MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Górny Śląsk wczoraj i dziś. Tych miejsc nie ma już na mapie Zabrza, Bytomia i Rudy Śląskiej. Kościoły, kamienice, szkoły... Pamiętacie je?

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Budynek dawnej szkoły, usytuowany przy ulicy Młodzieżowej w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach, został już całkowicie zrównany z ziemią. Decyzja o wyburzeniu wzbudziła wiele kontrowersji, zwłaszcza ze względu na historię tego miejsca, które dawniej było hitlerowskim obozem pracy.Początkowo planowano, że w miejscu zburzonego budynku zostanie stworzone muzeum, jednak niestety nie udało się zrealizować tego pomysłu.
Budynek dawnej szkoły, usytuowany przy ulicy Młodzieżowej w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach, został już całkowicie zrównany z ziemią. Decyzja o wyburzeniu wzbudziła wiele kontrowersji, zwłaszcza ze względu na historię tego miejsca, które dawniej było hitlerowskim obozem pracy.Początkowo planowano, że w miejscu zburzonego budynku zostanie stworzone muzeum, jednak niestety nie udało się zrealizować tego pomysłu. fotopolska.eu
Były świadkami historii Górnego Śląska. Czasem przemyślane i zaplanowane, czasem powstawały spontanicznie na fali przemian. Dziś już ich nie ma. Kamienice, szkoły, szpitale, kościoły... Ludzie mieszkali tu, pracowali, spędzali wolny czas na świetnej zabawie i rekreacji. Teraz pozostały archiwalne zdjęcia i zatarte wspomnienia. Czy ktoś jeszcze pamięta te budynki, a może w nich bywał nim zniknęły z map Zabrza, Bytomia i Rudy Śląskiej? Zobaczcie!

Kraina kopalń i familoków, czyli krótka historia Górnego Śląska

Górny Śląsk to obszar o bogatej historii, którą kształtowały głównie kopalnie i charakterystyczne familoki. Nasz region to miejsce, gdzie górnictwo i przemysł odegrały kluczową rolę na przestrzeni wieków.

Początki górnośląskiego przemysłu sięgają czasów średniowiecza, kiedy to odkryto tu bogate złoża węgla kamiennego. Wydobycie węgla rozwinięto w XIX wieku, co przyczyniło się do szybkiego rozwoju regionu. Kopalnie stały się nie tylko miejscem pracy, ale również rdzeniem społeczności, które wokół nich powstawały.

Tych miejsc w Zabrzu, Rudzie Śląskiej i Bytomiu już nie ma:

Wraz z rozwojem przemysłu, powstała potrzeba zapewnienia pracownikom mieszkań. To właśnie wtedy pojawiły się charakterystyczne familoki – skromne, wielorodzinne budynki z czerwonej cegły, które do dziś są symbolem życia społeczności górniczych i przemysłowych, zrzeszonych w charakterystyczne osiedla.

W okresie międzywojennym Górny Śląsk przeszedł trudności związane z przynależnością terytorialną, gdyż region był przedmiotem sporu między Polską a Niemcami. Ostatecznie w wyniku plebiscytu w 1921 roku większość obszaru Górnego Śląska została przyłączona do Polski, co przyczyniło się do wytworzenia unikalnej mieszanki kultur i tradycji w regionie.

Po II wojnie światowej Górny Śląsk przeszedł kolejne zmiany, jednak górnictwo i przemysł nadal odgrywały kluczową rolę w gospodarce. Wraz z upływem czasu, procesy restrukturyzacji i postępu technologicznego spowodowały stopniowe zamknięcie wielu kopalń i zmniejszenie znaczenia górnictwa na rzecz innych sektorów.

Dziś Górny Śląsk to miejsce dynamicznego rozwoju, które stawia na nowoczesne technologie, innowacje i różnorodność gospodarczą. Dawne kopalnie zostały przekształcone w nowe centra kulturalne, muzea i przestrzenie rekreacyjne, podkreślając znaczenie dziedzictwa górniczego dla regionu.

Historia Górnego Śląska jest nieodłącznym elementem jego tożsamości i wpływa na kształtowanie się współczesnego krajobrazu i charakteru wielu miast.

Nie przeocz

Śląsk, którego już nie ma - te miejsca zniknęły z map Zabrza, Rudy Śląskiej i Bytomia. Pamiętacie je jeszcze?

Górny Śląsk, będący sercem przemysłu w Polsce, przeszedł znaczące przemiany od czasów minionych do dzisiejszych dni. W miastach takich jak Zabrze, Bytom i Ruda Śląska istniały miejsca, które niegdyś były ważnymi punktami na mapie i tętniło w nich życie, a dziś już nie istnieją...

W przeszłości te miasta były znane ze swojego bogatego dziedzictwa przemysłowego, związanego głównie z górnictwem i hutnictwem. Niestety, wiele z dawnych kopalń, które stanowiły trzon lokalnej gospodarki, zostało zamkniętych ze względu na zmieniające się warunki rynkowe i ekonomiczne. W rezultacie wiele miejsc przestało istnieć i zostało zastąpionych przez nowe inwestycje czy infrastrukturę.

Dodatkowo, wiele historycznych budynków i obiektów, które miały ważne znaczenie dla tych miast, zostało porzuconych, wyburzonych, zniszczonych lub przebudowanych na nowe cele. Przykładowo, niektóre z dawnych teatrów, kin czy zabytkowych budynków publicznych już nie istnieją w swojej pierwotnej formie.

Mimo tych zmian, Górny Śląsk nadal posiada swoje unikalne dziedzictwo i charakter. Miasta takie jak Zabrze czy Bytom stają się teraz centrami kulturalnymi, ośrodkami naukowymi i nowymi obszarami rozwoju.

Kamienice, kościoły i szkoły - tych miejsc nie ma już w Zabrzu, Bytomiu i Rudzie Śląskiej. Pamiętacie je jeszcze? Zobaczcie:

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera