MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przestępcy podszywają się pod funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Policja apeluje o czujność

OPRAC.:
Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Pixabay
Policja Śląska ostrzega przed przestępcami, podszywającymi się pod funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Apeluje o czujność i zwracanie uwagi na telefoniczne numery przychodzące, zaczynające się prefiksem 47. Oszuści głównie wyłudzają pieniądze, choć ich działania mają szeroki zakres.

Dzwonią do potencjalnych ofiar swoich oszustw

Jak informuje Policja Śląska, coraz więcej zgłoszeń o oszustwach dotyczy cyberprzestępców, którzy dzwonią do potencjalnych ofiar swoich nieuczciwych działań. Wśród nich są również ci, podszywający się pod pod funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Charakterystyczne dla ich przedsięwzięć jest wykonywanie połączeń telefonicznych, zaczynających się prefiksem 47.

Najczęściej dochodzi do wyłudzeń pieniędzy

Oszuści głównie wyłudzają pieniądze, choć ich działania mają szeroki zakres. Jednym z nich jest na przykład nakłanianie swoich potencjalnych ofiar do przekazania konkretnych informacji albo zainstalowanie szkodliwej aplikacji.

– Przestępcy, podszywając się pod policjantów Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości informują rozmówców, że ich pieniądze zgromadzone na koncie są zagrożone. Mając w posiadaniu dane, pochodzące z wycieków, potrafią uwiarygadniać swój przekaz informacjami o nas między innymi imię i nazwisko czy znajomość naszego adresu email – informuje w komunikacie Policja Śląska.

Trzeba być czujnym i ignorować podejrzane kontakty

Policja apeluje o czujność oraz zwracanie uwagi na telefoniczne numery przychodzące. Sugeruje, by nie podejmować rozmów, nawiązywanych z podejrzanych numerów i jak najszybciej je przerwać. Warto też pamiętać, by nie udostępniać nieznajomym osobom – nawet rzekomym reprezentantom różnych instytucji – informacji o sobie, bliskich czy innych ważnych danych. Nie należy również przekazywać im pieniędzy.

– Apelujemy o szczególną ostrożność w kontaktach telefonicznych z osobami, podającymi się za funkcjonariuszy różnych służb lub proponującymi świadczenie usług finansowych, lub bankowych. Bezwzględnie należy zweryfikować tożsamość dzwoniącej osoby. Nie należy ulegać namowom rozmówcy z prośbą o wykonywanie jakichkolwiek przelewów, czy podawanie kodów do autoryzacji przelewów bankowych – przypomina i ostrzega Policja Śląska.

Nie przeocz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera