MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przestępstwa w Śląskim Urzędzie Skarbowym. 45 osób oskarżonych

OPRAC.:
PAP
PAP
Julia Muc
Julia Muc
Przestępstwa w Śląskim Urzędzie Skarbowym. 45 osób oskarżonych
Przestępstwa w Śląskim Urzędzie Skarbowym. 45 osób oskarżonych arch
Prokuratura Regionalna w Katowicach postawiła zarzuty 45 osobom związane z nieprawidłowościami w Pierwszym Śląskim Urzędzie Skarbowym w Sosnowcu. Oskarżeni odpowiadają za udział w grupie przestępczej, oszustwa, pranie brudnych pieniędzy i korumpowanie naczelnika. Akt oskarżenia trafił do Sądu Okręgowego w Sosnowcu.

Przestępstwa w Śląskim Urzędzie Skarbowym. 45 osób oskarżonych

Prokuratura Regionalna w Katowicach oskarżyła 45 osób o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstwa skarbowe związane z wyłudzeniem zwrotów podatku VAT. Sprawa dotyczy nieprawidłowości w Pierwszym Śląskim Urzędzie Skarbowym w Sosnowcu, gdzie dochodziło do fikcyjnych transakcji podatkowych.

Najbardziej znanym wątkiem sprawy jest korupcja naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego, Marcinia K., który popełnił samobójstwo w 2017 roku. Zarzuty dotyczą przyjmowania korzyści majątkowych i osobistych w zamian za przychylność przy rozliczaniu należności podatkowych. Rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Katowicach, Agnieszka Wichary, poinformowała PAP o skierowaniu kolejnego aktu oskarżenia w tej sprawie.

Ruch Chorzów i Zagłębie Sosnowiec

W toku śledztwa ujawniono działania korupcyjne, w tym przekazywanie korzyści majątkowych przez byłych szefów klubów sportowych, takich jak Ruch Chorzów i Zagłębie Sosnowiec, w zamian za faworyzowanie ich fundacji. Dochodzenie w tej sprawie trwa nadal w celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności przestępstw.

- W jednym z wątków dotyczącym działań korupcyjnych ustalono, że przedstawiciele spółek byli nakłaniani do zawierania fikcyjnych umów cywilnoprawnych, w ramach których nie wykonywano żadnej pracy ani usług, a mimo to firmy te wypłacały nienależne wynagrodzenie. Wątek ten został zakończony odrębnie, w skierowany w lutym 2024 r. do Sądu Rejonowego Katowice-Wschód akcie oskarżenia, obejmującym łącznie dziewięć osób - poinformowała prok. Wichary.

Oskarżeni odpowiedzą także za pranie brudnych pieniędzy. Śledztwo wykazało, że grupa przestępcza działająca w różnych firmach prowadziła fikcyjne transakcje, wyłudzając zwroty podatku VAT na łączną kwotę blisko 25 milionów złotych oraz usiłowała wyłudzić kolejne ponad 3 miliony złotych.

Wykryte nieprawidłowości skłoniły prokuratora do złożenia wniosku o przeprowadzenie audytu w urzędzie skarbowym, który ujawnił szereg nieprawidłowości w jego działalności. Oskarżonym grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności za oszustwa oraz do 15 lat więzienia za pranie brudnych pieniędzy.

Nie przeocz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera