Pościg za busem z imigrantami na pokładzie. To nie jedyny taki przypadek w Śląskiem
W czwartek, 6 lipca, funkcjonariusze Straży Granicznej z PSG w Bielsku-Białej we współpracy z Komendą Miejską Policji w Żorach przeprowadzili pościg za busem, którym kierował młody obywatel Polski z województwa zachodniopomorskiego.
Wewnątrz pojazdu znajdowało się 21 obywateli Syrii, w tym pięć nieletnich, wszyscy mężczyźni. Okazało się, że grupa ta nielegalnie wjechała do Polski przez nieczynne przejście graniczne Zwardoń-Skalite.
Podczas pościgu kierowca spowodował kolizję, w wyniku której pojazd został poważnie uszkodzony. Sam natomiast zbiegł z miejsca zdarzenia. Po kilku godzinach uciekinier został zatrzymany przez funkcjonariuszy na jednej ze stacji paliw w Żorach. Na szczęście w wyniku kolizji nikt nie odniósł obrażeń. To nie jedyny taki przypadek w ostatnim czasie.
Sytuacja ma nieco inny przebieg w przypadku 23-letniego polskiego kuriera, który próbował nielegalnie przewieźć cudzoziemców przez terytorium Polski.
- Prokurator Prokuratury Rejonowej w Żywcu przedstawił mu zarzut o to, że w dniu 6 lipca 2023 r., w celu osiągnięcia korzyści majątkowej zorganizował przekroczenie granicy Rzeczypospolitej Polskiej 21 ob. Syrii (art. 264 §3 k.k.) oraz zarzut o to że w tym samym dniu, poruszając się samochodem typu bus, pomimo wydania przez funkcjonariuszy Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Żorach, przy użyciu sygnałów świetlnych i dźwiękowych polecenia do zatrzymania pojazdu, mężczyzna tego nie uczynił i podjął ucieczkę, a następnie staranował bramę wjazdową na teren ogródków działkowych, narażając tym samym na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu dwudziestu jeden obywateli Syrii (art. 178b k.k., art. 160 § 1 k.k. i art. 288 §1 k.k) - przekazuje ppor. Straży Granicznej Szymon Mościcki, rzecznik prasowy komendanta oddziału SG.
Sąd Rejonowy w Żywcu zdecydował o tymczasowym aresztowaniu kuriera na trzy miesiące. Mężczyzna został osadzony w Areszcie Śledczym w Bielsku-Białej. Za popełnione czyny grozi mu kara pozbawienia wolności do 8 lat.
Należy również zauważyć, że cudzoziemcy podejmują próby nielegalnego przekroczenia granicy z Grecji do Polski drogą lotniczą. W ubiegłym roku funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 41 osób, które przybyły do Polski posługując się sfałszowanymi lub przerobionymi dokumentami. W pierwszym półroczu 2023 roku zatrzymano już 81 osób w podobnych okolicznościach.
- Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej od początku 2023 r. zatrzymali już 8 kurierów. W całym ubiegłym roku funkcjonariusze ŚlOSG zatrzymali łącznie 84 osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę z Czech lub Słowacji do Polski drogą lądową, natomiast tylko w I półroczu 2023r. zatrzymano już 116 osób. W adekwatnym okresie 2022 r. było ich 26 - podaje ppor. Straży Granicznej Szymon Mościcki.
Co grozi osobom, które biorą udział w procederze nielegalnych imigracji?
W Polsce osoby zaangażowane w proceder nielegalnej imigracji mogą być poddane różnym konsekwencjom prawnym. Warto podkreślić, że kary dla osób, związanych z nielegalną imigracją mogą się różnić w zależności od okoliczności i stopnia zaangażowania danej osoby.
- Kodeks Karny: Osoby organizujące nielegalną imigrację lub uczestniczące w niej mogą zostać postawione przed sądem i skazane na podstawie przepisów Kodeksu Karnego. W zależności od stopnia zaangażowania i naruszenia przepisów, mogą zostać skazane na karę pozbawienia wolności.
- Kodeks Wykroczeń: Osoby biorące udział w nielegalnej imigracji mogą również podlegać sankcjom na podstawie przepisów Kodeksu Wykroczeń. Na przykład, prowadzenie działalności przemytniczej lub ułatwianie nielegalnego przekroczenia granicy może zostać uznane za wykroczenie i być karane grzywną.
- Ustawa o Cudzoziemcach: Przepisy zawarte w Ustawie o Cudzoziemcach w Polsce regulują kwestie związane z pobytami cudzoziemców i imigracją. Osoby zaangażowane w nielegalną imigrację mogą naruszać te przepisy i podlegać konsekwencjom administracyjnym, takim jak deportacja, zakaz wjazdu do Polski czy obowiązek opuszczenia kraju.
W przypadku poważnych naruszeń prawa, osoby zaangażowane w nielegalną imigrację mogą być postawione przed sądem, a w wyniku procesu sądowego mogą zostać skazane na kary pozbawienia wolności.
- Straż Graniczna przypomina, ku przestrodze dla osób poszukujących szybkiego zarobku, iż w orzecznictwie przyjęto, że „organizowanie" innym osobom przekraczania wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej (art. 264 § 3 k.k.) nie musi sprowadzać się wyłącznie do starań o zapewnienie samego fizycznego przekroczenia tej granicy wbrew przepisom. Może bowiem polegać również na staraniach o zapewnienie miejsc przechowania dla osób nielegalnie przekraczających granice Rzeczypospolitej Polskiej lub środków przewozu tychże osób do określonych miejsc.” (Wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 24 października 2017 r., sygn. akt II AKa 200/17) - przestrzega ppor. Straży Granicznej Szymon Mościcki.
Co dzieje się z imigrantami, którzy nielegalnie przekraczają polskie granice?
W przypadku nielegalnego przekraczania polskich granic przez imigrantów, mogą mieć miejsce różne procesy i procedury, które zależą od okoliczności, przepisów prawa i polityki migracyjnej.
Co w przypadku imigrantów, którzy nielegalnie przekraczają granice Polski?
- Zatrzymanie i proces administracyjny: Osoby zatrzymane po nielegalnym przekroczeniu granicy mogą zostać poddane procedurze administracyjnej. W ramach tej procedury, imigrantom może zostać przedstawiony zarzut nielegalnego przekroczenia granicy, a następnie mogą być umieszczeni w ośrodkach administracyjnych lub aresztach dla cudzoziemców.
- Procedura azylowa: Jeśli osoba, która nielegalnie przekroczyła granicę Polski, ubiega się o azyl lub ochronę międzynarodową, może być skierowana do procedury azylowej. W ramach tej procedury osoba ma prawo wystąpić z wnioskiem o azyl i przedstawić swoje powody ubiegania się o ochronę międzynarodową. Decyzja w sprawie azylu będzie zależała od indywidualnych okoliczności oraz od oceny sytuacji w kraju, z którego osoba ucieka.
- Postępowanie wydalenia: Jeśli osoba nielegalnie przekroczyła granicę i nie ubiega się o azyl ani ochronę międzynarodową, może podlegać procedurze wydalenia. W ramach tego procesu, osoba może zostać zatrzymana, a następnie podjęte zostają kroki mające na celu powrót do kraju pochodzenia, takie jak decyzje administracyjne o wydaleniu i organizacja transportu powrotnego.
Warto zaznaczyć, że polityka migracyjna i praktyki związane z nielegalną migracją różnią się w zależności od kraju i zmieniają się w czasie.
W każdym przypadku, niezależnie od statusu imigranta, należy zapewnić poszanowanie podstawowych praw człowieka, w tym prawa do godnego traktowania, ochrony przed przemocą oraz dostępu do odpowiedniej pomocy prawnej i humanitarnej.
Nie przeocz
Zobacz także

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Kate stawia czoła oskarżeniom o rasizm. Książka „Endgame” mocno uderza w księżną
- Pracownice żłobka znęcały się nad dziećmi. Do placówki uczęszczały dzieci celebrytów
- Szokujące słowa politologa. "Potrzebujemy walizeczki z czerwonym przyciskiem"
- Dzicy lokatorzy sterroryzowali Barcelonę. Walczyło z nimi 300 policjantów!