Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyszli studenci są realistami. Wiemy, co chcą studiować w naszym regionie. Najwięcej będzie psychologów i informatyków

grażyna kuźnik
Juwenalia Śląskie 2023
Juwenalia Śląskie 2023 Paweł Kurczonek
Na uczelniach woj. śląskiego zakończyły się 10 lipca internetowe zapisy na studia stacjonarne I stopnia oraz na jednolite magisterskie. System rozgrzewał się do ostatniej chwili, do północy. Mamy już najświeższe wyniki. Okazuje się, że nowi kandydaci na studia są pragmatyczni i dobrze wiedzą, w jakich zawodach zarabia się najwięcej. Pokolenie często krytykowane za roszczeniowość i oderwanie od realiów, w tym przypadku twardo stąpa po ziemi.

Na uczelniach woj. śląskiego zakończyły się 10 lipca internetowe zapisy na studia stacjonarne I stopnia oraz na jednolite magisterskie. System rozgrzewał się do ostatniej chwili, do północy. Mamy już najświeższe wyniki. Okazuje się, że nowi kandydaci na studia są pragmatyczni i dobrze wiedzą, w jakich zawodach zarabia się najwięcej. Pokolenie często krytykowane za roszczeniowość i oderwanie od realiów, w tym przypadku twardo stąpa po ziemi.

Dane są jednak wciąż orientacyjne, bo jak informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki proces rekrutacji w uczelniach nadal trwa. Zapis na dany kierunek nie oznacza jeszcze, że kandydat został przyjęty i ma pewny indeks. Pierwsze wyniki postępowań kwalifikacyjnych będą ogłaszane od 17 lipca.

- Oby wybór młodzieży łączył się także z pasją i zainteresowaniami, bo to zapowiada najlepszą przyszłość zawodową - zaznacza jeden z wykładowców. - Jeśli tak nie jest, wielu studentów traci czas i odpada już na pierwszym roku.

Na czele list najczęściej wybieranych kierunków w woj. śląskim znajduje się psychologia, prawo, filologia angielska, kierunek lekarski, informatyka, logistyka, architektura, budownictwo, inżynierie, finanse i rachunkowość. Z drugiej jednak strony nie brakuje też pasjonatów o artystycznej duszy, skoro najwięcej kandydatów na jedno miejsce w Uniwersytecie Śląskim zgłosiło się do Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego (to część UŚl) na reżyserię - statystycznie 15,38 osób na jedno miejsce, co jest rekordem. Na realizację obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografię przypada obecnie 12,13 kandydata.

Dla porównania w UŚl na psychologię przypada na jedno miejsce 11,92 chętnych, na zarządzanie zasobami ludzkimi w organizacji - 6,58, na międzynarodowe studia nauk politycznych i dyplomacji - 6,00, na filologię angielską - 5,81. Nie zawsze kierunki, na które najtrudniej się dostać, są tymi najbardziej popularnymi. W UŚl na czele najchętniej wybieranych kierunków jest psychologia, prawo i filologia angielska. Ale uczelnia proponuje przyszłym studentom w katalogu Internetowej Rejestracji Kandydatów aż 69 kierunków I stopnia i 10 kierunków jednolitych magisterskich. W systemie IRK dokonano łącznie 16 897 rejestracji.

Psychologia jest bardzo popularna, może ze względu na to, że można po niej pracować w różnych dziedzinach gospodarki, studia dają elastyczność, a nabyte umiejętności są poszukiwane, także na stanowiskach kierowniczych. Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie również podaje, że psychologia należy do najczęściej wybieranych kierunków na tej uczelni. Poza nią kandydaci najczęściej zapisywali się kolejno na kierunek lekarski, na prawo, fizjoterapię, filologię angielską, na kryminalistykę i systemy bezpieczeństwa, pielęgniarstwo, dietetykę, pedagogikę, farmację. Zgłosiło się około 4650 kandydatów. Ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia w UJD zaplanowano na 14 lipca.

Lista przebojów Politechniki Śląskiej w tym roku prezentuje się następująco: na pierwszym miejscu informatyka, potem architektura, budownictwo, transport, logistyka, inżynierie - wszystkie rodzaje, automatyka i robotyka, lingwistyka, zarządzanie.

- Odchodzimy jednak od wąskiej specjalizacji na rzecz podejścia interdyscyplinarnego. Dobieramy nowe formy i metody kształcenia w taki sposób, aby student stał się podmiotem, a nie przedmiotem kształcenia, a nauczyciel akademicki przewodnikiem w tym procesie – stwierdził prof. Wojciech Szkliniarz, prorektor ds. studenckich i kształcenia Politechniki Śląskiej.

Uczelnia przygotowała blisko 7 tys. miejsc dla studentów I roku. Nowościami w nadchodzącym semestrze, poza elastycznym i modułowym formatem kształcenia są takie kierunki jak technologie kognitywne i media społecznościowe oraz chemia przemysłowa. Będzie można także na kierunku transport wybrać nowe prestiżowe specjalności kontrolera ruchu lotniczego oraz obsługę naziemnych systemów zabezpieczeń lotów.

W tegorocznej rekrutacji na pierwszy rok studiów Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach przygotował blisko 5,5 tys. miejsc. W ofercie jest 25 kierunków studiów, w tym osiem o profilu praktycznym, z czego w Filii w Rybniku dwa. Uczelnia oferuje łącznie osiem programów (kierunków i specjalności) w języku angielskim na I i II stopniu studiów.

Najbardziej popularne kierunki studiów według liczby chętnych to - finanse i rachunkowość, informatyka, zarządzanie, ekonomia, logistyka (inż.), international business. Najtrudniej jednak dostać się ze względu na liczbę chętnych przypadających na jedno miejsce na takie kierunki UE jak informatyka, międzynarodowe stosunki gospodarcze, zarządzanie, logistyka (inż.), analityka gospodarcza, international business.

Wszystkie jednak kierunki uczelni idą z duchem czasu.

- Programy studiów powinny być stale uaktualniane - podkreślił prof. dr hab. Sławomir Smyczek, prorektor ds. edukacji i współpracy międzynarodowej UE. - Powinny bazować na aktualnej światowej wiedzy naukowej, nowoczesnych metodach kształcenia, włączaniu praktyków gospodarczych w proces dydaktyczny, a także dawać bogate możliwości wymian międzynarodowych i studiowania w środowisku wielokulturowym.

Ostateczne wyniki rekrutacji na studia będą przekazane do MEiN dopiero w pierwszych dniach października.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera