Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przestępcy na Śląsku wyłudzali 269 mln zł VAT. Zorganizowana grupa prowadziła fikcyjny obrót stalą. ABW zatrzymała podejrzanych

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Pawel Lacheta/ Polska Press/ Express Ilustrowany
Zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach usłyszeli czterej mieszkańcy woj. śląskiego podejrzewani o członkostwo w grupie wyłudzającej VAT. Podejrzani mieli prowadzić spółki uczestniczące w fikcyjnym obrocie stalą. Ich nielegalny proceder naraził skarb państwa na stratę ponad 269 mln złotych.

Przestępcy na Śląsku wyłudzali VAT. Zorganizowana grupa prowadziła fikcyjny obrót stalą. Naraziła skarb państwa na stratę 269 mln złotych

Zorganizowana grupa przestępcza, której co najmniej czterech członków było mieszkańcami woj. śląskiego rozbita przez ABW. Podejrzani zajmowali się wyłudzaniem podatku VAT. Wykorzystywano do tego przedsiębiorstwa, które prowadziły fikcyjny obrót stalą.

- Proceder polegał na wytwarzaniu dokumentacji poświadczającej nieprawdę m.in. faktur i innych dokumentów księgowych - tłumaczy Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych.

Przestępcy pozorowali prowadzenie działalności gospodarczej, wprowadzając dokumenty do ewidencji księgowej. Dla stworzenia pozorów i umocnienia wiarygodności spółek, stosowana była procedura Wewnątrzwspólnotowej Dostawy Towarów, chociaż tak naprawdę towar nie opuszczał granic Polski. W rzeczywistości działalność przestępców nie miała jednak jakiegokolwiek odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Zatrzymań podejrzanych ABW dokonała w końcówce stycznia. Funkcjonariusze dokonali przeszukań samochodów oraz mieszkań czwórki zatrzymanych. - Zabezpieczono dokumentację, telefony oraz komputery - wylicza Stanisław Żaryn.

Cała czwórka zatrzymanych usłyszała już zarzuty. Podejrzewa się ich o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach.

Nie przeocz

Prokuratura zastosowała wobec nich środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego.

Wydział Zamiejscowy w Radomiu Delegatury ABW w Lublinie, który pod nadzorem Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie zajmuje się śledztwem planuje dokonać kolejnych zatrzymań w sprawie.

Na nielegalnym procederze skarb państwa stracił miliony. Szacuje się, że kwota jaką wyłudzili podejrzani opiewa na ponad 269 milionów złotych.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty