Pracownicze Plany Kapitałowe. Kto i kiedy przystąpi do programu?

Anna Bartosiewicz
Pracownicze Plany Kapitałowe
Pracownicze Plany Kapitałowe USA-Reiseblogger /Pixabay.com
Udostępnij:
Pracownicze Plany Kapitałowe mają stać się powszechnym, dobrowolnym i prywatnym systemem dodatkowego oszczędzania na emeryturę. W praktyce jednak nie wszyscy zyskają do nich dostęp. Sprawdź kto i kiedy będzie mógł korzystać z Pracowniczych Planów Kapitałowych. Na jakich zasadach?

5 października 2018 r. Sejm przyjął ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Rządowy projekt po poprawkach poparło 229 posłów, 197 było przeciw. Z założenia PPK stanowią program długoterminowego oszczędzania na emeryturę. Środki zgromadzone w ramach PPK będzie wolno wykorzystać po ukończeniu 60 lat jako dodatek do emerytury.

Ile pieniędzy trzeba będzie odkładać na Pracownicze Plany Kapitałowe?

Pracownicze Plany Kapitałowe zostały pomyślane jako program zabezpieczenia społecznego. W ich ramach część zarobków etatowca lub zleceniobiorcy będzie wędrować na jego specjalne, indywidualne konto PPK. Pracownik sam zadecyduje, jaki procent pensji odłoży, ale będzie musiał zmieścić się w przedziale 2–4 proc. wynagrodzenia.

Sprawdź aktualne oferty pracy na stronie lub w aplikacji Gratki

Z odkładania środków pieniężnych w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych ma płynąć podwójna korzyść. Część oszczędności, a dokładniej dodatkowe 1,5–4 proc. wynagrodzenia, będzie pochodziło z kieszeni pracodawcy.

Minimalna składka na PPK wynosi 2 proc. od kwoty brutto w przypadku pracownika i 1,5 proc. w przypadku pracodawcy. Oznacza to, że od połowy 2019 r. koszty zatrudnienia wzrosną.

Płace idą w górę. W sierpniu przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 pracowników wyniosło 4798,27 złotych. To całkiem pokaźna kwota, w porównaniu z rokiem ubiegłym, kiedy poziom przeciętnych zarobków był o 6,8% niższy. W większości działów gospodarki branych pod uwagę przez GUS od sierpnia 2017 r. do sierpnia 2018 r. wynagrodzenia wzrosły.

TOP 10 branż, w których PŁACE ROSNĄ najszybciej. Zobacz, gdz...

Osoby o najniższych zarobkach, których dochody znajdują się poniżej płacy minimalnej, będą mogły odkładać mniejszą pulę pieniędzy. Wystarczy, że wpłacą na konto PPK 0,5 proc. swojego wynagrodzenia zamiast 2 procent. Te ulgi nie obejmą zatrudniających ich przedsiębiorstw.

Jakie nagrody czekają na oszczędzających?

Przeciętny Kowalski dostanie także bonus ze strony państwa, które dołoży do jego oszczędności 240 zł rocznie z Funduszu Pracy (daje 20 zł miesięcznie). Ponadto wszyscy nowi uczestnicy programu otrzymają opłatę powitalną w kwocie 250 zł – wydatek ten również zostanie pokryty z Funduszu Pracy.

Gdzie będą przechowywane nasze oszczędności?

Fundusze zebrane w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych nie będą przypominać oszczędności odkładanych do skarpety. Podobnie jak środki z OFE, zostaną zainwestowane na giełdzie. Dzięki temu nasz kapitał będzie mógł być pomnażany. Środkami mają obracać profesjonalne instytucje finansowe: TFI (towarzystwa funduszy inwestycyjnych), które będą posiadały minimum trzy lata doświadczenia w zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi, PTE oraz zakłady ubezpieczeń. Ich wybór pozostanie w gestii pracodawców i związków zawodowych.

Instytucja zarządzająca środkami w ramach PPK zostanie niejako przywiązana do pracodawcy. W przypadku zmiany miejsca zatrudnienia będziemy także zmieniać zarządzającego oszczędnościami.

Pracodawcy chętnie zatrudniają studentów, ponieważ nie muszą opłacać za nich składek i mogą obniżyć koszty pracownicze. Jeśli chodzi o ZUS, wyręcza ich uniwersytet. Do 25. roku życia włącznie ubezpieczenie zdrowotne studenta pokrywa uczelnia. W pozostałych przypadkach szkoła wyższa może kontynuować opłacanie składek na specjalny wniosek studenta, jeżeli nie ma on innego tytułu do ubezpieczenia. Niestety, osoby zatrudnione w oparciu o umowy śmieciowe nie mają dostępu do przywilejów zagwarantowanych przez Kodeks pracy, np. do płatnych urlopów. Mogą za to liczyć na elastyczność zatrudnienia – dopasować godziny pracy do grafiku zajęć na uniwersytecie lub pracować zdalnie.Oczywiście podjęcie dodatkowej pracy zarobkowej oznacza mniej czasu na naukę. Mimo to warto spróbować swoich sił na rynku pracy – chociażby po to, aby „przymierzyć się” do samodzielnego życia. Po rozważeniu wszystkich za i przeciw przychodzi moment na podjęcie decyzji i rozpoczęcie poszukiwań pracy. Pytanie, w jakiej branży warto podjąć zatrudnienie. Przedstawiamy listę popularnych wśród studentów stanowisk.

TOP 15 ofert pracy dla studenta. Sprawdź, kogo szukają praco...

Informacje o produktach i ofertach poszczególnych TFI oraz standardach zawieranych umów będzie można znaleźć na specjalnym portalu dla pracodawców i pracowników. Za jego powstanie jest odpowiedzialny Polski Fundusz Rozwoju (PFR). Regulacjom mają także podlegać zasady akwizycji i reklamy TFI. Wszystko po to, aby nie wprowadzać oszczędzających w błąd.

Kto skorzysta na Pracowniczych Planach Kapitałowych?

Pracownicze Plany Kapitałowe są przeznaczone dla osób w wieku 19– 55 lat, od których odprowadzane są składki na ubezpieczenie emerytalne. Tak więc PPK obejmą umowy o pracę oraz niektóre umowy zlecenie. Pracownicy w wieku 55–69 również będą mogli przystąpić do programu, ale tylko na własne życzenie.

Szukasz pracy? Sprawdź ogłoszenia na Gratka.pl

Z programu zostały wyłączone osoby samozatrudnione oraz poniżej 18. roku życia. Oznacza to, że młodociani nie będę mieli możliwości zasilenia przyszłej emerytury oszczędnościami z PPK. Pracownicze Plany Kapitałowe nie obejmą również zleceniobiorców, których umowy zlecenia nie są „ozusowane”, np. dlatego, że ubezpieczenie opłaca pracodawca w innej firmie. W obowiązku zleceniodawcy będzie ustalenie, czy zleceniobiorcy przysługuje prawo do przystąpienia do PPK. Będzie musiał to zrobić to na podstawie oświadczenia złożonego przez osobę zatrudnioną.

Jeżeli pracodawca nie dokona wpłaty na PPK, grozi mu kara. Jeśli dokona jej błędnie, np. wskutek błędów w oświadczeniu złożonym przez pracownika, ma prawo odzyskać przelane środki.

Ile osób może skorzystać na Pracowniczych Planach Kapitałowych?

Rząd zakłada, że do programu przystąpi nawet 11 mln Polaków, z czego 9 mln osób pracuje w sektorze prywatnym, a 2 mln – w sektorze publicznym. Po zatwierdzeniu przez Senat i prezydenta, przepisy wejdą w życie. Ustawodawcy zakładają, że nastąpi to 1 lipcu 2019 roku. Jednak nie wszyscy pracownicy będą mogli cieszyć się z dodatkowej formy oszczędzania na emeryturę.

Które firmy będą zwolnione z prowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych?

Nie wszyscy przedsiębiorcy będą mieli obowiązek przynależności do PPK. Zostaną z niego zwolnieni pracodawcy, którzy prowadzą Pracownicze Programy Emerytalne i uiszczają na rzecz pracownika składkę wynoszącą minimum 3,5 proc. jego wynagrodzenia, ale tylko pod warunkiem, że do PPE należy co najmniej 25 proc. zatrudnionych w danej firmie osób.

Kiedy zaczną obowiązywać PPK?

Od 1 lipca 2019 r. wszystkie osoby pracujące w firmach zatrudniających minimum 250 osób zostaną automatycznie zapisane do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Od 1 stycznia 2020 r. do programu dołączą firmy zatrudniające co najmniej 50 osób, od 1 lipca 2020 r. – te zatrudniające przynajmniej 20 osób, a od 1 stycznia 2021 r. – pozostali pracodawcy oraz osoby zatrudnione w jednostkach sektora finansów publicznych, czyli w budżetówce.

Harmonogram wprowadzania PPK

  • od 1 lipca 2019 r.: firmy zatrudniające powyżej 250 osób (ok. 3,3 mln pracowników)
  • od 1 stycznia 2020 r.: firmy zatrudniające co najmniej 50 osób (2,0 mln pracowników)
  • od 1 lipca 2020 r.: firmy zatrudniające co najmniej 20 osób (0,6 mln pracowników)
  • od 1 stycznia 2021 r.: firmy zatrudniające poniżej 20 osób oraz budżetówka (łącznie ok. 5,1 mln pracowników)

Jak zrezygnować z PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe będą zakładane w porozumieniu ze związkami zawodowymi (oczywiście pod warunkiem, że takowe działają przy danej firmie). Pracownicy będę mogli zrezygnować z PPK, ale swoją decyzję powinni wyrazić na piśmie. Odpowiednie dokumenty należy przedłożyć pracodawcy. Tego typu oświadczenie trzeba będzie składać co cztery lata.

Kiedy będzie można wypłacić środki z PPK?

Oszczędnościami będzie można dysponować po ukończeniu 60. roku życia. Kobiety osiągną wówczas wiek emerytalny, mężczyznom wolno będzie przejść na emeryturę w wieku 65 lat), ale osoby obu płci uzyskają możliwość wypłacenia środków z Pracowniczych Planów Kapitałowych w tym samym wieku. Przepisy przewidują pewne wyjątki odnośnie wcześniejszej wypłaty, np. w związku z zakupem mieszkania.

Ile będą kosztować PPK?

Rząd szacuje, że w ciągu dekady wyda na Pracownicze Plany Kapitałowe 35 – 40 mld złotych. Ustawodawcy zabezpieczyli się na wypadek uchylania się od przystąpienia do programu przez pracodawców. Grożą im wysokie grzywny – do 1,5 proc. funduszu wynagrodzeń lub nawet 1 mln złotych.

Sprawdź aktualne oferty pracy na stronie lub w aplikacji Gratki

Pracownicze Plany Kapitałowe będą zawierać zachęty do odkładania pieniędzy na emeryturę. Dzięki nim mają zwiększyć się oszczędności Polaków. Przez jednych PPK są nazywane reformą emerytalną, przez innych – dodatkową formą oszczędzania. Eksperci obawiają się jednak, że nasze oszczędności nie wzrosną dzięki PPK, ale będą trafiać do systemu kosztem innych produktów oszczędnościowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

C
Czesław
Czy do Pracowniczego Planu Kapitałowego może przystąpić emeryt policyjny.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie