Nasza Loteria

Presja migracyjna rośnie? Coraz więcej nielegalnych przekroczeń granicy. Straż Graniczna w Śląskiem przestrzega

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
W Polsce osoby zaangażowane w proceder nielegalnej imigracji mogą być poddane różnym konsekwencjom prawnym. Warto podkreślić, że kary dla osób, związanych z nielegalną imigracją mogą się różnić w zależności od okoliczności i stopnia zaangażowania danej osoby.
W Polsce osoby zaangażowane w proceder nielegalnej imigracji mogą być poddane różnym konsekwencjom prawnym. Warto podkreślić, że kary dla osób, związanych z nielegalną imigracją mogą się różnić w zależności od okoliczności i stopnia zaangażowania danej osoby. Śląska Straż Graniczna
Coraz więcej nielegalnych przekroczeń granicy odnotowuje Straż Graniczna w Śląskiem. Zaledwie w pierwszym półroczu na gorącym uczynku ujęto 8 kurierów, którzy bez odpowiednich dokumentów i zgody wwozili na teren Polski najczęściej mężczyzn - uchodźców z Syrii. Co grozi osobom zamieszanym w proceder?

Pościg za busem z imigrantami na pokładzie. To nie jedyny taki przypadek w Śląskiem

W czwartek, 6 lipca, funkcjonariusze Straży Granicznej z PSG w Bielsku-Białej we współpracy z Komendą Miejską Policji w Żorach przeprowadzili pościg za busem, którym kierował młody obywatel Polski z województwa zachodniopomorskiego.

Wewnątrz pojazdu znajdowało się 21 obywateli Syrii, w tym pięć nieletnich, wszyscy mężczyźni. Okazało się, że grupa ta nielegalnie wjechała do Polski przez nieczynne przejście graniczne Zwardoń-Skalite.

Podczas pościgu kierowca spowodował kolizję, w wyniku której pojazd został poważnie uszkodzony. Sam natomiast zbiegł z miejsca zdarzenia. Po kilku godzinach uciekinier został zatrzymany przez funkcjonariuszy na jednej ze stacji paliw w Żorach. Na szczęście w wyniku kolizji nikt nie odniósł obrażeń. To nie jedyny taki przypadek w ostatnim czasie.

Sytuacja ma nieco inny przebieg w przypadku 23-letniego polskiego kuriera, który próbował nielegalnie przewieźć cudzoziemców przez terytorium Polski.

- Prokurator Prokuratury Rejonowej w Żywcu przedstawił mu zarzut o to, że w dniu 6 lipca 2023 r., w celu osiągnięcia korzyści majątkowej zorganizował przekroczenie granicy Rzeczypospolitej Polskiej 21 ob. Syrii (art. 264 §3 k.k.) oraz zarzut o to że w tym samym dniu, poruszając się samochodem typu bus, pomimo wydania przez funkcjonariuszy Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Żorach, przy użyciu sygnałów świetlnych i dźwiękowych polecenia do zatrzymania pojazdu, mężczyzna tego nie uczynił i podjął ucieczkę, a następnie staranował bramę wjazdową na teren ogródków działkowych, narażając tym samym na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu dwudziestu jeden obywateli Syrii (art. 178b k.k., art. 160 § 1 k.k. i art. 288 §1 k.k) - przekazuje ppor. Straży Granicznej Szymon Mościcki, rzecznik prasowy komendanta oddziału SG.

Sąd Rejonowy w Żywcu zdecydował o tymczasowym aresztowaniu kuriera na trzy miesiące. Mężczyzna został osadzony w Areszcie Śledczym w Bielsku-Białej. Za popełnione czyny grozi mu kara pozbawienia wolności do 8 lat.

Należy również zauważyć, że cudzoziemcy podejmują próby nielegalnego przekroczenia granicy z Grecji do Polski drogą lotniczą. W ubiegłym roku funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 41 osób, które przybyły do Polski posługując się sfałszowanymi lub przerobionymi dokumentami. W pierwszym półroczu 2023 roku zatrzymano już 81 osób w podobnych okolicznościach.

- Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej od początku 2023 r. zatrzymali już 8 kurierów. W całym ubiegłym roku funkcjonariusze ŚlOSG zatrzymali łącznie 84 osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę z Czech lub Słowacji do Polski drogą lądową, natomiast tylko w I półroczu 2023r. zatrzymano już 116 osób. W adekwatnym okresie 2022 r. było ich 26 - podaje ppor. Straży Granicznej Szymon Mościcki.

Co grozi osobom, które biorą udział w procederze nielegalnych imigracji?

W Polsce osoby zaangażowane w proceder nielegalnej imigracji mogą być poddane różnym konsekwencjom prawnym. Warto podkreślić, że kary dla osób, związanych z nielegalną imigracją mogą się różnić w zależności od okoliczności i stopnia zaangażowania danej osoby.

  1. Kodeks Karny: Osoby organizujące nielegalną imigrację lub uczestniczące w niej mogą zostać postawione przed sądem i skazane na podstawie przepisów Kodeksu Karnego. W zależności od stopnia zaangażowania i naruszenia przepisów, mogą zostać skazane na karę pozbawienia wolności.
  2. Kodeks Wykroczeń: Osoby biorące udział w nielegalnej imigracji mogą również podlegać sankcjom na podstawie przepisów Kodeksu Wykroczeń. Na przykład, prowadzenie działalności przemytniczej lub ułatwianie nielegalnego przekroczenia granicy może zostać uznane za wykroczenie i być karane grzywną.
  3. Ustawa o Cudzoziemcach: Przepisy zawarte w Ustawie o Cudzoziemcach w Polsce regulują kwestie związane z pobytami cudzoziemców i imigracją. Osoby zaangażowane w nielegalną imigrację mogą naruszać te przepisy i podlegać konsekwencjom administracyjnym, takim jak deportacja, zakaz wjazdu do Polski czy obowiązek opuszczenia kraju.

W przypadku poważnych naruszeń prawa, osoby zaangażowane w nielegalną imigrację mogą być postawione przed sądem, a w wyniku procesu sądowego mogą zostać skazane na kary pozbawienia wolności.

- Straż Graniczna przypomina, ku przestrodze dla osób poszukujących szybkiego zarobku, iż w orzecznictwie przyjęto, że „organizowanie" innym osobom przekraczania wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej (art. 264 § 3 k.k.) nie musi sprowadzać się wyłącznie do starań o zapewnienie samego fizycznego przekroczenia tej granicy wbrew przepisom. Może bowiem polegać również na staraniach o zapewnienie miejsc przechowania dla osób nielegalnie przekraczających granice Rzeczypospolitej Polskiej lub środków przewozu tychże osób do określonych miejsc.” (Wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 24 października 2017 r., sygn. akt II AKa 200/17) - przestrzega ppor. Straży Granicznej Szymon Mościcki.

Co dzieje się z imigrantami, którzy nielegalnie przekraczają polskie granice?

W przypadku nielegalnego przekraczania polskich granic przez imigrantów, mogą mieć miejsce różne procesy i procedury, które zależą od okoliczności, przepisów prawa i polityki migracyjnej.

Co w przypadku imigrantów, którzy nielegalnie przekraczają granice Polski?

  1. Zatrzymanie i proces administracyjny: Osoby zatrzymane po nielegalnym przekroczeniu granicy mogą zostać poddane procedurze administracyjnej. W ramach tej procedury, imigrantom może zostać przedstawiony zarzut nielegalnego przekroczenia granicy, a następnie mogą być umieszczeni w ośrodkach administracyjnych lub aresztach dla cudzoziemców.
  2. Procedura azylowa: Jeśli osoba, która nielegalnie przekroczyła granicę Polski, ubiega się o azyl lub ochronę międzynarodową, może być skierowana do procedury azylowej. W ramach tej procedury osoba ma prawo wystąpić z wnioskiem o azyl i przedstawić swoje powody ubiegania się o ochronę międzynarodową. Decyzja w sprawie azylu będzie zależała od indywidualnych okoliczności oraz od oceny sytuacji w kraju, z którego osoba ucieka.
  3. Postępowanie wydalenia: Jeśli osoba nielegalnie przekroczyła granicę i nie ubiega się o azyl ani ochronę międzynarodową, może podlegać procedurze wydalenia. W ramach tego procesu, osoba może zostać zatrzymana, a następnie podjęte zostają kroki mające na celu powrót do kraju pochodzenia, takie jak decyzje administracyjne o wydaleniu i organizacja transportu powrotnego.

Warto zaznaczyć, że polityka migracyjna i praktyki związane z nielegalną migracją różnią się w zależności od kraju i zmieniają się w czasie.

W każdym przypadku, niezależnie od statusu imigranta, należy zapewnić poszanowanie podstawowych praw człowieka, w tym prawa do godnego traktowania, ochrony przed przemocą oraz dostępu do odpowiedniej pomocy prawnej i humanitarnej.

Nie przeocz

Zobacz także

od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni