Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przełomowa inwestycja narciarska w Brennej. Powstanie pierwsza kolej krzesełkowa, która narciarzy ucieszy jeszcze w tym roku

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Ski Dolina Świniorka w Brennej.
Ski Dolina Świniorka w Brennej. Ski Dolina / Facebook
Żeby zjechać trzeba najpierw wjechać. Jeszcze w tym roku będzie to możliwe w Brennej za sprawą przełomowej inwestycji narciarskiej, jaką jest budowa pierwszej w tej gminie kolejki krzesełkowej. Ta realizacja niewątpliwie ucieszy wielu narciarzy. W naszej galerii zdjęć przedstawiamy wizualizację stacji dolnej wyciągu oraz mapę tras ośrodka.

Powstanie pierwsza kolej krzesełkowa w Brennej

Pierwsza kolej krzesełkowa w Brennej powstanie w stacji narciarskiej Ski Dolina Świniorka, która wchodzi w skład kompleksu Dolina Leśnicy Ski i Spa Resort. Do tej realizacji dojdzie dzięki porozumieniu właścicieli ośrodka z właścicielami działek, na których zlokalizowany jest ośrodek – zawarto nowe umowy dzierżawy gruntów w górnej części stacji.

Jak poinformowała w mediach społecznościowych stacja narciarska z Brennej, pierwsza w tej miejscowości kolej krzesełkowa będzie miała ponad 800 m długości, a poprowadzona zostanie od okolicy kas na szczyt Świniorki, czyli po śladzie poprzedniego wyciągu talerzykowego. Górna stacja zlokalizowana zostanie na szczycie. Ma zostać też ponownie uruchomiony wyciąg talerzykowy w górnej części stacji wraz z trasą zjazdową.

Ski Dolina Świniorka w Brennej – wizualizacja dolnej stacji kolei krzesełkowej.
Ski Dolina Świniorka w Brennej – wizualizacja dolnej stacji kolei krzesełkowej. Jakub Standerski / RPM S.A.

– Kolej firmy Doppelmayr (niewyprzęgana z taśmą rozbiegową) została już zakupiona i przywieziona do Polski. Niektóre jej elementy możecie zobaczyć np. na naszym parkingu – przekazał ośrodek.

Prace projektowe rozpoczęto na początku drugiego kwartału 2023 roku. Ośrodek otrzymał już prawomocną decyzję środowiskową. Złożył również wniosek o pozwolenie na budowę z całą wymaganą dokumentacją projektową. Kolejne prace związane z inwestycją mają rozpocząć się w marcu.

– Wraz z budową kolei krzesełkowej realizowane będą inne inwestycje związane między innymi z rozbudową systemu naśnieżania – czytamy w komunikacie stacji.

Ski Dolina Świniorka w Brennej.
Ski Dolina Świniorka w Brennej. Ski Dolina / Facebook

Ski Dolina Świniorka od lat nabiera kształtów

Ski Dolina Świniorka znajduje się w dolinie Leśnicy, gdzie swoją działalność rozpoczęła w latach 80. XX wieku. Na początku, aby skorzystać z jedynego wyciągu talerzykowego trzeba było wyjechać (jeśli droga to umożliwiała) lub wyjść do połowy góry. Pierwszy przełom nastąpił w roku 2007, kiedy ośrodek zaczął przybierać obecny kształt. Został wybudowany drugi wyciąg z doliny do połowy góry oraz mały wyciąg do nauki. W kolejnym roku uruchomiony został trzeci duży wyciąg talerzykowy na szczycie. W tej formie ośrodek działał do sezonu 2018/2019. W ostatnich latach nie funkcjonowały oba wyciągi talerzykowy zlokalizowane w górnej części trasy.

Ski Dolina Świniorka w Brennej –  mapa ośrodka po zrealizowaniu inwestycji.
Ski Dolina Świniorka w Brennej – mapa ośrodka po zrealizowaniu inwestycji. Jakub Standerski / RPM S.A.

W tym sezonie ośrodek udostępnia jeden wyciąg talerzykowy od kas do połowy góry z trasą o długości około 500 m, wyciąg zaczepowy oraz taśmę obsługującą zarówno trasę dla początkujących, jak i to do snowtubingu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera