Próbny egzamin 8-klasisty 2021: Język polski z Panem Tadeuszem. Arkusze CKE i odpowiedzi 17.03.2021

Marcin Twaróg
Marcin Twaróg
Egzamin 8-klasisty. Sprawdź Arkusze CKE i odpowiedzi z języka polskiego
Egzamin 8-klasisty. Sprawdź Arkusze CKE i odpowiedzi z języka polskiego Konrad KozłOwski/Polskapress
Udostępnij:
Próbny egzamin 8-klasisty z języka polskiego odbył się 17 marca 2021. Uczniowie otrzymali arkusze CKE i w ciągu 120 minut musieli odpowiedzieć na wszystkie pytania. Egzamin ósmoklasisty był próbny, ale emocje prawdziwe, bo test sprawdzał wiedzę uczniów, jaka nabyli w całym programie nauczania w szkole podstawowej. Sprawdź Arkusze CKE z języka polskiego i prawidłowe odpowiedzi.

PRÓBNY EGZAMIN 8-KLASISTY - ARKUSZ PYTAŃ I ODPOWIEDZI

Egzamin ósmoklasisty sprawdza wiadomości i umiejętności określone ‎w podstawie programowej kształcenia ogólnego języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nabyte przez uczniów podczas nauki w klasach 1-8. Z powodu pandemii koronawirusa i trudności związanych z nauczaniem zdalnym, ministerstwo wydało specjalny dokument, tak zwane wymagania egzaminacyjne, który zawęża nieco zakres materiału, który będzie sprawdzany podczas testu. Wymagania te obowiązują także na egzaminie próbnym.

Próbny egzamin ósmoklasisty 2021 z języka polskiego. Arkusz pytań i odpowiedzi. >>>Arkusz pytań i odpowiedzi na następnej stronie

Próbny egzamin ósmoklasisty 2021. JĘZYK POLSKI. Arkusz CKE i...

Pytania z języka polskiego na egzaminie ósmoklasisty

Uczniowie mieli do napisania wypracowanie. W tym roku mają do wyboru dwa tematy.

Pierwszy temat to rozprawka, w której muszą udowodnić na podstawie dwóch lektur - obowiązkowej i dowolnej - że w każdym z nas jest coś, co zasługuje na podziw.

Drugi temat to opowiadanie o spotkaniu z bohaterem wybranej lektury, który przekonał ucznia do tego, że warto podejmować ryzyko.

Na próbnym teście ósmoklasisty pojawia się fragment "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. To do niego odnosi się część zadań zamkniętych. Jest także krótki tekst filozoficzny o Diogenesie pochodzący ze zbioru esejów ks. Józefa Tischnera "Krótki przewodnik" o życiu.

Ósmoklasiści mieli też za zadanie zredagować zaproszenie na wystawę fotograficzną.

Próbny egzamin ósmoklasisty - harmonogram

  • 17 marca (środa), godz. 9:00 – język polski - 120 minut
  • 18 marca (czwartek), godz. 9:00 – matematyka - 100 minut
  • 19 marca (piątek), godz. 9:00 – języki obce nowożytne - 90 minut

Przebieg egzaminu ósmoklasisty

Egzamin ósmoklasisty 2021 różni się od tych z lat ubiegłych. Materiał jest znacznie okrojony z powodu okrojonego programu edukacyjnego.

Centralna Komisja Egzaminacyjna organizuje próbny egzamin ósmoklasisty i niestety znajdują się tam także zadania z materiału, którego jeszcze nie zdążyli przerobić na zajęciach.

- Zadania w teście diagnostycznym mogą dotyczyć zagadnień lub lektur obowiązkowych nieomawianych na lekcjach do połowy marca - informuje dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Marcin Smolik.

CKE podkreśla, że celem próbnego egzaminu ósmoklasisty jest zidentyfikowanie wiadomości i umiejętności, które dany uczeń opanował już w stopniu zadowalającym, oraz wiadomości i umiejętności, które wymagają jeszcze doskonalenia, a także zapoznanie ucznia z pracą z arkuszem egzaminacyjnym. Zdaniem CKE nieuzasadnione jest wstawianie uczniom ocen za to, jak wypadli na próbnym egzaminie. Egzamin ósmoklasisty sprawdza wiadomości i umiejętności określone ‎w podstawie programowej kształcenia ogólnego języka polskiego, matematyki oraz języka obcego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie