, Irlandia, Portugalia, Holandia, Słowacja) oraz w Niemczech i w anglikańskiej Wielkiej Brytanii.

Dodatkowo Hiszpanie, Portugalczycy i Duńczycy mają wolne także w Wielki Czwartek, czyli w efekcie przez wszystkie dni Triduum Paschalnego. Z drugiej strony w Stanach Zjednoczonych i w Meksyku - najbardziej katolickim z krajów hiszpańskojęzycznych, Wielkanoc nie jest oficjalnym świętem.

CZYTAJ KONIECZNIE:
Sprawdź, ile popracujesz w 2012 roku i ile będzie wolnego
Długie weekendy w 2012 roku ZAPLANUJ JUŻ TERAZ

- Naprawdę w tylu krajach Wielki Piątek jest wolny? - dziwi się Mirosław Barszcz, b. wiceminister finansów, ekspert BCC. Uważa, że mimo to dodatkowy dzień wolny od pracy to jednak nie najlepszy pomysł. - Ale może należałoby się zastanowić, czy dla Wielkiego Piątku nie zrezygnować ze święta państwowego. Po co nam dwa: 3 Maja i 11 Listopada? - pyta Mirosław Barszcz.

Dni wolnych od pracy (nie licząc zwykłych sobót i niedziel) mamy obecnie 13. To: Nowy Rok, Święto Trzech Króli, Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny, 1 i 3 maja, Zielone Świątki, Boże Ciało, Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, Wszystkich Świętych, Narodowe Święto Niepodległości i Boże Narodzenie (dwa dni). Czy kolejny jest potrzebny? A może Wielki Piątek jest lepszy od Trzech Króli?

- O tym, które święto jest ważniejsze, wolę nie mówić. Ale wolne w Wielki Piątek powinno być - mówi Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności. Dodaje, że w tej sprawie może wypowiedzieć się także jako pracodawca, bo w zarządzie regionu pracuje 90 osób. - Moi pracownicy mają dziś dzień wolny. Polacy pracują najdłużej w Europie. Czy te dodatkowe 8 godzin wolnych od zginania karku naprawdę miałoby tak fatalny wpływ na gospodarkę? Nie wierzę - pyta Kolorz.

Dwa lata temu GfK Polonia zapytała Polaków o ich preferencje. Aż 57 procent respondentów chciałoby, aby Wielki Piątek był dniem wolnym od pracy. Przeciwnych temu było 40 procent z nas. 16 procent było gotowych zrezygnować z wolnego Poniedziałku Wielkanocnego w zamian za wolne w Wielki Piątek.

Maria Nowak, posłanka PiS nie ukrywa, że wolne w Wielki Piątek miała od zawsze. - Zanim trafiłam do Sejmu, pracowałam w szkole i miałam ferie. Teraz w ten dzień zamykam moje biuro poselskie. Chcę, by moi pracownicy też mogli godnie przygotować się do świąt. Jeśli pojawi się inicjatywa ustanowienia dodatkowego dnia wolnego od pracy - na pewno ją poprę - deklaruje posłanka.

W Wielki Piątek kościoły pełne są wiernych. To ważne święto

Rozmowa z ks. Jarosławem Kwietniem, rzecznikiem prasowym Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu
Czy nie lepiej byłoby, żeby dniem wolnym od pracy był Wielki Piątek, a nie Trzech Króli?
Oba te święta dla katolików są bardzo ważne. Ze względów historycznych Trzech Króli, czyli Uroczystość Objawienia Pańskiego - może nawet bardziej znaczące, bo wcześniejsze. No i tak myślę, że jeden dzień wolny dodatkowo naprawdę nie miałby dla państwa wielkiego znaczenia.

W czym katolikom przeszkadza praca w Wielki Piątek?
Dla chrześcijan to niezwykle ważny dzień. W Kościele protestanckim - najważniejsze święto w roku. W katolickim - jedyny dzień, w którym nie odprawia się mszy świętej. To czas zadumy, Drogi Krzyżowej, adoracji Krzyża. Polacy coraz dłużej pracują i kiedy wracają w ten dzień do domu po pracy, nie zawsze mają już i siły, i chęci, by pójść pomodlić się przed Krzyżem.

Czyli potrzebny jest apel do polityków o dodatkowy dzień wolny od pracy?
Zdecydowanie tak. W Wielki Piątek kościoły i tak są pełne wierzących. To pokazuje, jak ważnym jest dla nas wszystkich świętem. Gdyby politycy zdecydowali się na taki gest, byłby to zdecydowanie czyn dla dobra ludzi.

A co z osobami niewierzącymi?
Po prostu miałyby wolne. Katolików w naszym kraju jest zdecydowana większość.
Aldona Minorczyk-Cichy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!