MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prognoza pogody na lato 2024. Śląskie w lipcu jednym z cieplejszych województw? Ekspert IMGW mówi, czego możemy się spodziewać

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Lato może przyjemnie zaskoczyć.
Lato może przyjemnie zaskoczyć. Andrzej Banaś / Polska Press
Śląskie w lipcu może być jednym z cieplejszych województw w kraju – wynika z ostatniej realizacji prognozy długoterminowej Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Prognozy pogodowe na to lato dla woj. śląskiego i nie tylko przedstawia dr Radosław Droździoł z Zakładu Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych IMGW-PIB.

Czy z początkiem lipca mieszkańcy województwa śląskiego pożegnają kiepską pogodę i będą mogli odetchnąć od burz, gradu i nawałnic?

Wiele wskazuje na to, że początek lipca może charakteryzować się łagodniejszą pogodą niż ostatnie dni czerwca. Będą to dni mniej upalne, o temperaturze niższej niż 30 stopnie Celsjusza. Pożegnamy więc upalne i burzowe dni. Maksymalna temperatura powietrza w woj. śląskim może dochodzić do 24 stopni Celsjusza.

Jakie są ogólne prognozy pogody na tegoroczne lato dla województwa śląskiego?

By odpowiedzieć na to pytanie musimy posłużyć się prognozami długoterminowymi, które swoim zasięgiem zaczynają się od około dwóch tygodni a kończą na miesiącu, trzech miesiącach czy nawet sezonach. Są to prognozy bardzo ważne, lecz jednocześnie obarczone dużym ryzykiem niepowodzenia. Niektórzy sceptycy twierdzą, że jest to wróżenie z fusów. Ale to nieprawda. Na ten moment parametry mówią nam o tym, że lato w woj. śląskim może charakteryzować się średnią temperaturą powietrza powyżej normy, czyli ma być cieplejsze niż zwykle w latach 1991-2020 oraz z opadami w dolnej granicy normy.

Czy spodziewamy się szczególnie upalnego lata w tym roku? Jakie temperatury będą panowały w województwie śląskim w lipcu i sierpniu?

Niestety na to pytanie prognozy długoterminowe nie dadzą nam odpowiedzi. Tak jak wcześniej wspomniałem w tych prognozach podaje się ogólną charakterystykę pogody w tygodniu, miesiącu lub sezonie. Można domniemać, że skoro lipiec i sierpień mają być miesiącami ze średnią temperaturą w normie to wystąpią dni upalne, ale nie wiemy, ile ich będzie i jak długo potrwają.

Jak pod kątem prognozowanych średnich temperatur województwo śląskie wypada na tle reszty kraju?

Województwo śląskie według ostatniej realizacji prognozy długoterminowej w lipcu może być jednym z cieplejszych województw w kraju. Północna połowa kraju może być trochę chłodniejsza.

Jak co roku sporo mieszkańców podczas lata wybierze się nad polskie morze. Zatem, czy można określić, jaki termin wyjazdu będzie najkorzystniejszy pogodowo?

Tutaj prognozy długoterminowe niestety nie dadzą nam dokładnej odpowiedzi. Dopiero na około 10-14 dni „do przodu” można powiedzieć coś więcej i dokładniej na temat przyszłej pogody.

Czy występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych w czerwcu można zacząć traktować jako coś powtarzalnego? W następnym roku czeka nas powtórka z rozrywki, czyli zagrożenia rozmiaru powodzi błyskawicznej w Bielsku-Białej lub nawałnicy, która przeszła nad Pstrążną (pow. rybnicki)?

Opisy w prognozach długoterminowych nie odpowiedzą nam na pytania, czy i kiedy zagrożą nam wezbrania i powodzie. Mogą dostarczyć jedynie pewnych wskazówek dotyczących ryzyka wystąpienia takich zjawisk. Wezbrania i powodzie zależą od wielu lokalnych czynników, takich jak sytuacja synoptyczna, topografia terenu, wilgotność gleby, istniejące warunki hydrologiczne. To prawda, że prognozy mogą wskazywać na ogólne wzorce sezonowe, ale dokładne terminy i intensywność opadów nie muszą się pokrywać. Nawet okresy suszy mogą być przerwane przez intensywne opady prowadzące do powodzi. To ostatnio w wyniku zmian klimatu staje się coraz częstszym zjawiskiem, gdzie susza na zmianę z powodziami błyskawicznymi występuje nawet na tym samym obszarze. Można więc spodziewać się, że ekstremalne zjawiska pogodowe będą występować coraz częściej i zdecydowanie należy traktować ten temat bardzo poważnie.

Jakie są najważniejsze źródła informacji pogodowych, z których mieszkańcy powinni korzystać?

Najważniejszym źródłem informacji pogodowych jest źródło, które gwarantuje profesjonalny i zgodny z najnowszymi badaniami naukowymi przekaz. Takim źródłem informacji pogodowych jest Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Udostępniamy swoje prognozy na stronie internetowej https://meteo.imgw.pl/. Tu mieszkańcy woj. śląskiego znajdą prognozę wykonaną przez synoptyków na dwa i pięć dni w formie wizualizacji i tekstowej.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej pełni kluczową rolę w osłonie meteorologicznej kraju od 1919 roku. Od Tatr po Bałtyk, od Karpat po Zalew Szczeciński analizuje, dostarcza prognozy i wydaje ostrzeżenie. Jego systemy informacyjne i rozwiązania działają 24/7 przez cały rok, wsparte wiedzą i doświadczeniem analityków i specjalistów meteorologii i hydrologii.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni