MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielka flaga na wieży spadochronowej w Katowicach. Dzień Flagi w parku Kościuszki ZDJĘCIA

Tomasz Kuczyński
Tomasz Kuczyński
2.05.2024 r. Biało-czerwona flaga na wieży spadochronowej w parku Kościuszki w Katowicach.
2.05.2024 r. Biało-czerwona flaga na wieży spadochronowej w parku Kościuszki w Katowicach. Tomasz Kuczyński
W czwartek 2 maja 2024 obchodzony jest w Polsce Dzień Flagi. W Katowicach w parku Kościuszki na słynnej wieży spadochronowej zawieszono aż 30-metrową biało-czerwoną flagę widoczną również w autostrady A-4. Zobacz ZDJĘCIA.

Spacerowicze, rowerzyści i wszyscy korzystający z uroków majowej pogody w parku Kościuszki przystają obok wieży spadochronowej i zadzierają głowy do góry, aby zobaczyć wielką biało-czerwoną flagę, która kolejny rok z rzędu przypomina o Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przypadającym 2 maja.

Zobacz ZDJĘCIA flagi na wieży spadochronowej w katowickim parku Kościuszki, 2.05.2024 r.

Wieża spadochronowa, to symboliczne miejsce na mapie Katowic, o czym można przeczytać m.in. na stronie katowice.zhp.pl

"35-metrowa stalowa wieża spadochronowa w Katowicach w Parku im. Tadeusza Kościuszki. Do lat 50. XX wieku była wykorzystywana do początkowego szkolenia lotniczego i szkolenia skoczków spadochronowych. Jest to również owiany legendą punkt obrony Katowic, skąd w pierwszych dniach II wojny światowej harcerze mieli stawić opór wkraczającym do miasta oddziałom Wehrmachtu. Obecnie pomnik poświęcony obrońcom Katowic, poległym i zamordowanym przez Niemców w 1939 r. Jest to także jedyna zachowana wieża spadochronowa w Polsce".

Obok wieży jest tablica pamiątkowa z napisem:
"Wieczna cześć i chwała bohaterskim harcerzom, którzy swoje młode życie oddali ojczyźnie w walce z najeźdźcą hitlerowskim we wrześniu 1939 roku w 28. rocznicę najazdu hitlerowskiego".

Wikipedia o wieży spadochronowej w Katowicach:

"Wieża została zbudowana w 1937 r. z inicjatywy Śląskiego Okręgu Wojewódzkiego Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej. Stanęła w parku im. T. Kościuszki. Liczyła 50 m wysokości i była wówczas najwyższą wieżą spadochronową w kraju. Według innej wersji wysokość wynosiła 60 m. Otwarcie miało miejsce w czerwcu 1938. Obok wieży zorganizowano ośrodek sportu spadochronowego LOPP dla szkolenia skoczków spadochronowych.

Jej budowa napotkała sporo problemów. LOPP z trudem zebrała fundusze na ukończenie inwestycji. Zakłady Hohenlohe – Hohenlohe Werke S.A., właściciel kopalni Wujek, której pola węglowe znajdowały się pod parkiem podnosił obawy, że wydobycie węgla i spowodowane przezeń szkody górnicze naruszą konstrukcję wieży. Koncern górniczy odżegnywał się od odpowiedzialności oraz zażądał podpisania osobnej umowy w tej sprawie z LOPP.

4 września 1939 z pomostu wieży ostrzelano wkraczających do Katowic żołnierzy Wehrmachtu. W latach 40. niemieckie władze Katowic postanowiły rozebrać wieżę i prawdopodobnie przetopić jej elementy.

Po wojnie, w latach 50. wieżę odbudowano, ale w mniejszej skali (nowa ma 35 metrów). Przez krótki okres prowadzono na niej ćwiczenia spadochronowe, ale jak podają niektóre źródła, zaniechano ich po protestach mieszkańców".

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni