Prezydent Komorowski otworzył muzeum Tragedii Górnośląskiej....

  Prezydent Komorowski otworzył muzeum Tragedii Górnośląskiej. Na niby...

  Tomasz Klyta

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Prezydent Bronisław Komorowski i Regina Kudla, ofiara deportacji
  1/2
  przejdź do galerii

  Prezydent Bronisław Komorowski i Regina Kudla, ofiara deportacji ©Arkadiusz Gola

  Muzeum poświęcone Tragedii Górnośląskiej otwierano z wielką pompą. Tymczasem na zwiedzanie musimy jeszcze poczekać
  W ostatnią sobotę uroczyście otwarto Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR. Na imprezę do Radzionkowa przyjechało mnóstwo ważnych osobistości z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim na czele.

  Choć w świat poszła informacja, że muzeum już funkcjonuje, na faktyczne otwarcie placówki musimy poczekać jeszcze kilka dni. Centrum dokumentacji rozpocznie bowiem działalność dopiero w najbliższy poniedziałek, 23 lutego.

  Sytuacja kuriozalna, niemal jak z czasów PRL. Bo przecież to właśnie z PRL pochodzą opowieści o malowaniu trawy na zielono przed przyjazdem partyjnych dostojników.

  Przyspieszone otwarcie


  Pracownicy Urzędu Miasta w Radzionkowie przyznają, że bardzo zależało im na tym, aby uroczystość otwarcia zaszczycił swoją obecnością prezydent Komorowski. Zaproszenie wysłano już wiele miesięcy temu.

  - Na początku listopada otrzymaliśmy informację z Kancelarii Prezydenta, że Bronisław Komorowski obejmie patronat nad uroczystością otwarcia. Również z Kancelarią ostatecznie uzgodniliśmy datę otwarcia muzeum. Sami wstępnie planowaliśmy to zrobić kilka dni później, 17 lutego - mówi Jarosław Wroński, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Radzionkowie.

  Otwarcie muzeum zostało więc przyspieszone. Miasto musiało ponadto spełnić wymagania dotyczące wizyty głowy państwa. Jak jednak podkreśla Jarosław Wroński, nie było w nich ekstrawagancji.

  - Chodziło przede wszystkim o względy bezpieczeństwa. Muzeum mieści się w budynku starego dworca PKP, przy czynnej linii kolejowej i w sąsiedztwie ruchliwej drogi. Nie mogliśmy ich zamknąć - mówi rzecznik UM w Radzionkowie. - Do tego trzeba było ograniczyć liczbę osób z obsługi do minimum. Dla prezydenta przygotowaliśmy VIP room, musieliśmy też zorganizować miejsce do kontroli pirotechnicznej. Dużo czasu trzeba było poświęcić na przygotowanie uroczystości zgodnie z protokołem dyplomatycznym. Mam tu na myśli odpowiednie usadzenie gości, kolejność ich przywitania przez prowadzącego oraz kolejność wystąpień. Przez cały czas byliśmy w kontakcie z Kancelarią Prezydenta. Po raz pierwszy organizowaliśmy wizytę najważniejszej osoby w państwie. Zdobyliśmy doświadczenie, które na pewno nam się przyda przy okazji innych wydarzeń - dodaje Wroński.

  Urzędnicy byli zajęci ostatecznym dopinaniem szczegółów wizyty Bronisława Komorowskiego niemal przez dwa tygodnie. Była to pierwsza w historii wizyta prezydenta RP w Radzionkowie, choć nie pierwsza wizyta głowy państwa. Na początku XX w. miasto odwiedził Wilhelm II Hohenzollern - ostatni cesarz Niemiec.

  Malowanie trawy, ale...

  Prezydent już muzeum odwiedził, placówka została otwarta z wielką pompą. Cóż jednak z tego, skoro ci, którzy chcą odwiedzić Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR, muszą jeszcze poczekać.

  - Otwarcie z prezydentem na tydzień przed faktycznym otwarciem? Oczywiście że można znaleźć analogię pomiędzy wizytą prezydenta Komorowskiego w Radzionkowie a słynnymi historiami o malowaniu trawy - uważa dr Tomasz Słupik, politolog z Uniwersytetu Śląskiego. - Osobnego smaczku sprawie może dodać fakt, że trwa właśnie kampania wyborcza - zaznacza.
  Z drugiej strony Słupik dodaje jednak, że wizytę prezydenta Komorowskiego należy rozpatrywać również pod innym kątem.

  - Za Komorowskim zawsze jeździ mnóstwo dziennikarzy. Informacja o tym, że w niewielkim Radzionkowie otwarto takie muzeum, rozeszła się po całej Polsce. Dzięki temu ludzie mieli szansę zapoznać się z takim terminem jak Tragedia Górnośląska. Nawet jej ofiary przez lata nie mogły o niej mówić, już nie wspominając o osobach z innych części Polski. Wizyta prezydenta podniosła rangę tego wielkiego dla całego Śląska wydarzenia - uważa dr Słupik.

  Multimedialne muzeum



  Jeszcze tydzień

  Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR zostanie uruchomione w poniedziałek, 23 lutego. Muzeum będzie czynne od godz. 9 do godz. 15. Wyjątkiem będą czwartki, kiedy muzeum będzie można zwiedzać w godz. 11-18. Placówka będzie ponadto otwierana w co drugi weekend. W soboty wystawę będzie można oglądać w godz. 9-15, a w niedziele od 11 do 17. Koszt wejścia dla osoby dorosłej to 9 zł. Bilety ulgowe dla dzieci i emerytów będą kosztowały 5 zł. Również 5 zł za jeden bilet zapłacą grupy zorganizowane (minimum 15 osób).

  Rezerwacji można dokonać pod numerem telefonu 32 307-35-36, lub osobiście od 18 lutego.

  Muzeum w Radzionkowie kosztowało ok. 1 mln zł. Znajduje się przy ul. św. Wojciecha, w budynku starego dworca.
  W inicjatywę powstania muzeum zaangażowało się 29 samorządów, które wspierały inwestycję. Placówka ma charakter multimedialny. Zwiedzanie wraz z oglądaniem prezentacji trwa 30-40 min i jest w dużej mierze zależne od zwiedzających.

  Co sądzisz o sytuacji z muzeum? Dyskutuj z autorem

  CZYTAJ TAKŻE:
  Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w Radzionkowie czynne od 23 lutego



  *Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
  *Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
  *Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (54)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  równacie do Faktu

  Tomek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

  Powoli równacie poziomem artykułów do Faktu itp. brukowców. Wydarzenia o których traktuje otwarte Centrum miały miejsce 70 lat temu, mówić publicznie o nich można było dopiero po 1989 roku, a wy...rozwiń całość

  Powoli równacie poziomem artykułów do Faktu itp. brukowców. Wydarzenia o których traktuje otwarte Centrum miały miejsce 70 lat temu, mówić publicznie o nich można było dopiero po 1989 roku, a wy robicie problem z tego, że jeszcze "aż" tydzień trzeba poczekać na otwarcie muzeum dla zwiedzających. Żenada, nic tylko pogratulować głupoty.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak przyblokować RAŚ? - Otworzyć Centrum Dokumentacji Deportacji

  Polityka blokowania (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 9

  RAŚ publicznie i głośno przypominał o ofiarach Tragedii Górnośląskiej, organizował marsze, domagał się upamiętnienia, więc władza "spełniła wolę" najbardziej krzykliwej części ludu śląskiego,...rozwiń całość

  RAŚ publicznie i głośno przypominał o ofiarach Tragedii Górnośląskiej, organizował marsze, domagał się upamiętnienia, więc władza "spełniła wolę" najbardziej krzykliwej części ludu śląskiego, organizując CDDG, które otworzył sam Prezydent RP.
  Dzięki temu zmyślnemu zabiegowi RAŚ znów musi wymyślać tematy nowych akcji, marszów, bo temat deportacji Górnoślązaków został skutecznie zagospodarowany (zawłaszczony) przez rządzących. Tym samym pamięć Tragedii Górnośląskiej została upaństwowiona.
  Oto jedna z wielu metod blokowania nielubianej lokalnej organizacji społecznej.
  Gdyby było inaczej, to na otwarciu Centrum obok Prezydenta i notabli stałby dr Jerzy Gorzelik, a nie stał...
  Od 2016 roku Marsze na Zgodę będą już tylko wewnętrznymi imprezami stowarzyszenia o akronimie RAŚ.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bzdury , wszedzie na calym swiecie wpierw otwieraja muzeum dla

  ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

  najwazniejszych gosci, pozniej dziennikarzy ktorzy piszac zachecaja do zwiedzania a na koncu otwiera sie dla zwiedzajacych. Mam wrazenie ze to szukanie dziury w calym.Prownanie do PRL-lu, zenujace...rozwiń całość

  najwazniejszych gosci, pozniej dziennikarzy ktorzy piszac zachecaja do zwiedzania a na koncu otwiera sie dla zwiedzajacych. Mam wrazenie ze to szukanie dziury w calym.Prownanie do PRL-lu, zenujace , podobnie jak opinia RASiowego doktotra . zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  lepiej b. późno niż wcale

  starzik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  1. prawda zawsze wychodzi na jaw 2. obecność Prezydenta RP dziś , to zapowiedź przeproszeń jutro zwłaszcza za kilkanaście tysięcy deportowanych Ślązaków z obywatelstwem polskim z udziałem polskich...rozwiń całość

  1. prawda zawsze wychodzi na jaw 2. obecność Prezydenta RP dziś , to zapowiedź przeproszeń jutro zwłaszcza za kilkanaście tysięcy deportowanych Ślązaków z obywatelstwem polskim z udziałem polskich funkcjonariuszy 3. ciekawe , czy P. RP rzucił coś na tacę Muzeum , chociażby mały ułamek tego co idzie wsparcia na Ukrainę , bo zrzutka nielicznych miast śląskich była symboliczna 4. Deutsch jak Twoje ziomale walczą o pamięć tych w ogromnej większości niewinnych ludzi . O ile wiem milczą , bo mają Śląsk dokładnie tam gdzie miał Piłsudski, czyli w "du..." . Miliardy ejro dla Grecji i Ukrainy , ochłapy dla G.Ś. i nóż w plecy dla G. Śląska poprzez rygorystyczny pakiet klimatyczny. 5. Początek ujawniania i nagłaśniania sprawy prze najwyższe władze państwowe trzeba odnotować z zadowoleniem, składając jednocześnie ukłoń tym pionierom co walczyli o ujawnienia prawdy to jest Stowarzyszeniu Tragedii Górnośląskiej z Knurowa i Ruchowi Autonomii Śląska z siedzibą w Rybniku pod przewodnictwem R. Kołodziejczyka , a później IPN z Katowic 5. Niknie kolejna biała plama w historii Polski , to dobrze , bo wymaga tego polska racja stanu. 6. Żyjemy przecież po to by dać świadectwo prawdzie , o czym zapomina wielu komentatorów i redaktorów.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Starzik

  Ślązacy to nie Polacy! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Nawet jeśli dzisiejsi Słowianie polscy nazywają Ślązaków Słowianami, to należy zauważyć że wcześniej ich nazywano Wasserpolen, w wolnym tłumaczeniu
  Rozwodnieni rzekomo Polacy, jeśli Polacy to...rozwiń całość

  Nawet jeśli dzisiejsi Słowianie polscy nazywają Ślązaków Słowianami, to należy zauważyć że wcześniej ich nazywano Wasserpolen, w wolnym tłumaczeniu
  Rozwodnieni rzekomo Polacy, jeśli Polacy to Słowianie, to Ślązacy
  To w wolnym tłumaczeniu rozwodnieni Słowianie, posługujący się językiem
  Podobnym do słowiańskiego lecz myślami są już tam gdzie granice Vistulianów
  Nie są osiągalne, więc dlatego kryptosłowianie wypuścili się na majdan.
  Ale jajcarz, w Łudzku nie zabrakło silnego samounicestwienia.
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ślązacy to nie Polacy ...

  starzik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Mamy prawo naturalne tak uważać. Ale jak już tak Pan piszesz to celem wykluczenia pomówień o "opcję niemiecką" dobrze by było pisać co najmniej tak : Ślązacy to nie Polacy, Niemcy i inne...rozwiń całość

  Mamy prawo naturalne tak uważać. Ale jak już tak Pan piszesz to celem wykluczenia pomówień o "opcję niemiecką" dobrze by było pisać co najmniej tak : Ślązacy to nie Polacy, Niemcy i inne narodowości .zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gniazdo !!!

  Karlik 74 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 8

  Szanowny Panie Redaktorze !!! Tak się zastanawiam ile trzeba mieć złej woli, żeby popełnić taki tekst. Na takie Centrum czekano na Śląsku 70 lat, a Pan prześmiewczym tonem pisze o "otwarciu na...rozwiń całość

  Szanowny Panie Redaktorze !!! Tak się zastanawiam ile trzeba mieć złej woli, żeby popełnić taki tekst. Na takie Centrum czekano na Śląsku 70 lat, a Pan prześmiewczym tonem pisze o "otwarciu na niby", o "malowaniu trawy", bo od oficjalnego otwarcia do udostępnienia dla publiczności trzeba było poczekać aż tydzień. Gdyby Pan dołożył trochę starań to dowiedziałby się Pan co w Centrum przez ten tydzień się dzieje i podałby Pan prawidłowe godziny otwarcia. Tym swoim tekstem zdeprecjonował Pan ogromny wysiłek wielu ludzi z burmistrzem Radzionkowa Panem Gabrielem Toborem, który był inicjatorem tej sprawy. Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że tekst ukazał się w śląskiej gazecie. Widać, że jesteśmy mistrzami w sr..u we własne gniazdo i jak możemy żądać szacunku jeżeli sami siebie nie szanujemy.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  @Karlik 74...

  O/S (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  pkt. 4...a co by niby Niemcy mieli dla G. Slaska zrobic, skoro zostali z niego wygnani. Co do pakietu klimatycznego...a dlaczegoby Polska nie miala postawic na zrodla energii odnawialnej (slonce,...rozwiń całość

  pkt. 4...a co by niby Niemcy mieli dla G. Slaska zrobic, skoro zostali z niego wygnani. Co do pakietu klimatycznego...a dlaczegoby Polska nie miala postawic na zrodla energii odnawialnej (slonce, wiatr...) ? Powiem ci...bo by kolesie nie mieli na czym "lodow krecic" tak jak to robia na weglu (obojetnie czy slaskim, czy ruskim,wychodzi niestety na to, ze na tym drugim)...przeciez wiatru i promieni slonca nie da sie ukrasc, mozna jedynie opodatkowac, a to juz pieniadze do wspolnej kasy - tym z kolei polscy rzadzacy na pewno nie sa zainteresowani...
  Karliku niy sluchej co ci sarmaty goudajom, a nie patrz co ci Niemce dajom...pomysl som, a spokopisz...Pyrskzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  boże widzisz i nie grzmisz

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  nie powielaj swojej głupoty..

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  miało być do starzika...

  O/S (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  Karlik 74 wyboczcie:-)


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  O/S osmol tych Niemców

  starzik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 8

  Niemcy obecnie skazali O/S czy jak kto woli G.Ś. na zapaść gospodarczą , a że realizują to bezpośrednio Ci co całują Merkel po rączkach to inna sprawa. Co do stosowanych źródeł energii to niech...rozwiń całość

  Niemcy obecnie skazali O/S czy jak kto woli G.Ś. na zapaść gospodarczą , a że realizują to bezpośrednio Ci co całują Merkel po rączkach to inna sprawa. Co do stosowanych źródeł energii to niech decyduje RZETELNY , PEŁNY RACHUNEK EKONOMICZNY, a nie wybiórczy , propagandowy bełkot o nierentowności polskiego górnictwa węglowego. Przeczytajcie ostatni numer Wspólne Sprawy - biuletyn SITG. Nie umie się przebić prawda o cenie zakupu LPG i jaka jest rzeczywista cena energii wiatrowej. Masz hart ducha to szukaj stosownych informacji.. Powodzenia i proszę podać dane liczbowe i ich źródło , sprawdzę . zwiń

  Zdjęcie autora komentarza
  śląskiej gazety

  Deutsch-Oberschlesier

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

  z zagłębiowskich Milowic hehe


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kundelku..

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 8

  nie szczekaj ...bo szczekać wolno tylko rasowym...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wiync czim

  DM (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  pysk mischlingu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hołota niech zaczeka...

  Roma antiqua (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

  Najpierw Prezydent, duchowieństwo, burmistrz i inni notable + na okrasę grupka ocalałych ofiar.
  Hołota natomiast niech zaczeka na swoją kolejkę i płaci za wejście...

  Nic się nie zmieniło od...rozwiń całość

  Najpierw Prezydent, duchowieństwo, burmistrz i inni notable + na okrasę grupka ocalałych ofiar.
  Hołota natomiast niech zaczeka na swoją kolejkę i płaci za wejście...

  Nic się nie zmieniło od czasów rzymskich.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rzymianinie

  Uoberkormelowicecajtung (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 17

  Zostań prezydentem, przestaniesz być plebsem.


  Zdjęcie autora komentarza
  w Polsce granice sie zacierają

  Deutsch-Oberschlesier

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5

  Wałęsa-jąca się patologia społeczna trafia do belwederu

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W ten sposób, chcemy upomnieć się o godne traktowanie Ślązaków i ich historii

  Zygfryd Tragedia ta nie dotyczyła jednak tylko Śląska, ale także Prus Wschodnich czy Pomorza (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 2

  Wydarzenia związane z bezpośrednim przejściem armii radzieckiej i goroli otwierają krwawe karty historii Tragedii Górnośląskiej egzekucji oraz wywózek na Sybir i grabieżami i dewastacją...rozwiń całość

  Wydarzenia związane z bezpośrednim przejściem armii radzieckiej i goroli otwierają krwawe karty historii Tragedii Górnośląskiej egzekucji oraz wywózek na Sybir i grabieżami i dewastacją materialnego dziedzictwa Ślązaków O/Szwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  czwraty grosz

  Pablo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

  Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR zostało otwarte, i fajnie. Skoro nie zdecydowano się na jednoczesne upamiętnienie wszystkich ofiar Tragedii Górnośląskiej, należy stworzyć...rozwiń całość

  Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR zostało otwarte, i fajnie. Skoro nie zdecydowano się na jednoczesne upamiętnienie wszystkich ofiar Tragedii Górnośląskiej, należy stworzyć odrębne miejsce dokumentujące masowe represje, których doświadczyli ze względów narodowościowych mieszkańcy Górnego Śląska ze strony polskich władz komunistycznych. Miejsce pamięci, z wystawą opartą o dostępne w IPN i nie tylko materiały historyczne. Mam cichą nadzieję, że prezydent nie odmówi również uczestnictwa w jego otwarciu, gdy takowe powstanie. A nie wyobrażam sobie, że nie powstanie.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  budujemy mosty dla pana starosty(prezydenta)

  januszek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

  No i nareszcie wracamy do starych sprawdzonych metod najpierw Oni czyli niedotykalni i super uprzywilejowani a potem ewentualnie motłoch oczywiście tak żeby ci ostatni broń Boże nie zakłócili...rozwiń całość

  No i nareszcie wracamy do starych sprawdzonych metod najpierw Oni czyli niedotykalni i super uprzywilejowani a potem ewentualnie motłoch oczywiście tak żeby ci ostatni broń Boże nie zakłócili królewskiego spokoju wielogłowie najjaśniejszej Rzeczypospolitej .
  W normalnym demokratycznym od zawsze społeczeństwie pierwszymi zaproszonymi i honorowymi gośćmi powinni być ci których deportowano a potem wszyscy inni bo to o nich jest to muzeum a nie głowach państwa. Dlatego te wszystkie mądropodobne tłumaczenia my chcieli , my zaplanowali itd to nic innego jak zwykły klekot lokalnych klakierów którzy powiedzą wszystko co zostanie im podsunięte pod nos.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jakie malowanie trawy? co za gupek to wymyślił? Nie łapiecie folksdojcze?

  , (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 21

  to była inspekcja! ,specjalnie przed otwarciem ,gdyby wylazła tam ukryta opcja !


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  , (gość) •

  Ślonzok (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 2

  co ty potomku morderców slonzoków otwierosz ten ryj


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  on nie jest niemcem.

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  może się zatem odzywać.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo