Prof. Zbigniew Florjańczyk profesorem honorowym Akademii im. J. Długosza [ZDJĘCIA]

Janusz Strzelczyk
Prof. Zbigniew Florjańczyk został profesorem honorowym Akademii im. J. Długosza Janusz Strzelczyk
Dzisiaj w Akademii im. J. Długosza w Częstochowie odbyła się uroczystość nadania tytułu profesora honorowego tej uczelni, profesorowi Zbigniewowi Florjańczykowi. Laudację wygłosił prof. dr. hab. Józef Drabowicz.

Prof. zw. dr hab. inż dr. h.c. Zbigniew Florjańczyk urodził się 31 stycznia 1948 roku w Warszawie. Studia wyższe na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej ukończył w roku 1970. W tej placówce uzyskał stopnie naukowe doktora nauk technicznych (1974) i doktora habilitowanego nauk chemicznych (1984). Tytuł naukowy profesora nauk chemicznych uzyskał w roku 1993, 5 lat później został powołany na stanowisko profesora zwyczajnego.

W roku 2011 uzyskał godność Doktora Honoris Causa Politechniki Rzeszowskiej. Odbył staże naukowe w University of Massachusetts (1978/1979) i w University of London (1981), a w roku 1993 pracował jako zaproszony profesor w University of Guelph (Kanada). Na macierzystym wydziale pełnił funkcje dyrektora Instytutu Technologii Tworzyw Sztucznych (1987-1991) oraz dziekana (1996-2002). Od roku 2002 jest kierownikiem Katedry Chemii i Technologii Polimerów. Przez kilka kadencji był członkiem Senatu Politechniki Warszawskiej, gdzie pełnił funkcje przewodniczącego Senackich Komisji ds. Nauki i ds. Etyki Zawodowej. Wypromował 24 doktorów i ponad 80 magistrów inżynierów.

Profesor Florjańczyk pełnił i pełni wiele funkcji poza Politechniką Warszawską. Od roku 2003 jest członkiem Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów - podczas ostatniej kadencji przewodniczy Sekcji Nauk Matematycznych, Fizycznych, Chemicznych i Nauk o Ziemi. Jest przewodniczącym Rad Naukowych Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN i Instytutu Chemii i Technik Jądrowych oraz członkiem Rad Naukowych ICHO PAN, CBMiM PAN, Instytutu Chemii Przemysłowej, Instytutu Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników, Instytutu Nowych Syntez oraz Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych. Był członkiem z wyboru KBN oraz Rady Nauki przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W radzie tej był wiceprzewodniczącym Komisji Badań na Rzecz Rozwoju Nauki, przewodniczył Zespołom Interdyscyplinarnym ds. Badań Własnych Uczelni i ds. Stypendiów dla Wybitnych Młodych Naukowców oraz koordynował prace paneli oceniających wnioski o projekty badawcze w zakresie technologii chemicznych.

Był jednym z głównych współautorów Krajowego Programu Badań Naukowych i Prac Rozwojowych, zatwierdzonego w październiku 2008 roku (odpowiadał za obszar priorytetowy „Zaawansowane Technologie dla Gospodarki"), oraz współautorem Programu Badań Naukowych na Rzecz Polskiego Przemysłu Obronnego z roku 2007 (obszar tematyczny „Materiały Wysokoenergetyczne"). W latach 2007-2009 był reprezentantem Polski w Komitecie NATO - Science for Peace and Security. W latach 1997-2001 przewodniczył sekcji krajowej Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz reprezentował Polskę w Europejskiej Federacji Polimerów. W roku 2000 był głównym organizatorem Światowego Kongresu Polimerów (IUPAC MACRO 2000), który odbył się na Politechnice Warszawskiej z udziałem około 1500 uczestników z ponad 50 krajów.Głównymi obiektami badań naukowych Profesora są chemia i technologia polimerów, technologia organiczna oraz kataliza. W swojej działalności stara się w sposób harmonijny łączyć badania aplikacyjne z badaniami podstawowymi, które traktuje jako niezbędny fundament do innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

W swym dorobku ma ponad 170 artykułów naukowych, 1 podręcznik akademicki, 5 opracowań monograficznych, 52 przyznane patenty, a także szereg wdrożonych technologii i ekspertyz wykonanych dla krajowych i zagranicznych ośrodków przemysłowych. Jednym z najważniejszych osiągnięć w badaniach o charakterze aplikacyjnym było opracowanie i wdrożenie w roku 1993 technologii wytwarzania emulsji polimerowych w Zakładach Chemicznych Boryszew. Na uwagę zasługuje tu tempo prac - od pierwszych prób w laboratorium do uruchomienia dużej instalacji przemysłowej w zakładzie, który nie miał wcześniej żadnych doświadczeń w syntezie polimerów, minęło zaledwie 10 miesięcy. Uruchomienie tej technologii niezwykle korzystnie wpłynęło na kondycję ekonomiczną zakładu i jego bardzo udany debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych. W późniejszym okresie stopniowo zwiększano paletę otrzymywanych wyrobów i wybudowano bliźniaczą instalację - dziś wytwarza się w nich około 10 tys. ton produktów rocznie.

Do innych znaczących osiągnięć Profesora zaliczyć można wdrożenie 3 technologii dotyczących produkcji żywic lakierniczych w Dębickiej Fabryce Farb i Lakierów oraz modernizację jednego z węzłów produkcji polietylenu w instalacji koncernu Basel-Orlen. Kierowany przez Profesora Florjańczyka zespół badawczy opracował też elementy technologii wytwarzania monomerów i środków pomocniczych do produkcji polimerów dla kontrahentów zagranicznych - koncernów Rhodia (dawniej Rhone-Poulenc), Varta, PPG Industries Inc. i firmy Scientific Design Company.

Za swoją działalność naukową i techniczną profesor Florjańczyk otrzymał szereg prestiżowych wyróżnień przyznanych przez PAN, dawne Ministerstwo Przemysłu Chemicznego, PTChem (medal Stanisława Kostaneckiego - 2008 i medal Ignacego Mościckiego - 2010) oraz Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów (medal Tadeusza Sendzimira - 2012). Został też odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Politechniki Warszawskiej, a także innymi odznaczeniami państwowymi i regionalnymi.

Katastrofa samolotu pod Częstochową

Najnowsze oferty na Black Friday

Materiały promocyjne partnera

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.