MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przepiękna wieś zaledwie godzinę od Katowic - Ojców. To prawdziwa perła małopolski! Widoki tutaj są niesamowite, zobaczcie sami...

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Ojców, otoczony malowniczym Ojcowskim Parkiem Narodowym, jest niezaprzeczalnie jedną z najurokliwszych wsi w całym województwie małopolskim. Znajduje się zaledwie godzinę drogi od Katowic. To miejsce, gdzie przyroda w najpiękniejszym wydaniu splata się z bogatą historią i niezwykłymi atrakcjami. Od odwiedzenia średniowiecznych ruin zamków po zwiedzanie fascynujących jaskiń, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jeśli nie macie planów na weekend, Ojców jest zdecydowanie miejscem, które warto wziąć pod uwagę.

Spis treści

Ojców - perła województwa małopolskiego

W samym sercu województwa małopolskiego, w malowniczej Dolinie Prądnika, leży wieś o niezwykłej historii i uroku – Ojców. Pierwsze wzmianki o tym miejscu pochodzą z odległego 1370 roku. Wówczas to, z osady powstałej przy zamku, zaczęła się rozwijać miejscowość, która dzisiaj przyciąga turystów z całego świata. To właśnie tutaj znajduje się serce Ojcowskiego Parku Narodowego, który co prawda jest jednym z najmniejszych parków narodowych w Polsce, jednak kryje w sobie ogromną różnorodność przyrodniczą i historyczne skarby.

Historia Ojcowa w pigułce

Historia sięga XIV wieku, za panowania Kazimierza Wielkiego, który nadał tej okolicy nazwę, nawiązującą do swojego ojca, Władysława Łokietka.

W drugiej połowie XIV wieku, na polecenie Kazimierza Wielkiego, wzniesiono zamek, upamiętniając tym samym jego ojca. Pierwotnie nosił on różne nazwy, takie jak "Ociec u Skały", "Ociec" czy "Oczecz", a ostatecznie przyjął nazwę "Ojców". Dziś z tego monumentalnego dzieła przetrwały jedynie malownicze ruiny, takie jak resztki murów obronnych, brama wjazdowa oraz imponująca wieża, która jest najokazalszą średniowieczną wieżą w Polsce.

Po burzliwych dziejach, w czasach upadku Rzeczypospolitej w 1795 roku, Ojców znalazł się pod zaborem austriackim, a później, po kongresie wiedeńskim w 1815 roku, pod zaborem rosyjskim. Już wtedy, ta niewielka osada, położona u stóp zamku kazimierzowskiego, stała się miejscem ożywionym życiem społecznym i kulturalnym. Wody Prądnika, wykorzystywane jako źródło energii dla różnych zakładów przemysłowych, nadawały miejscowości specyficzny charakter.

Od końca XVIII wieku zaciszną dolinę Ojcowa zaczęli odwiedzać ludzie nauki, artyści i kultury, poszukujący inspiracji w otaczającej przyrodzie i bogatej historii. Wśród nich byli tacy znani twórcy jak Adam Naruszewicz, Franciszek Karpiński, Fryderyk Chopin czy Cyprian Kamil Norwid. W połowie XIX wieku, miejsce to zaczęło przekształcać się z letniskowej osady w uzdrowisko, przyciągające kuracjuszy swym klimatem i walorami leczniczymi.

L. Kowalski, założyciel zakładu hydropatycznego w 1855 roku, zapoczątkował działalność uzdrowiska, która znalazła gorące poparcie w pracach znanego lekarza i balneologa, Józefa Dietla. Pomimo wielu wyzwań, w tym starć podczas powstania styczniowego, Ojców w końcu XIX wieku stał się popularnym miejscem wypoczynku, a na jego terenie powstały liczne pensjonaty i ośrodki wczasowe.

W 1924 roku Ojców otrzymał status uzdrowiska posiadającego charakter użyteczności publicznej. Pomimo utraty tego statusu w 1966 roku, pozostał on miejscowością turystyczną, a jego atrakcje, w tym Park Narodowy, przyciągają nadal rzesze odwiedzających.

Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy jest jednym z najstarszych parków narodowych w Polsce, utworzonym w 1956 roku. Park zajmuje obszar 21,46 km², co czyni go najmniejszym parkiem narodowym w Polsce. Park charakteryzuje się różnorodnym krajobrazem, w którym dominują wytwory skalne z wapieni górnojurajskich, tworzące malownicze formy terenowe takie jak jary, dolinki krasowe, wąwozy oraz liczne skałki i ostańce. Wapienne podłoże sprzyja także powstawaniu jaskiń, z których najbardziej znane to Jaskinia Łokietka i Jaskinia Ciemna.

Turystyka w parku odbywa się głównie po wyznaczonych szlakach, prowadzących przez najbardziej atrakcyjne obszary, gdzie można podziwiać bogactwo przyrodnicze i krajobrazowe. Oprócz pieszych wędrówek dostępna jest także turystyka rowerowa i konna. Park obfituje w zabytki, takie jak ruiny średniowiecznego Zamku w Ojcowie, Zamek Pieskowa Skała, czy liczne jaskinie turystyczne, oraz liczne gatunki roślin i zwierząt, w tym 17 gatunków nietoperzy.

Ojców i okolice - co warto zobaczyć?

Ojców i jego okolice to niezwykle atrakcyjne miejsce dla turystów, oferujące wiele interesujących atrakcji zarówno przyrodniczych, jak i historycznych. Są to m.in:

  • Zamek w Ojcowie: Ruiny dawnej warowni, które można zwiedzać. Został zbudowany w XIV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego i stanowił część systemu średniowiecznych fortyfikacji na Szlaku Orlich Gniazd.
  • Muzeum w Ojcowie: Muzeum przyrodnicze im. Władysława Szafera, poświęcone Ojcowskiemu Parkowi Narodowemu, mieszczące się w odnowionym zabytkowym "Hotelu Pod Łokietkiem".
  • Kapliczka na Wodzie: Charakterystyczna budowla z końca XIX wieku, będąca dawnymi łazienkami zdrojowymi, gdzie obecnie odbywają się msze święte.
  • Zamek Pieskowa Skała: Piękny renesansowy zamek z zadbanym ogrodem, udostępniony dla turystów przez cały rok, kryjący Oddział Muzeum na Wawelu.
  • Pustelnia Bł. Salomei w Grodzisku: Zabytkowe miejsce w Grodzisku, gdzie znajduje się pustelnia Błogosławionej Salomei oraz zabytkowy kościół Wniebowzięcia NMP.
  • Jaskinia Łokietka: Największa jaskinia Ojcowskiego Parku Narodowego, udostępniona do zwiedzania od kwietnia do października, związana z legendą o schronieniu się w niej Władysława Łokietka.
  • Jaskinia Ciemna: Inna popularna jaskinia w parku, wznosząca się ponad Doliną Prądnika, również udostępniona dla turystów od kwietnia do października.
  • Maczuga Herkulesa: Charakterystyczna skała o kształcie przypominającym maczugę, zlokalizowana na terenie parku, stanowiąca jedną z najbardziej rozpoznawalnych formacji skalnych w Polsce.
  • Brama Krakowska: Naturalna formacja skalna w Dolinie Prądnika, będąca dwoma ponad 15-metrowymi filarami, ujściem Wąwozu Ciasne Skałki do Doliny Prądnika.
  • Dolina Prądnika: Urokliwa dolina, stanowiąca część Ojcowskiego Parku Narodowego, pełna malowniczych formacji skalnych, wzgórz i jaskiń.

Dojazd do Ojcowa z Katowic

Najszybszą trasą z Katowic do Ojcowa jest trasa przez DK94. Jej długość wynosi 65,3 km i pokonamy ją w godzinę. Dostępne są również inne trasy, jednak do pokonania będziemy mieli większą ilość kilometrów, co zajmie nam więcej czasu,

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni