MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przewodnik po polskiej fladze. Jak należycie ją prezentować zgodnie z tradycją? Zapoznaj się zasadami

OPRAC.: Red.
Wywieszanie polskiej flagi wiąże się z określonymi zasadami. Zapoznaj się z nimi, aby nie popełnić błędu >>>
Wywieszanie polskiej flagi wiąże się z określonymi zasadami. Zapoznaj się z nimi, aby nie popełnić błędu >>>Pawel Relikowski
Przewodnik po polskiej fladze. 2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji przedstawiamy zasady prezentowania biało-czerwonej. Sprawdź, aby uniknąć błędów.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Co należy o niej wiedzieć?

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto zostało ustanowione w 2004 pomiędzy świętami 1 i 3 maja. Z tej okazji w wielu miejscach w Polsce organizuje się wydarzenia na cześć tego symbolu, a na licznych polskich budynkach dumnie wywiesza się flagi.

POLSKIE BARWY NARODOWE
Każde państwo, uznane na arenie międzynarodowej czy nie, posiada własną flagę, co daje setki wzorów. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego u góry i czerwonego u dołu, w proporcjach 5:8.
Jakie kolory ma flaga polski? Biały i czerwony, to oczywiste. Natomiast sprecyzowanie odcieni stanowi wyzwanie.
Jak tłumaczy portal niepodlegla.gov.pl

Z pomocą przychodzi wtedy „Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych”. Właściwe kolory są przedstawione w postaci współrzędnych trójchromatycznych barw. Wynika z nich, że biały nie jest czystym śnieżnobiałym, a kolor czerwony to karmazyn, czyli ciemna czerwień. Ciekawostką jest, że nie zawsze tak było – choć pierwszy opis flagi z 1921 roku wprowadzał karmazyn (o odcieniu nieco jaśniejszym od współczesnego), to od 1927 roku, przez ponad 50 lat obowiązywał cynober, czyli czerwony wpadający w pomarańczowy.

Czy flaga i bandera to to samo?

Istnieją dwa rodzaje polskiej flagi państwowej. Pierwsza, to znany wszystkim biało-czerwony prostokąt. Druga to flaga z godłem RP na białym pasie. Zgodnie z obowiązującą ustawą, tej drugiej wersji mogą używać tylko oficjalne przedstawicielstwa kraju za granicą, cywilne lotniska i samoloty, kapitanaty portów, oraz polskie statki morskie jako banderę - wyjaśnia niepodlegla.gov.pl

Dowiedz się, jak według tradycji powinna być eksponowana flaga Polski!

W przewodniku znaleźć możemy cenne porady, które dotyczą odpowiedniego prezentowania biało-czerwonej. O czym koniecznie należy pamiętać?

 • Flaga lub banner eksponowane publicznie muszą być czyste i mieć czytelne barwy. Nie mogą być pomięte lub postrzępione.
 • Weksylia mogą pozostawać na maszcie od świtu do zmroku. Jeśli mają pozostać dłużej muszą być odpowiednio oświetlone.
 • Na terenie RP flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Jeśli eksponuje się na masztach więcej flag, flagę państwową RP podnosi się (wciąga na maszt) jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią.
 • W dniach żałoby narodowej flaga państwowa RP podniesiona jest do połowy masztu. Na maszt stojący wciąga się ją rano na sam szczyt i po chwili powoli opuszcza do połowy wysokości. Wieczorem podnosi się ją na szczyt masztu, po czym powoli całkowicie opuszcza i zdejmuje.
 • Nie powinno się podnosić i wywieszać weksyliów w dni deszczowe i przy bardzo silnym wietrze.
 • W czasie burzy, bardzo silnego wiatru lub śnieżycy flagi należy jak najszybciej opuścić i zdjąć.
 • Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.
 • Flagą nie oddaje się honorów żadnej osobie, nie pochyla się jej przed żadną inną flagą lub znakiem.
 • Flagą nie można przykryć pomnika lub tablicy pamiątkowej przed ich odsłonięciem. Podczas uroczystości flagi na odpowiednich podstawach lub stojakach należy umieścić po lewej stronie pomnika (dla patrzącego na pomnik), w kolejności zgodnej z hierarchią.
 • Flaga nie może służyć jako nakrycie stołu lub opakowanie jakiegoś przedmiotu.
 • Na fladze państwowej RP nie wolno umieszczać żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków.
 • Powszechny stał się zwyczaj umieszczania na barwach narodowych nazw miejscowości, z których przyjeżdżają kibice na zawody sportowe (na przykład w skokach narciarskich), aby jednak nie naruszać zasad, powinny to być barwy narodowe, a nie flagi o proporcji 5:8.
 • Godnym sposobem zniszczenia zużytej flagi lub banneru jest niepubliczne spalenie. Możliwe jest także godne zniszczenie flagi przez rozdzielenie barw.

Jak prezentować flagę polską? Zobacz poradnik z ilustracjami

Prezentowanie polskiej flagi w przestrzeni publicznej obwarowane jest konkretnymi zasadami, których należy przestrzegać. Jako niezwykle istotny element identyfikacji narodowej musi być ona pokazywana z godnością. Reguły te dostosowane są do okazji.
MSWiA udostępnia specjalny miniprzewodnik „Biało-Czerwona”, który zawiera zasady prezentowania flagi zgodnie z tradycją i honorem.

Sprawdź w poniższej galerii, jak należy prezentować polską flagę. Naciśnij strzałkę w prawo, aby zobaczyć kolejną pozycję:

Z całością zapoznać się możesz TUTAJ.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni